Millised väravad on eestlaste seas populaarsed?
Hea värav kaunistab kodu ka mitu põlvkonda hiljem. Eestlaste seas on armastatud ajatu disainiga sepisväravad. Kaunistustena eelistatakse väiksemaid sepistatud ornamente või ühte suuremat rosetti värava keskel. Värava- ja aiavarbadele lisatakse tihtipeale ka teravatipulised otsikud—nii ei kipu keegi üle aia ronima. Teravaid otsikuid tasuks aga lisada vaid kõrgematele aedadele. Madala aia puhul võivad need ohtlikuks osutuda, kui keegi juhtumisi aia otsa komistab.
Eestis on vanimaks väravate ja piirete valmistajaks Alderman. Koostöös klientidega valmivad kaunid sepisaiad, mis peavad vastu aastakümneid. Värava ja aia disaini võib klient soovi korral ise välja mõelda, samas võib endale meelepärane lahenduse leida ka spetsialisti abiga.
Sepistatud lattidest värava disainimisel on variante ohtralt—kasutada võib erinevaid materjale ja kaunistusi. Sepistatud varbade asemel võib väravakarkassi täita näiteks puidu või kergpaneelidega. Silmapaistva tulemuse saab, kui kombineerida sepistatud talasid meelepärasest kivimist aiapostidega.
Kui klient on disainilahenduse üle otsuse langetanud, teevad Aldermani meistrid vajalikud detailid valmis. Seejärel pannakse need töölaual kokku, kuid enne värava lõplikku valmimist küsitakse veel kord kliendi arvamust. Nii saab üheskoos läbi arutada kõigi elementide täpse asetuse. Tulemuseks on hoolega loodud ja kaunid väravad.
Lattide värvimisel tasub kindlasti tähelepanu pöörata värvi kvaliteedile. Kvaliteetsel sepisaia värvil on iseparanev pinnakate — tekkinud kriimud kaovad ajapikku. Kui värv pole kvaliteetne, pleegib see ära või hakkab metallipind roostetama ja nii tuleb aeda pidevalt üle värvida.
Mootoriga autoväravad — milliseid valida?
Mootoriga väravaid on kahte sorti—liugväravad ning tiibväravad. Liugväravad liiguvad just kui kardinad — eest ära küljele. Tiibväravad pööravad avanedes oma „tiivad“ majesteetlikult kas ette või tahapoole.
Värava stiil tuleks valida vastavalt maja kujundusele. Tiibvärav on sobiv valik ajaloolise hõnguga hoonete — näiteks villade ja mõisate juurde. Suursugune tiibvärav rõhutab hoone väärikust. Lükandvärav sobib aga moodsate elumajade ning ärihoonete juurde. Lükandväravat tuleks eelistada ka paikades, kus nõudmised turvalisusele on kõrgemad — lukustatud lükandväravat on jõuga lahti muukida raskem.
Liugvärava tugikonstruktsiooni paigaldamise osas on kaks varianti: betoneerida see maasse või kinnitada betoonplaadile. Betoonplaat võib aja jooksul mureneda või vajuda ning värav hakkab halvemini liikuma. Monoliitselt maasse betoneeritud postamendiga seda muret ei ole ning samuti on värava rullikuid vajadusel lihtne reguleerida ja hooldada. Värava rullikute puhul tuleb veenduda, et nende laagrid oleksid tolmu eest korralikult kaitstud. Aldermanis disainitud rullikud toodetakse käsitööna ning neile antakse ka 10-aastane garantii. Samuti annab Alderman unikaalse kuni 10-aastase garantii väravatele ja automaatika valitud mudelitele.
Värava valiku langetamisel tuleks arvestada ka vaba ruumi olemasolu. Tiibvärav vajab vaba pöörderuumi värava taga. Lükandväraval peab lisaruumi olema värava ühel küljel. Vaba küljeruum peab olema vähemalt 1,3 korda suurem väravaava laiusest. Mootoriga väravaid saab käivitada puldi, koodi, võtmete ning isegi mobiiliäpiga.
Et värav ja automaatika oleks töövõimeline ka aastaid hiljem, tuleks veenduda toote kvaliteedis. Eestis peab mootorvärav vastu pidama ka rasketele ilmastikutingimustele, näiteks tugevale tuulele ning paksule lumele. Nii tasubki osta kvaliteetse mootori ning konstruktsiooniga värav— siis ei tule hiljem tegeleda parandustööde või lausa uue värava hankimisega.
Rohkem infot kvaliteetsete väravate ning piirdeaedade kohta leiad SIIT.