Talvekuu tarvilikud toimetused aias ja toas

Kaja Kurg
Shutterstock

Milliseid aiatöid saad detsembris teha?

* Pane noortele viljapuudele jäneste ja metskitsede rüüste ärahoidmiseks tüvespiraalid, need hoiavad õrna koort ka päikesepõletuse eest.

* Kui pinnas pole veel külmunud, torka ümber igihaljaste rodode ja päikesepõletusele tundlike okaspuude tugikepid, millele on päikesekiirguse tugevnedes hea laotada varjutuskangas.

* Kata külmaõrnad taimed alles siis, kui maapind on kergelt külmunud ja on saabunud püsivad külmad. Soojal niiskel ajal külmumata mullale pandud kate soodustab seenhaiguste levikut.

* Seo nööriga kokku samba, kitsa koonuse või pallina kasvavate okaspuude võrad, et lumi ei painutaks oksi laiali.

* Ära jäta istikuid pottides talvituma, kuna karmim külm võib nad seal hukutada. Võta taim potist välja ja pane mulla sisse, kevadel istuta alalisele kasvukohale.

* Pehme ilmaga võib lõigata marja- ja muid lehtpõõsaid.

* Kui kõik lõikamised on tehtud, siis terita ja õlita lõikeriistad ning pane talvehoiule.

* Pisikesed küpressid, ebaküpressid jm potiokaspuud püsivad soojas toas kauem kenad, kui sa neid iga päev piserdad. Pärast pühi vii potipuud verandale või trepikotta, kus on valge ja jahe.

* Jälgi, et lindude söögimajas oleks kogu aeg toitu. Suurema külma ajal kuluvad eriti ära energiarikkad rasvapallid.

 

Kontrolli tugiteibaid

Pärast marutuulega päevi vaata üle hooaja jooksul istutatud puud, et tugiteibad ja istikud ikka kindlalt püsti seisaksid. Kui halvasti paigaldatud toed on koos puuga viltu vajunud või taim koguni mullast välja tulnud, tuleb kiirelt tegutseda ja asi korda teha. Pikaks talveks ripakile jäänud puu pole kevadel enam eluvõimeline.

Tugiteibad peavad ulatuma vähemalt 20 cm ulatuses tihedasse pinnasesse ja püsima kindlalt paigal, muidu ei täida nad oma otstarvet.
Pärast tormi vajab korrastamist ka puualune koorepurumultš, mille tuul on kas ära pühkinud või vastu tüve pressitud. Kui vaja, pane multši juurde või aja tüve ümbert laiali.
 

Toas
 

* Kontrolli üle toataimed, eriti kaktused ja teised sukulendid, orhideed ja draakonipuud, et neil poleks vatitoppi meenutavaid puuder- ehk villtäisid. Kui piiritusega tupsutamine ei aita neist lahti saada, võta appi mõni keemiline putukatõrjevahend.

* Toataimedele tekkinud karilaste kinnipüüdmiseks kasuta kollaseid liimpüüniseid. Torka püünisleht pika grilltiku otsa ning säti vahetult taime kohale. Raputa taime kergelt iga päev, et putukad lendu tõuseksid ja liimile kleepuksid.

* Toalillede kastmiseks on parim toasoe seisnud vesi. Selleks hoia taimede vahel alati kannu kastmisveega. Lisaks aitab veekann suurendada ka õhuniiskust, mis võib keskküttega ruumis olla taimedele piinavalt vähene.

* Kui avastad riiulilt sügisel maha panemata jäänud lillesibulad, istuta need niiske turba või liivaga täidetud potti ja vii nullilähedase temperatuuriga ruumi. Kevadel istuta nad läbijuurdunud mullapalliga koos peenrasse.

* Kontrolli järjepidevalt talvehoiule pandud õuna- ja juurviljakaste. Piisab ühest mädanema läinud viljast, et ka ülejäänud kast on varsti kõlbmatu.

 

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid