Kas glaukoomi saab kontrolli all hoida?

Kodutohter
Tänapäeval alustatakse glaukoomiravi silmatilkadega, mis vähendavad vedeliku teket ja sellega normaliseerivad silma siserõhu.

Glaukoom on krooniline silmahaigus, mida iseloomustab enamasti silma kõrgenenud siserõhk ning tüüpilised muutused nägemisnärvil ja vaateväljas. Silma kõrgenenud siserõhk tekib silmasisese vedeliku äravooluteede ahenemise tagajärjel. 

Kõrge rõhk mõjub nägemisnärvile ja kahjustab närvikiude kuni nende hukkumiseni. Kahjustatud närvikiud ei ole võimelised edastama pilti silmast ajule ja vaatevälja tekivad defektid – pimedad alad, kus nägemisvõime on kadunud.

Glaukoomi ravi tähendab silmarõhu alandamist ja hoidmist tasemel, mis ei kahjustaks nägemist.

Varakult avastatud glaukoomi ravi on palju tulemuslikum kui kaugelearenenud glaukoomi korral ja haiguse arengu pidurdumisel on võimalik pimedaksjäämist vältida.

Tänapäeval alustatakse glaukoomiravi silmatilkadega, mis vähendavad vedeliku teket ja sellega normaliseerivad silma siserõhu. Tilgad on väga tõhusad ja mitme erineva toimemehhanismiga. Peaaegu igal aastal toovad ravimifirmad turule uusi glaukoomiravimeid.

Kui tilkravi ei mõju, kasutatakse vesivedeliku äravoolu parandamiseks laserravi.

Sõltuvalt glaukoomi tüübist ja arengust tuleb mõnel inimesel ravi alustada operatsiooniga, valdaval osal glaukoomipatsientidest on aga see raviviis viimasel kohal.

Operatsiooniga moodustatakse silmas liigsele vesivedelikule uus äravoolutee. Kahjustatud närvi see ei paranda ega ole võimalik nägemist taastada, küll aga säilitada.

Allikas: silmaarst Tiia Jugaste

 

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid