Revolutsioon köögis
Ele Praks
Julgeid värve ja materjale tasub alati kokku sobitada. | Tootja

Maailm muutub kiiresti ja eriti kiiresti on hakanud arenema kõikvõimalik tehnoloogia. Tänapäevaste köökide tootmisel kasutatakse tipptehnoloogiat usinasti ja tänu sellele on võimalik saada märksa kvaliteetsem ja vastupidavam köök endise hinnaga.

Vastavad köögispetsid Merlin Kaareste (Scavolini Store Tallinn), Aune Meelind (Arens Mööbel ), Kairi Põllu (Estmidt).

Mida võiks uue köögi tellija teada viimase kümne aasta jooksul köögimööbli juures aset leidnud tehnilistest uuendustest?

Aune Meelind: Kvaliteetse köögi tootmisel töödeldakse mööblidetailid laseriga, mistõttu on neil võrreldes varem kasutusel olnud liimitud servakandiga märksa parem niiskus- ja kuumuskindlus. Ühenduskohad on vaevu nähtavad, justkui kokku sulatatud, detailid on laitmatult puhtad ja ka määrduvad vähem, mis on oluline eriti läikivate ja siidmattide pindade puhul.

Uue köögi planeerimisel võikski muu hulgas läbi mõelda, millistele hooldustingimustele peaks tulevane köök vastama. Saadaval on varasemast tunduvalt kergemini hooldatavad tööpinnad ja valamud, aga valik on endiselt lai ja iga lahendus ei ole hooldamise mõttes samaväärne.

Suure populaarsuse on saavutanud kõrgtehnoloogilised nanouksed, mille siidmatt ja näpujälgi mittejättev viimistluskiht saavutatakse kosmosetehnoloogias kasutatava nanotehnoloogia abil.

Ka võiks teada, et melamiinuksi või kõrgsurvelaminaadist tööpinda on palju kergem puhtana hoida kui näiteks spoonuksi või kivi- ja liimpuitpindu. Viimastel aastatel on lisandunud  veel põnevad siledad printdekooruksed, mis näevad välja äärmiselt tõetruud – nagu puit, looduskivi või betoon –,  olles samas väga hõlpsasti hooldatavad.
Kõige praktilisemad ongi uustulnukad: keraamilised ülisileda pinnaga valamud, on nii pinnapealseid kui ka kivile sobivaid altmonteeritavaid mudeleid.
Muidugi on tänapäevase köögi tunnuseks lisafunktsioonidega segisti.

Võidukäiku on teinud säästlik leedvalgustus, mida võib lisada peaaegu igale poole: sahtlitesse ja kappidesse ning kapi alumisse serva, valgustamaks mahedalt põrandat. Valgustust on võimalik reguleerida külmast soojemaks, samuti saab valgustugevust muuta. Enam ei üllata kedagi, kui kapi avamisel süttib sisevalgustus. Kes soovib, võib saada elektrilised tõstemehhanismid ja sahtlid, sissesõitvad ja voldikuksed. Võib öelda, et eksklusiivse tehnika juures ühinevad suurepärased tehnilised parameetrid ja kaunis disain.

Artikli täismahus lugemiseks osta värske ajakiri poest või telli ajakiri Kodu & Aed.