Aga kui fantaasia kõrvale jätta, siis kas täiskuu tõesti mõjutab meie tujusid ja tegusid? Teadlased oma piiritus uudishimus on sedagi uurinud.
Kaks aastat tagasi avaldati teadusajakirjas Frontiers in Pediatrics rahvusvahelise teadlasrühma uurimistöö, mis keskendus sellele, kas täiskuu muudab laste une- ja käitumismustreid. Katsealusteks valiti just lapsed, kuna nende unevajadus on täiskasvanute omast suurem ja nad on mõjutuste suhtes tundlikumad.
Ühtekokku võttis uuringust osa 5812 last viielt mandrilt ning nad olid erinevatest kultuurikihtidest ja majanduslikest oludest. Arvesse võeti nii nende sugu, vanust, vanemate haridust, kehakaalu, ööune pikkust ja kehalist aktiivsust ning isegi seda, kui palju nad päevas istusid. 28 kuu jooksul jälgiti nende käitumist ja magamist nii täiskuu kui ka kasvava ja kahaneva kuu ajal.
Ja mis siis selgus? Avastati, et täiskuu ajal magasid lapsed ainult viis minutit vähem kui tavaliselt ja nende käitumine jäi tavapäraseks – täiskuu ei tee laste tervisele midagi halba. Teadlased leidsid, et me ei peaks täiskuu mõjude pärast muretsema: meie käitumist juhivad hoopis teised tegurid – geenid, haridus, sissetuleku suurus –, mitte gravitatsioonijõud.
Siiski on edasised uuringud vajalikud, et näha, kas inimese füsioloogia on mingil moel kuufaasidega sünkroonis ja kuidas täiskuu mõjutab vaimsete häirete või füüsiliste probleemidega inimesi.
Aga seniks, kuni ootame uusi uuringutulemusi, tuleks täiskuu ajal magamistoas paksud kardinad ette tõmmata ja viis minutit varem magama minna. Küll kuu meie und valvab!