Oktoobri aiatoimetusi

Kaja Kurg
Shutterstock

Oktoobris ära unusta järgnevaid aiatoimetusi.

Aias

* Roosidele võib veel kuu algul anda kudede puitumist soodustavat kaaliumi- ja fosforirikast sügisväetist. Pehmel sügisel kestab rooside elutegevus pikalt ja nad jõuavad väetise omastada.

* Kui roosidel on kinniseid õienuppe, jäta kobarasse vaid 1–3 nuppu ja teised eemalda. Soodsa ilma korral avanevad alles jäänud õienupud oktoobri teisel poolel.

* Rohi kogu aed põhjalikult ja korrasta taimepadrikud, sest selle käigus avastad talvituma pugenud teod ja nälkjad ning nende munad. Kui need juba sügisel hävitada, on järgmisel aastal aias tülikaid limuseid märksa vähem.

* Istuta paljasjuurseid lehtpõõsaid ja raja nendest hekke.

* Kui on oodata väga tugevat öökülma ja ei jõua daaliate juuremugulaid enne üles kaevata, kata need paari kihi kattelooriga. Eriti tähtis on kaitsta juurekaela, kus asuvad järgmise aasta kasvupungad.

* Istuta amplis või aiavaasis kasvanud maasikad talveks peenrasse.

* Paigalda peenral kasvavatele tääkliiliatele, viigikaktustele jm eksootilistele ja niiskustundlikele taimedele vihma kaitseks katus.

* Kasuta kokku riisutud lehti multšiks või pane need komposteeruma.

* Varu kuivi lehti rooside õhukuivaks katmiseks ning talvel kompostrisse köögijäätmete vahele lisamiseks, et suurendada kuivainesisaldust.

* Aeglaselt lagunevad tamme- ja pöögilehed vii rodode ja teiste hapulembeste taimede alla.

* Lehtede langemise ajal tühjenda iga päev aiatiigi skimmeri prügikorvi.

* Kuu lõpus pane noorte viljapuude, rooside, roomavate ilupuude, padjandtaimede jm ohustatud taimede juurde välja näriliste tõrjeks mürksööt ja lõksud.

* Kui enam pole põhjust muru niita, pane niiduk talvekorterisse: puhasta, pese puhtaks ning õlita metallosad. Korrasta ka trimmer, murukäärid jm töövahendid.

* Kui lehesadu on lõppenud, puhasta katus ja vihmaveerennid lehtedest. Seda on mugav teha lehepuhuriga.

 

Kasvuhoones

* Nopi ära viimased tomatid ja tühjenda kasvuhoone taimedest.

* Kui viid tomati-, kurgi- jm varred kompostikasti, siis pritsi taimed üle enne välja viimist, et haigused ja kahjurid ei saaks oma elu kompostis jätkata. Kasuta rohelise seebi lahust või muud mahedat taimekaitsevahendit, samal ajal töötle ka kasvuhoone sisepinnad.

* Pese kasvuhoone seest ja väljast põhjalikult puhtaks ning puhasta rohelise seebi lahusega ka tööriistad ja taimepotid.

 

Toas

* Paiguta toalilled akendele lähemale, sest päevavalgust jääb aina vähemaks. Pese aknad, et valgus paremini sisse pääseks.

* Toataimi kasta ja väeta vähem kui suvel.

* Pane ajatamiseks mõeldud tulbisibulad paberkotiga külmkapi alumisse sahtlisse, et nad läbiksid seal vajaliku külmaperioodi (0–9°). Hoia jahedas kolm kuud, siis istuta potti, kasta ja pane aknalauale õisi kasvatama. Ajatamiseks vali varased sordid.

 

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid