Aeg üle vaadata katus, drenaaž, välisvooder ja aiaehitised. Drenaažiummistuste kõrvaldamine on tähtis kevadtöö

TM Kodu&Ehitus
Tasub üle vaadata, kas sademevee äravool on kuidagi ummistuste tõttu takistatud. | Shutterstock

Kui vihmaveerennidest või -torudest on vesi majavoodrit pikemalt uhtunud, tekitab see seinavoodris mädaniku ja vesi pääseb edasi hoone vundamenti.

Kevad on aeg, mil koduõue olukord üle vaadata. Tuleb kontrollida, millises olukorras on elamu ja muud ehitised, kas on külmakahjustusi ja pinnase külmakerkeid ning kuidas taimed on talve üle elanud.


Tähelepanu katusele ja drenaažile

 

Võta redel välja ja roni katust kontrollima – kas on talvine lumi seda ka võinud kahjustada. Raske lumekoorem võib katusekatet või selle kinnitusi lahti kangutada. Samuti tuleb puhastada vihmaveerennid ja kontrollida, et rennidesse või vihmaveetorudesse tekkinud jää pole neid kahjustanud. Kui vihmaveerennidest või -torudest on vesi majavoodrit pikemalt uhtunud, tekitab see seinavoodris mädaniku ja vesi pääseb edasi hoone vundamenti.

Kui vete voolamise ajal võimalikud talvel tekkinud jääummistused on drenaažitorudes sulanud, on kerge märgata, kui vett on hakanud valedesse kohtadesse kogunema. Drenaažiummistuste kõrvaldamine on tähtis kevadtöö, eriti kui vett on hakanud maja sokli juurde kogunema, kust see võib maja konstruktsioonidesse imbuda.


Kontrolli välisvoodrit ja aknaid
 

Kirgas kevadpäike näitab julmalt ära, kas eeloleval suvel tuleb hakata värvimis- või muid koduhooldustöid tegema. Kui märgata väiksemaid pinnakahjustusi, tuleks need koheselt korda teha, et kahjustus materjalis sügavamale ei areneks.

Kui tihased on aknakiti ära nokkinud või on akende välisvärv kestendama hakanud, tuleb akendega pigem varem kui hiljem tegelema hakata. Kui klaasidel enam aknakitti pole, hakkab niiskus aknaraamidesse kogunema ja neid mädandama. Töö võib teenusena tellida, aga akende korrastamisega lahtiste kätega inimene ise ka hakkama – internetis leidub vastavaid õpetusi kuhjaga. Samuti korraldatakse iga-aastaselt akende restaureerimis- ja korrastuskoolitusi.


Külmakergete kahjud
 

Kui maja läheduses on pinnases olev külm seda tõstnud, on alati põhjust muretsemiseks. Pakasekaitse pinnases on sel juhul ebapiisav või on see valesti tehtud. Tihti on asi selles, et on maapinnal liiga vähene kalle. Kui maapinna kalle soklist väljapoole on napp ja ka külmaisolatsioon vilets, tekitavad külmakerked pinnasekalded valesse suunda – sel puhul valguvad sulaveed hoone sokli poole.

Maapinna vale kalde suhtes ei ole lihtsaid lahendusi – peab vaid tegema pinnasetöid, et maapinna kallet muuta. Samal ajal tuleb teha ka õige külmakergete vastane pinnaseisolatsioon.
Kui õuel on jäetud pinnasekülmumiskahjud parandamata, võib sellest aastatega tekkida lisaprobleeme.
Sadevetekollektor võib aastate jooksul tekitada täbarusi – see võib kinni jäätuda või külmkergete tõttu katki minna, samamoodi ka torustik. Äravoolutorustikes võib tekkida deformatsioone, mille tõttu tekib ka torudes ummistusi.
Külmakergete parandamisega on mõttekas alustada kevadel nii vara kui võimalik ja õu on sellisel juhul kevade ja suve õitsenguajal valmis.


Suvila kontrollitööd
 

Suvekodus, kus talvel harva käiakse, on kevade tulekul elektrikontroll tarvilik. Hoolikas ja põhjalik kontroll tagab elektrisüsteemi toimimise. Talvel kaua suvilast eemal olnuna tuleb kevadisel esmakülastusel kontrollida, et närilised poleks elektrikaablitele liiga teinud.

Talvel juhtunud kolleterikked tuleb esimesel suvekodus käimisel meelde jätta veel enne tule ahju/kaminasse tegemist. Tuleohutus on tähtsaim! Kui koldesse tule tegemisel nähtavaid vigu näha pole, aga tuli ei taha korralikult põleda, on põhjust kohale kutsuda asjatundja, kes uuriks välja, milles asi.

NB! Põranda alla tuleb õhku lasta: sokli tuulutusaukudest peab tropid välja võtma enne kevade tulekut.


Aiaehitiste põhjalik audit
 

Salvkaevud tuleb ka talve lõpus üle vaadata – kas on sulamisveed kaevuvee headust mõjutanud, vesi sogaseks läinud või külmakerked kaevurõngaid liigutanud. Ka puujuured on võinud kaevurõngaste vahelt sisse tungida.

Kuivkäimla tühjendamine on tähtsaim kevadtöö, millega ühenduses tasub selgeks teha ka putka ülevärvimise vajadus ja kas oleks vaja ka tuulutusvahend hankida. Tasub ehk eelolevaks suveks sedagi katsetada, kas sinine värv peldikus tõesti kärbseid eemale peletab…

Varakevadel, enne, kui algab kiireim aiatööde aeg, on aega selgeks teha õueehitiste remondivajadus ning võimalikud tulevased harrastustegevuseks vajaminevad asjad.
Kui lumi on sulanud, puhasta terrass ja vaata, kas see vajaks uuesti võõpamist ning millises olukorras on terrassipiire ja lauad – kas need vajaksid välja vahetamist.
Eriti just väikeste õuede tarad on põhjust üle kontrollida enne taimede kasvuaja algust. Kui aiaplankudele on tekkinud roheline vetikapind, on see kergeimini eemaldatav kevadel, enne kui väändtaimed ja õue püsiktaimed on mullast tärganud. Samuti on uute aiaplankude tegemine või aia värvimine sobilik teha niipea, kui õhusoojus õues seda võimaldab.

Sarnased artiklid