Kuidas valmistada ideaalset vrappi?

Merilin Siimpoeg
Falafel vrapp avokaado-mündikreemiga. | Merilin Siimpoeg

Suvised grilliõhtud toovad kokku erinevate maitse-eelistustega inimesed, kellele ühise toidulaua katmine võib olla sageli paras peavalu. Üks on kindel – ühe maitsva vrapiga ei saa kunagi mööda panna! “Vrapipõhi on nagu puhas lõuend, kuhu igal sööjal on võimalik valmistada päris oma meistriteos,” sõnab toidublogija ja -fotograaf Merilin Siimpoeg.

Toitev vrapp on tõeline tänavatoidukuningas, mis on leidnud oma koha ka eestlaste suvises grillimenüüs. Mõnede lemmikuks on toekas falafelivrapp mõnusate idamaisete maitsetega, teine eelistab vahele panna hoopis rebitud pardiliha ja bataati. Nagu öeldakse, siis maitse üle ei vaielda ja nii on vrapipõhjad leidnud oma kindla koha grillihooaja kõige populaarsemate toodete seas. Et neil suvistel grillõhtutel üllatada oma külalisi toiduga, mis rabab nii maitselt kui ka tekstuurilt, jagab toidufotograaf ja blogi Koogikontor autor Merilin Siimpoeg oma nippe, kuidas valmistada ideaalset tänavatoiduvrappi.

 

Reegel number 1: vrapipõhi olgu kvaliteetne!

Nagu öeldud, siis vrapipõhi on nagu puhas lõuend, mis laseb koostisosadel tõeliselt särada. Samas ei tohi unustada, et see moodustab retseptist märkimisväärse osa, mispärast tasub ka vrapipõhja valikul hoolikalt erinevaid variante kaaluda. “Oma retseptides kasutasin põhjaks Fazer Arctic täisteravrappe, mis sisaldavad 1/3 täisterajahu ja on seetõttu pisut tervislikumad kui klassikalised nisuleivad. See on hea valik ka siis, kui seltskonnas on erinevate soovidega sööjaid, sest konkreetsed vrapipõhjad sobivad ka veganitele,” ütleb Siimpoeg.

 

Reegel number 2: paras kogus mahlasust!

Kahjuks tuleb ikka ja jälle ette olukordi, kus põhja vahele on rulli keeratud hulganisti head ja paremat, kuid elamuse rikub kurku kriipiv kuivus. Kuidas seda vältida? “Liha puhul on asi lihtne, sest rasvad ja mahlad hakkavad praadimise käigus jooksma ja annavad kogu toidule juurde tõeliselt suvise maitsega külluslikku mahlakust. Aga ka lihavaba vrapp saab olla maitsev – selleks võib köögiviljadele lisada soja, tšillikastet, oliiviõli või värsket sidrunimahla. Köögiviljad nagu peet, suvikõrvits ja porgandid on juba looduslikult mahlasemad,” toob ta välja.

 

Reegel number 3: külma vrappi ei rulli!

Külma vrapi rullimine on Merilini sõnul üks levinumaid vigasid, mida tänavatoidu valmistamisel tehakse. “Külmana hakkab vrapipõhi rullides reeglina murenema. Et seda vältida, mässin põhjad vahetult enne valmistamist tihkelt fooliumisse ning soojendan neid 185-kraadises ahjus 7-8 minutit. Nii paindub põhi oluliselt lihtsamini,” ütleb ta ja lisab, et kui ahju pole parajasti käepärast, võib ka mikrolaineahjus põhja kiirelt soojaks lasta.

 

Falafel vrapp avokaado-mündikreemiga (3-4 sööjale)

 

Mahlased ja toitvad falafelipallid panevad ka sinu kõige veendunumad lihasõbrad usku pöörama. See idamaistest maitsetest inspireeritud vrapp on nii lihtne, aga nii maitsev.

Avokaado-mündikreem:

2 küpset avokaadot

100 g herneid (mugav on kasutada külmutatud herneid, sulata need eelnevalt)

3 spl oliiviõli

1 laimi mahl

0,5 tl soola

0,5 tl musta pipart

peotäis värsket münti

 

 

Täidis ühe vrapi jaoks:

1 Fazer Arctic täistera wrap

1 spl kreeka jogurtit

4-5 falafelipallikest

paar kirsstomatit

¼ väikest punast sibulat

1 spl herneid

mündilehti

 

Tee nii:

Alusta avokaado-mündikreemi valmistamisega. Selleks lisa kõik koostisaineid köögikombaini või kasuta saumiksrit, kuniks kõik koostisained on segunenud kreemjaks seguks. Sellest saab muide väga paraja koguse, millest jätkub 3-4 vrapi jaoks – oleneb, kui heldelt kastet määrida.

Seejärel mässi vrapipõhjad fooliumisse ning soojenda neid 185-kraadises ahjus 7-8 minutit. Kui vrapipõhjad on valmis, määri peale avokaado-mündikreem, lisa kummalegi 1 spl Kreeka jogurtit ning pane peale falafelipallid, poolitatud tomatid, hakitud sibul ja herned. Kõige peale lisa mõned mündilehed, keera rulli ja naudi.

PS: Kuna ühes pakis on 7 vrapipõhja, siis neist jätkub mitmeks toidukorraks või ühe suurema seltskonna jaoks. Terve paki jaoks võib mõlemas retseptis kõik kogused duubeldada.

 

Vrapp tomatisalsa ja wokitud köögiviljadega (3-4 sööjale)

 

Tänavatoit täis värskust! Selle retsepti peamiseks märksõnaks on tervislik - alates krõmpsust värskest paprikast ja suvikõrvitsast kuni täisterajahust vrapipõhjani, mis kõik maitsed üheks suurepäraseks tervikuks laulatab.

 

Tomatisalsa:

3 keskmist mahlast tomatit

1 väike sibul

2 küüslauguküünt

1 tl suhkrut

½  tl soola

¼  tl musta pipart

2 tl kuivatatud basiilikut (või peotäis värsket peeneks hakitud basiilikut)

Täidis:

Fazer Arctic täistera wrap

3-4 spl toorjuustu

1 väike paprika

1 väike suvikõrvits

4-5 suuremat šampinjoni

oliiviõli

soola, suitsupaprikat

värsket basiilikut

 

Tee nii:

Haki tomat, küüslauk ja sibul ning tõsta potti. Kalla peale umbes 100 ml vett ning lisa ülejäänud koostisosad. Lase umbes 10 minutit keskmisel kuumusel podiseda. Seejärel tõsta pott pliidilt ning lase kastmel jahtuda.

Viiluta paprika, suvikõrvits ja šampinjonid. Prae köögivilju umbes 8-9 min wokpannil natukese oliiviõliga. Lisa maitse järgi soola ja suitsupaprikat. Seejärel mässi vrapipõhjad fooliumisse ning soojenda neid 185-kraadises ahjus 7-8 minutit. Kui vrapipõhjad on valmis, määri vrapile esmalt 1 supilusikatäis toorjuustu ning seejärel 2 supilusikatäit tomatisalsat. Kõige peale tõsta köögiviljasegu. Värsket vrappi võid nautida nii rullikeeratuna kui ka kahvli-noaga.

Vrapp tomatisalsa ja wokitud köögiviljadega. | Merilin Siimpoeg
Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid