Kustpeale hakkab liighigistamine?

Kodutohter
Vahel võib ravimite tarvitamine muuta ka higilõhna ja tavapäraselt mitte meeldivamaks. | Shutterstock

Palju sõltub inimese taluvuspiirist. Mõni tuleb kurtma juba siis, kui tal on tõesti ainult kaenlaalused märjad. Mõni siis, kui olukord on äkki muutunud: enne higistas vähem, nüüd rohkem, ja see häirib teda.

Mõned inimesed on eluaeg olnud suured higistajad ja nende jaoks pole see üldse probleem. Näiteks suured tursked mehed, kes on eluaeg leemendanud – nende jaoks on see täiesti normaalne. Aga häirivalt painajalik võib olla ka ainult paikne higistamine (kaenlaalused, otsasine, käed jne).

Kõik sõltub sellest, kui hästi või halvasti inimene ennast tunneb. Kui ta on olnud kogu aeg kergelt higistaja ja nii on püsinud siiani, siis on see tema jaoks normaalne. Aga kui midagi on muutunud, tuleb otsida abi.

Arsti amet on inimest aidata, proovida muret leevendada või lahendada – otsida liighigistamise põhjust. Eriti kui inimesel on mitu kroonilist haigust ja ta tarvitab erinevaid ravimeid. Suhteliselt palju erinevaid ravimeid kasutavad need, kellel on südameprobleemid. Sellega väheneb ka organismi jõudlus: isegi väike koormus võib olla üle jõu käiv ja sellega kaasneb tavapärasest suurem higistamine.

Rohkem higistama ajavad ka hormoonpreparaadid, mida kasutatakse just krooniliste haiguste, nagu liigese- ja kopsuhaiguste raviks Vahel võib ravimite tarvitamine muuta ka higilõhna ja tavapäraselt mitte meeldivamaks.

Allikas: endokrinoloog Marju Past

Sarnased artiklid