Kuidas teha õnnestunud jaanipäeva grill?

kodus.ee
Mida rasvasem lihatükk, seda mõõdukam küpsemistemperatuur. | Shutterstock

Jaanikuu on käimas ning veel on aega, et oma grillioskusi jaanipäevaks parandada. Liha grillimiseks on kindlad tehnikad ja nipid, mille abil valmib alati mõnusalt hõrk grilliroog. Rakvere tootekategooriajuht Heli Sepp jagab soovitusi, kuidas selliselt liha jaanipäeval ja ka teistel suvepäevadel valmistada.

Sepa sõnul eksivad inimesed peamiselt õige temperatuuri saavutamise ja õige küpsetamise ajaga. „Erinevad lihatükid vajavad erinevat küpsetamisviisi ja -aega.“
Enne grillimisega alustamist võiks ka veenduda, et grill on puhas. „Igasugune mustus, eelmise grilli toidujäägid ja tolm ei lase õhku ligi, mille tõttu ei ole ka valminud liha hea. Lisaks on grilli pinnale kogunenud rasv väga soodne ohtliku tule tekkimiseks,“ ütleb Sepp. Kasuliku nipina soovitab Sepp grilli vooderda hõbepaberiga, mis muudab grilli puhastamise palju lihtsamaks.

 

Turvalisus ennekõike
 

Enne liha grillimist tuleks veenduda, et ka tingimused selleks oleksid turvalised. „Kui kasutasid oma grilli viimati eelmisel suvel, siis enne selle süütamist kontrolli, et grill oleks töökorras. See on eriti oluline gaasigrillide puhul, et vältida võimalikku gaasileket,“ rõhutab Sepp.

„Aseta grill ohutusse kaugusesse majast, rõdust, garaažist ja muudest kergesti süttivatest esemetest. Lahtise leegiga grilli puhul peaks vahemaa olema vähemalt 5 meetrit, traditsioonilise söegrilli puhul 2 meetrit,“ ütleb Sepp.

Ära kindlasti jäta grilli valveta. Sepp soovitab igaks juhuks hoida läheduses mingit veega täidetud anumat. Samuti ei tohiks ka grillmeister ise kanda näiteks pikkade varrukatega lohvakaid riideid, mis tuule või mis iganes muul põhjusel võivad kogemata tulle lennata ja süttida,“ hoiatab Sepp. Küpsetamisel kasuta kindlasti selleks vastavaid tööriistu.

Vali õige lihatükk

Kui turvameetmed on täidetud saab alustada lõbusama osaga. Mõtle juba eelnevalt välja, mida grillida tahad ning vali selle järgi ka sobiv lihatükk. „Näiteks šašlõki valmistamiseks on kaunilt pekipitsine seakaelakarbonaad kõige sobivam, sest see annab mõnusalt mahlase tulemuse. Grillile sobivad kaelakarbonaadi lõigud või 3-4 cm šašlõki kuubikud,“ õpetab Sepp.
 

Hea marinaad
 

Sepa sõnul on marinaadi eesmärgiks lisada lihale maitset ning tänu marinaadis olevale happele muuta vintske ja rohkete sidekudedega liha pehmemaks. Kõige lollikindlam on osta poest juba eelnevalt marineeritud liha, aga ka ise on marinaadi lihtne valmistada. „Klassikalises äädikamarinaadis on toidu-, veini- või õunaäädikas. Maitseandjateks on sibul, küüslauk, sool ja pipar. Suvisema marinaadi juurde sobib hästi näiteks hapukas marjamahl või marjapüree, millele saab samuti lisada meelepäraseid maitseaineid ja ürte,“ soovitab Sepp.

Liha peab marinaadis mingi kindla miinimumaja olema, et soovitud maitsed ja vastav tekstuur omandada. „Sealiha peaks marinaadis olema vähemalt 12 tundi. Linnuliha puhul piisab juba 3 tunnist,“ ütleb Sepp.

Ka küttematerjali valimine võib olla osa marineerimise protsessist. „Hõrgu suitsumaitse saab, kui paned sütele eelnevalt vees leotatud lepa-, kirsi- või õunapuulaastud. Samuti võib sütele panna erinevaid maitsetaimi ja küüslauku, mis annavad suitsule maitse,“ soovitab Sepp.   
 

Õige tempreatuuriga grill
 

Sepa sõnul annab kõige parema maitse lihale puupilbaste, paberi või toiduõliga süütatud grill. „Enne liha asetamist grillile veendu, et see oleks piisavalt kuum. Muidu muutub liha nätskeks. Oluline on ka, et grill liiga kuum ei oleks, sest see kõrvetab liha hoopis ära,“ ütleb Sepp. Parim nipp, kuidas saada aru, et grill on küpsetamiseks valmis on proovida hoida kätt 3-4 sekundit umbes 10 cm kaugusel sütest. Kui suudad oma kätt kauem sütel hoida, siis ei ole grill veel piisavalt kuum ja kui vähem, siis on grill suure tõenäosusega liiga kuum.

Sepp soovitab hõõguvad söed jaotada grillil kaheks. Üks on kuumem pool ja teine jahedam. „Selline süsteem võimaldab grillida erineva küpsusastmega lihasid ja võimaldab vajadusel ka järelküpsetamist. Kuna väiksemad ja õhemad lihatükid valmivad kiiresti, tuleks neid küpsetada sütele lähemal, mis tagab liha kiire pruunistumise ja aitab ka kuivamist vältida. Suuremaid ja sitkemaid lihatükke grilli jahedamas osas. Nii valmib liha ühtlaselt ning ei kõrbe pealt ära,“ ütleb Sepp.


Vali õige aeg liha küpsetamiseks
 

Liha küpsetamisaeg sõltub sellest, kui suur on lihatükk, kuidas seda on eelnevalt töödeldud ning liha ja süte kaugusest. Sepa sõnul sõltub sealiha puhul kuumus liha rasvasisaldusest. „Mida rasvasem lihatükk, seda mõõdukam küpsemistemperatuur. Fileetükki tuleks esmalt küpsetada hästi tulisel temperatuurul ja seejärel kuumust oluliselt vähendada,“ soovitab Sepp.

Sepa sõnul on searibi küpsetamiseks väga täpne aeg – 11 minutit ühelt ja teiselt poolt. Seakaelakarbonaadist šašlõkivarda jaoks kulub aga 20 minutit. Veiseliha tuleb grillida kiirelt kuumal sütel. Jälgi, et grill-liha oleks lõigatud risti lihaskiudu ja ühe tüki paksus oleks 1,5 cm. Peale küpsemist soovitab ta lasta lihal 5-10 minutit kaanega kaetud kausis puhata, et mahlad püsiks liha sees.

Sarnased artiklid