Katuseaed mere ääres

Merilen Mentaal
MentaalMaastikud aiadisainer
Minu Aed
Tallinna lahe ääres asuv mõnus katuseaed elumaja 5. korrusel | Merilen Mentaal

Tallinna lahe ääres asuv mõnus katuseaed on elumaja viiendal korrusel ja piisavalt suur, et pakkuda erineva emotsiooniga aiaruume. Kokku 200 m² katusepinda, kus aed jääb eluruumidest vaadates kolmele küljele, annab võimaluse nautida nii hommiku-, päeva- kui ka õhtupäikest.

 

Moodne ehitis nõudis moodsat lähenemist, eelkõige materjalide osas. Valge sillutis, valged astekivid ja veesilma mustad kivid on sileda pinnaga graniitplaadid, poolläbipaistvad astekivid puidus aga tugevast karastatud klaasist mõõdus 900 x 900 mm, mille alla jääv valgustus muudab pimedal ajal terrassi põnevamaks. Maja läikivad metallist ventilatsioonitorud ei ole küll disainielement omaette, kuid mõjuvad huvitava lisana.

Peamine osa terrassipinnast on kaetud cumaru puiduga, mida võib nimetada ka raudpuiduks, sest peab väga kaua vastu. Seda on vaja vaid igal hooajal hooldada, kui soovitakse puidu värvi säilitada.  Mahukad istutuskastid on samuti cumarust ning seest vooderdatud tiigikilega, et niiskus ei pääseks kastidele liiga tegema. Kogu terrassi valguslahendus on viidud pindade sisse – trepikülgedele ja terrassi pealispinnale süvisvalgustitena. See lubab turvaliselt liikuda, kuid samas nautida õhtul ka aknatagust rahulikku, madalat valguskuma.

Hoone asukoht liivaranna ja männimetsa vahel pakkus kujundamiseks piisavalt ainest. Terrassi taimealadel on rikkalik, loodusest inspireeritud taimestik, mis saab hakkama ilma suurema hoolduseta ning peab vastu ka kuivemad perioodid. Terrassi piirab ida ja lõuna poolt kadakate rivi, et tekitada veidi rohkem privaatsust ja püsivat rohelust, samas annab hea ülemineku terrassi taga laiuvale männimetsale.

Katuseterrassil on huvitav mikrokliima, mis tuleneb mere lähedusest, rajatud klaaspiiretest terrassi servas ja rohkest päikesest, mis pani istutatud taimed kasvama tunduvalt kiiremini kui tavalises aias, maapinnal. Juba ühe hooaja möödudes oli terrass lopsakas ning püsikud oma lõppmõõtudesse kasvanud.

 

Terrassi plaan:

1.  Läbilõige A–A

2. Skulptuur – „Küna” (India käsitöö)

3. Lillepotid terrassi peal (eelistatuna India käsitöö)

4. Sisseehitatud/valatud iste (valge)

5. Aste (terrassiga tasapinnas)

6. Sileda pinnaga madal (300 mm) veebassein

Kevadvärvideks on tumepunased ja valged tulbid, jaapani vahtra Acer japonicum purpursed tärkavad lehed ja ainuroo Hakonechloa macra ’Aureola’ säravkollased lehed. Pärast kevadet saab aed pigem sinivalged ja lillad toonid – punane siilkübar Echinacea purpurea ’Alba’, sinine mesiohakas Echinops ritro ’Veitch’s Blue’, tähtlavendel Lavandula angustifolia ’Hidcote’, faasseni naistenõges Nepeta faassenii ’Walker’s Low’, iiris Iris ’Madera Belle’, suur tähtputk Astrantia major ja ebajasmiin Philadelphus. Sügise lähenedes lisab sooja kollast värvi särav päevakübar Rudbeckia fulgida ’Goldsturm’. Rohelisega toetavad muude seas hiina siidpööris Miscanthus sinensis ’Gracillimus’ ja kadakad Juniperus communis ’Hibernica’.

 

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid