Seleen ja koroonaviirus

Maria Torm
Hiljuti avastasid teadlased seose aga COVID-19 ja toidust saadava seleeni vahel. | Shutterstock

Seleeni on organismi normaalseks talitluseks vaja väga vähe, kuid selle puudus võib põhjustada raskeid haigusi. Seleeni suured kogused on seevastu mürgised. 

Seleeni saab inimene ainult toidust. Selle ringkäik algab tavaliselt maapinnast, kust see läheb taimedesse ja loomadesse, kuni lõpuks jõuab inimese organismi. Kui taimedes ei ole seleeni, siis järelikult ei ole seda ka maapinnas.

Kõige rohkem leidub seleeni õllepärmis, krevettides, krabides, tailihas, piimatoodetes ja sibulates. Normaalse segatoitumise puhul seleenipuudust tavaliselt ei kujune, kuid on tähtis teada, et see oleneb mulla seleenisisaldusest.

Seleen võitleb oksüdatiivse stressi vastu, toetab immuunsust, kaitseb rakke ja pidurdab nende vananemist. Seleeni olemasolu organismis mõjutab inimestel ja loomadel ka viirushaiguste kulgemise raskust.

 

Uuringu eesmärk
 

Rahvusvaheline teadlaste rühm avastas COVID-19 paranemise määra ja kehas sisalduva seleeni vahelise seose. Uuringu tulemus avaldati teadusajakirjas American Journal of Clinical Nutrition.

Teadlased uurisid, kas toiduga saadava seleeni hulk ja COVID-19 surmade arv Hiinas võivad olla omavahel seotud. Kogu maailmast on just Hiina see riik, kus inimeste organismis on seleeni paiguti kõige vähem ja paiguti kõige rohkem, sest seal on geograafilised iseärasused ja erilised mullad, mistõttu jõuab mineraalaineid toitu erineval hulgal.

"Arvestades viirusnakkuste ja seleenipuuduse esinemist, soovisime uurida, kas COVID-19 võib olla Hiinas seotud seleenipuudusega," selgitab Surrey ülikooli toitumismeditsiini professor Margaret Rayman.

 

Paljulubav tulemus
 

Teadlased avastasid, et aladel, kus pinnase seleenisisaldus oli suurem, tervenesid inimesed haigusest suurema tõenäosusega. Näiteks Hubei provintsis asuvas Enshis, mis on suurima seleenitarbimisega linn Hiinas, oli paranemise määr keskmiselt peaaegu kolm korda kõrgem kui kõigis teistes Hubei provintsi linnades. Kontrastiks: Heilongjiangi provintsis, kus seleenitarbimine on üks maailma väiksemaid, oli COVID-19-sse suremus peaaegu viis korda suurem kui teistes provintsides.

Surrey ülikooli meditsiinistatistik Kate Bennet nendib siiski: "Seleenitaseme ja COVID-19 paranemise määra vahel on märkimisväärne seos, kuid samas ei või seda üle hinnata. Seleeni seost koroonaviirusega tuleb edasi uurida, võttes arvesse ka teisi tegureid, nagu vanus ja kaasuvad haigused."

Sarnased artiklid