Puitpõranda hooldus peab olema järjepidev. Vajalike tööde ABC

Ain Alvela
Kõige tähtsam on puitpõrandale sattunud vedelik või plekitekitaja koheselt või esimesel võimalusel kuivatada. | Lincona

Et puitpõrand – olgu siis parkett või lauad – kestaks kaua ja näeks kena välja ka aastate möödudes, tuleb seda järjepidevalt ja muidugi ka õigesti hooldada.

Sestap olgu kohe soovitatud – kes sellega tegeleda ei viitsi, valigu mõni teistsugune põrandakate: näiteks laminaat-, printkork- või vinüülparkett, mida saada ka puidusüü mustriga.

Ent hoolimata sellest, et puitpõrand on kasutamise ja hooldamise suhtes nõudlik põrandakattematerjal, otsustavad paljud koduomanikud just naturaalse puidu kasuks. Enamasti on valiku põhjus see, et puit tundub jala all soe ja mõnus ning näeb välja esteetiliselt kaunis ja kordumatu.

Erinevalt paljudest teistest põrandakattematerjalidest, peab puitpõranda hooldus olema järjepidev ja hoolikas ning seda tuleb teha spetsiaalsete vahenditega. Valed hooldusvõtted, olgu selleks siis liigse veega pesemine, valede puhastusvahendite kasutamine või üldse hooldamata jätmine, võivad põranda eluiga lühendada, halvemal juhul selle üldse ära rikkuda.

Kui eelnevast võib tunduda, et puitpõrand on üks rist ja viletsus, siis tegelikult pole see asi nii keeruline midagi: vaja on vaid teada lihtsaid võtteid, mida tuleb puidust põranda hooldamisel silmas pidada.


Puitpõranda puhastamise ABC
 

Põrandakattematerjalide ja nende hooldusvahendite müügiga tegeleva Lincona Profipoe konsultant Silver Rootsi selgitab, et puitpõrandaid on kaubanduses saadaval põhiliselt kolme liiki viimistlusega – naturaalõliga, õlivahaga kaetult ning lakitult.

"Kõikide parketitüüpidega käivad kaasas väga põhjalikud ja konkreetsed kasutusjuhendid, kus kirjas ka ained, millega ja kuidas seda tohib hooldada ja puhastada," selgitab ta ja soovitab neid juhendeid täpselt järgida, sest vale hooldamise tagajärjel tekkinud defektide kõrvaldamiseks võib vaja minna kogu põranda üle lihvimist.

"Olgu tegemist millise parketiga tahes, kuivpuhastus tolmuimejaga peab toimuma vastavalt vajadusele kas või iga päev ning vähese niiskusega mopiga peaks sellise põranda üle käima vähemalt kord nädalas," kirjeldab Rootsi esmaseid hooldusvõtteid.

Profipoe konsultant soovitab puidust põrandat mitte pesta ülemääraselt rohke veega. Seda peamiselt seetõttu, et vesi ei satuks parketilaudade vahelistesse pragudesse. Liigse vee kasutust ilmestab kõige paremini parketivuukide tumedamaks muutumine.

"Kui üldse tekib vajadus veega parketti pesta, tuleb lapp või mopp korralikult välja väänata. Tavalise vee asemel soovitan kasutada spetsiaalset tembitud vesilahust, nagu Flügger Natural Wood," täpsustab Silver Rootsi. "Tänapäeval lihtsustavad põrandate puhastamist nüüdisaegsed põrandapesumopid, mille küljes on lahusega paak – see võimaldab vedelikku pihustada otse mopile või selle ette."


Kapriisne, kuid nägus õli
 

Õlitatud parkettpõrand näeb lakitud variandist soojem ja looduslikum välja, aga on samas ka vastuvõtlikum plekkidele. Kuna õlitamisel otsest kaitsekihti puidu pinnale ei teki, imbub parketile sattunud kohv, mahl või vein üsna kiiresti puidusüüsse. Halvemal juhul läheb pleki eemaldamiseks tarvis juba spetsialisti abi, kes põrandakattele süvapuhastuse teostaks.

Kõige tähtsam on puitpõrandale sattunud vedelik või plekitekitaja koheselt või esimesel võimalusel kuivatada. Kui see mingil põhjusel ei õnnestu ja pleki olemasolu ilmneb hiljem, on abiks spetsiaalsed leeliselised kemikaalid, mille abil plekk eemaldada.

"Plekikohta ei tohi liialt tugevasti nühkida, sest pärast võib see koht muust põrandast heledam jääda," täpsustab konsultant. "See on ka põhjus, miks ei tohi kasutada liialt abrasiivseid käsnasid, vaid tuleb valida pehme pesušvamm. Lisaks peab puhastatud koht saama kuivada vähemalt kaks tundi, enne kui seal käima hakatakse või vaip peale laotatakse."

Silver Rootsi ütleb, et üldjuhul tulevad kõik parketid tehasest juba õlitatuna ja otsest vajadust seda kohe pärast paigaldamist veelkord õliga katta ei ole, kui just tootja seda ei soovita.

"Küll aga panen kõigile õlitatud parketi omanikele südamele, et vähemalt kord aastas tuleb see siiski üle õlitada. Seda saab ise teha, aga alati võib kutsuda appi ka spetsialisti," märgib ta. "Oluline on, et uus õlikiht saaks põrandale kantud võimalikult ühtlaselt. Seetõttu ei ole ka pintseldamine kõige õigem valik, kuna võib jätta põranda triibuliseks."

Enne hooldusõlitamist on soovitatav teha põrandale süvapesu, et mitte parketi mikropragudesse kogunenud mustust üle õlitada. Siis ei saagi sellest hiljem enam lahti.


Vaha kaitseb õlikihti
 

Õlivahaga kaetud põrand on võrreldes õlitatud põrandaga igasuguste plekkide tekkimise suhtes vastupidavam, sest vahakiht ei lase võõrastel ainetel nii lihtsalt puidu sisse tungida.

Erinevalt õlitamisest, on vahatamine juba peenem protsess ja nõuab ka erilisi vahendeid. Silver Rootsi ütleb, et vahatamist tuleb samuti korrata iga aasta järel.

Esmalt tasub seda teha kohe pärast parketi paigaldamist, kui toas pole veel mööblit segamas. “Kõigepealt tuleb põrand korralikult ehitustolmust puhastada. Parima tulemuse saamiseks tuleks õlivaha, näiteks Saicos Wax Care põrandale kanda spetsiaalse masinaga, mida saab rentida. Vahatada võib ka käsitsi näiteks pehme puvillalapiga, aga tulemus jääb kindlasti ebaühtlasem," selgitab Lincona Profipoe konsultant.

Kuigi Rootsi sõnul väga läikivaid põrandaid tänapäeval enam eriti ei hinnata, on olemas ka sellised õlivahad, mis aitavad muidu küllaltki matti õlipõrandat läikivamaks muuta. "Aga tuleb arvestada, et mida läikivam põrand, seda tihedamat hooldust see vajab."

Sarnased artiklid