Kus ja kuidas kasvatada sõnajalgasid?

Aivar Kaljuste
Tasub teada, et osa aiasõnajalgu kaunistavad oma lehtedega aeda ka talvel, nad on n-ö talvehaljad. | Hanjo Hellmann / Shutterstock

Üldiselt arvatakse, et sõnajalad vajavad haput pinnast, tahavad palju vett ja levivad väga intensiivselt, täites kiiresti suuri alasid. Päris nii see alati siiski pole.

Liigiti vajavad sõnajalad kasvuks erinevat keskkonda. Enne kui hakkad aeda sõnajalgu istutama, selgita kindlasti välja nende tulevasel kasvupaigal oleva mulla omadused ning loomulikult ka iga liigi kasvunõuded. Õnneks on enamik aiasõnajalgu kasvutingimuste suhtes küllaltki vähenõudlikud.

* Sõnajalgadele meeldib varjulisem paik, mõnele liigile piisab isegi vaid paarist tunnist hommiku- või õhtupäikesest.

* Pinnase happesuse suhtes on nõuded liigiti erinevad. Leidub isegi selliseid sõnajalgu, kellele meeldib kasvada hoopis aluselisel mullal. Mulla happesust ehk pH-d saab aiapidaja määrata ise lakmuspaberiga: neutraalse mulla pH on 6,6–7,2; sellest madalam number näitab happelist, kõrgem leeliselist ehk aluselist mulda.

* Liigiti on erinev ka kasvukoha niiskusrežiim.

* Sõnajalad on tervemad ja ilusamad, kui õhk on kasvukohas niiske. Parimad paigad on veekogu ääres, aga kui aias tiiki ega ojakest pole, aitab õhuniiskust säilitada seegi, kui istutada taimed üksteise lähedale suurde rühma.

* Suvel pikema põuaga tasub sõnajalgu aeg-ajalt kasta, et nad ikka ilusad välja näeksid, samas ei maksa neid ka päris ära uputada. Samuti võiks taimi vihmavaesel ajal piserdada.

* Niiskuse hoidmiseks on kasulik kasvukohal mullapinda multšida.

* Pärast istutamist on vaja muld korralikult märjaks teha.

* Aiasõnajalgu pole tarvis väetada, vajalike toitainete saamiseks piisab neile aiamulla, turba ja lehekõdu segust. Kui sügisel suvihaljastel liikidel lehed surevad, siis jätkegi need sinnasamasse kõdunema: lehtedest tekib hea multšikiht, mis on ühtlasi ka talvekatte eest ning lõpuks saab sellest toitaineterikas kompostmuld.

* Kui tundub, et sõnajalad ei näe välja nii head, kui võiksid, siis oleks hea neid siiski väetisega veidi kosutada. Sobiv aeg on kevadel enne kasvuperioodi algust. Kõige kindlam on kasutada sõnajalgadele mõeldud eriväetist.

* Talvehaljad sõnajalad vajavad alates veebruarist katet päikesepõletuse vastu.

* Lumevaesel külmal talvel kata taimed puulehtede, okaspuuokste või millegi muu soojahoidvaga.

* Kevadel läheb üsna tükk aega, enne kui sõnajalad ärkavad ja kasvukoht roheliseks muutub. Ei maksa muretseda, kui eelmisel aastal istutatud sõnajalg endast kohe märku ei anna, ta võib välja tulla kuni jaanipäevani. Aga kui ka siis midagi näha pole, on taim ilmselt hävinenud.

Allikas: Kodu&Aia Aiavihik

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid