Kas tüübel peab? Ja kui suurt raskust?
Kyosti Isosaari
Tüübli kandevõimet mõjutab loomulikult ka see, mis materjalist on sein. | Kyosti Isosaari

Kruvitüübel ehk rahvakeeli lihtsalt tüübel suudab taluda üsna suuri koormusi. Igas kodus on tüüblite abil seinale riputatud pilte, riiuleid või muid väärtuslikke ja kaalult üsna raskeid esemeid. Kuivõrd aga tüüblite kandevõimesse saab loota?

Nii universaalsed kui ka vaid tihedast materjalist seintele mõeldud tüüblid on lihtsad ja tavalised kinnitusvahendid. Nende kasutus on lihtne, kui vaid õiged põhimõtted selged on. Aga tüübelkinnituse võib mitmel moel ära rikkuda. Üks põhjustest on näiteks vale läbimõõduga või sügavusega tüübliaugu puurimine. Liiga vähese sügavusega või puurimispuru täis olevasse auku ei ole võimalik tüüblit korralikult paigaldada.
Ja kui tüüblit on veel vägisi vasaraga oma kohale taotud, võib kindel olla, et sellise tüübli kandeomadused ei ole enam sellised, nagu tootja on määranud. Risk on ka selles, kui tüübel ei istu oma auku tihedalt ja pööramisel liigub – siis võib kindel olla, et parim ühendus kruvi keerdumisel tüüblisse on kadunud.


Tähtis on teada mõõtusid
 

Tavainimesel võib olla üsna raske arvata, millist koormust mingi kruvi ja tüübel koos taluda võivad. Tüübli kandevõimet mõjutab loomulikult ka see, mis materjalist on sein. Võrdluse jaoks otsustati hankida vaid selliseid tootepakendeid, milles olemas tüüblid koos kruvidega. Kui inimene ei ole piisavate ehituslike teadmistega, siis ise paigaldustöödel tüübleid ja kruvisid vajades tasub poest osta pakendeid, milles ongi koos nii tüüblid kui kruvid. Ja sobiva mõõduga kruvid leiab siis, kui võrrelda pakenditel olevaid andmeid enda tööks teada olevate tingimustega.


Tüübleid on mitut liiki
 

Rauapoe tüüblivaliku puhul ei pruugi eri firmade toodete vahel õieti vahet tehagi, aga kui asja täpsemalt uurima hakata, võib olla tegemist hoopis eri liiki tüüblitega.

Artikli täismahus lugemiseks osta värske ajakiri poest või telli ajakiri TM Kodu & Ehitus.

Artikli märksõnad