Toimiva köögi võtmesõnad. 5 soovitust praktilise köögi kujundamisel
Elen Luht
Reegel, millest lähtuda ja omatahtsi natuke kõrvale hiilida: all on sahtlid, üleval riiulid. | Tootja

Kus alustame oma päeva? Kuhu koondume pärast kooli ja tööd? Mis on see koht, kust alatasa korraks läbi hiilime, ja kuhu kogunevad külalised, et rääkida peo parimad jutud? See on muidugi köök, millelt on täielik õigus oodata nii praktilisust kui ka ilu.

Planeering

Enne kui kööki planeerima hakata, oleks hea natuke ajakirjades ja internetis unistada ning inspiratsiooni otsida. Et leiaksid just oma stiili. Samas tasub ka ausalt peeglisse vaadata ja mitte püüda üht ilusat pilti oma kööki ümber kopeerida. Selle asemel tasub endale tunnistada, kas köögis hakkab tegutsema kokandushuviline suurpere või hoopis kergeid eineid eelistav koduomanik.
Ükskõik kas köök tuleb suur või tagasihoidlik, igal juhul peaks võtma eesmärgiks säilitada kodu avarus. Kuna ruum on kodus kallis vara, siis ei tasu köögimööbli rohkusega üle pingutada, eriti kui arvestada, et enamik tänapäeva kööke on avatud elutuppa.

Võtmesõnaks on nutikalt paigutatud panipaigad.

Loe üles oma praegused riiulid ja sahtlid koos sisudega.
Lisa siia juurde need riiulid ja sahtlid, mis on puudu.
Lahuta need esemed, mida päris ausalt enam vaja ei lähe.
Vaata üle, missuguseid köögiseadmeid kasutad pidevalt ja missugused võib kappi eest ära panna.

 

Sahtlid versus kapiriiulid
 

Reegel, millest lähtuda ja omatahtsi natuke kõrvale hiilida: all on sahtlid, üleval riiulid.
Üles sahtleid panna ei saa (ei ulatu ju sisse vaatama), kuid alla võib muidugi ka kapid valida, kui päris täpselt ei tea, mida ja kui palju on vaja hoiustada.

Kapid on üldjuhul ka soodsam valik, sest säästetakse sahtlisüsteemide, suluste ja käepidemete pealt. Teisalt aga: kui sahtlid on vajaduse järgi paika mõõdetud, siis on see kõige mugavam moodus pannidest, potikaantest, kuivainetest jms ülevaadet saada.

Kui on soov kujundada modernsemat ja minimalistlikuma väljanägemisega kööki, siis võib valida ühe suure sahtlipaneeli taha väiksemad sisemised sahtlid. Nii saab kena ühtlase üldmulje, kuid kogu ruum leiab siiski kasutust.

 

Käepidemed – kas võtta või jätta?
 

Kas valida käepide/nupp või jätta uste- sahtlite avamiseks hoopis avaus, on suuresti stilistiline ja isikliku eelistuse küsimus.

Artikli täismahus lugemiseks osta värske ajakiri poest või telli ajakiri Kodu & Aed.