Suurlinna värvides

Diivan
Roberto Ruiz. robertoruiz.eu

75 m2 suurune korter Barcelonas püüab pilku omapärase ja julge värvilahenduse ning ajaloolisesse interjööri sujuvalt põimitud moodsate kujundusvõtetega.

Kolmetoaline korter vana juugendmaja viimasel korrusel asub Barcelonas El Borni linnajaos ja kuulub noorele neljaliikmelisele perele. Californias elav, kuid Hispaania juurtega perekond kasutab korterit n-ö teise linnakoduna, kus aeg-ajalt Euroopa metropoli külastades peatuda.

Vaatamata interjööris säilinud ajastutruudele detailidele, jõudis korter pere kätte kehvas seisus ja vajas põhjalikku renoveerimist. Ajaloolisest lugu pidades, kuid samas tänapäevaseid mugavusi ja moodsat disainikeelt hinnates, pöördusid omanikud Barcelonas tegutseva arhitektuuribüroo Colombo and Serboli Architecture’i poole, kelle käekiri ning oskus vana ja uut siduda oli juba varasemast silma jäänud.

Projekti lähtepunktiks sai suhteliselt napp eelarve, otstarbekad lahendused ning soov jätta alles ja eksponeerida võimalikult palju algupärast: dekoorielemente, kõrgeid lagesid, põrandaid, rõdu- ja siseuksi.

Piiratud eelarve tõttu otsustati, et ruumiprogrammis muudatusi ei tehta – nii hoiti kokku suurematelt lammutus- ja ümberehitustöödelt ning panustati pigem vanade (lae)detailide taastamisele. Suurimaks väljakutseks kujuneski seega ruumidele uue funktsiooni ja tähenduse andmine, ilma et muutuks tubade ja seinte asukoht.

Korteri põhiplaan, mida oli aegade jooksul korduvalt kohendatud, koosnes avatud köögiga elutoast, kahest magamis- ning ühest väikesest vannitoast. Möödunud kihistustest andsid märku erinevate mustritega põrandad, mis mõjusid kohtades, kus endised vaheseinad olid maha võetud, kirju ja juhusliku lapitekina.

Kuna plaanilahenduse ümberkorraldamiseks oli vähe võimalusi, keskendusid arhitektid interjööris värviplokkide loomisele, mille abil sooviti rõhutada erinevaid ruumitsoone ja -funktsioone. Et tegemist on n-ö suvituskorteriga, söandati käiku lasta tavapärasest uljam värvipalett.

Kõige silmatorkavama värviploki moodustab terrakotatoonis köögiala – siin on savikarva nii seinad, allatoodud lagi, mis varjab lisatud tugitala, kui ka köögimööbel. Halvas seisukorras olnud põrandaplaadid kaeti samuti terrakotakarva mikrotsemendiga; sama toon jätkub ka köögi vastas olevas seinaorvas, kuhu endise söögitoanurga asemele kavandati väike kodukontor.

Kui telliseoranž on korteri kõige aktiivsemaks alaks ja keskseks teljeks, siis ülejäänud seinad jäeti heledaks, et võimendada valgust ja avarustunnet. Toreda kujundusvõttena tooniti heledad pinnad – nii seinad kui ka uksed ja aknaluugid – alumises osas omakorda pastelseks. Selline horisontaalne värviriba aitab muidu kõrgete lagedega ruumi visuaalselt laiemaks venitada. Pastelsed toonid vahelduvad ja kulgevad ruumist ruumi, haakudes erinevate põrandaplaatidega. Koridori ja elutuba «ääristab» mahe liivakarva toon ning magamistube õrn rohekas värvigamma.

Ka laed on värvitud: elutuppa valiti sügav burgundiapunane ja magamistubadesse kargem sinakasroheline. Lagede juugendlik stukkdekoor taastati ja kaeti samuti värvikihiga.

Hoone algusaegadele viitavate detailide kõrvale toob interjööri uut karakterit moodne sisustus: uhketest laerosettidest alla rippuvad lihtsad valgustid, märkamatud sisseehitatud kapid ja riiulid, moodsa joonega mööblitükid firmadelt Hay, Ferm Living, Kettal jt.

Mahedaks timmitud üldvalgus ja suurtest luukidega varustatud akendest tuppa tulvav päikesevalgus muudavad eriliste värvidega täidetud ruumid õdusaks ja soojaks. Vana väärikas ruum oma uhke kõrguse ja dekooriga on stiilselt esile tõstetud ning uue moodsa sisu ja ideedega tänapäevaselt toimivaks ning mugavaks muudetud.

www.colomboserboli.com 

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid