Mida ette võtta vana ja vajunud kuuri katusega? 4 katuseproffi annavad nõu
TM Kodu&Ehitus
Päevi näinud kuur. Mida saab ja tasub ette võtta? | Arhiiv

Mida tuleks ette võtta kuuri katusega, mille sarikad on laiali vajunud? Missugune oleks sobilik ja kaalu poolest mõistlik uus katus ja millest alustada? Vastused spetsialistid.

Kristjan Õsso, Ruukki AS

Kuna osad müüritalad on väga pehkinud, siis kui head pikka kestvat katust soovitakse, võiks katuse müürideni maha lammutada. Minu arust pehkinud puiduga muud teha pole kui see asendada. Eriti konstruktsiooni osas. Kui uus peale ehitada, siis teras on tõesti kõige kergem, kuid see vajaks alla ka aluskatet kondensvee jaoks.
Enne otsuste langetamist tuleks aga kindlasti spetsialist või võimalik tööde teostada kohale kutsuda, et see vahetu hinnangu annaks.


Janek Käärd, Puitkatused OÜ

Arvatavasti, nagu paljudel teistel sarnastel hoonetel, on selle konstruktsioonid kahjustada saanud ja hoone natuke nö laiali vajunud. Alustada tuleks esmalt kohapeal katusekonstruktsiooni ülevaatamisest: nii ülemised palgid, talad kui muurispuu. Seejärel saaks juba pakkuda võimalikke lahendusi. Tundub et antud juhul side nimetatud osade vahel puudub või on väga kehvakene, aga toimina katuse jaoks oleks see siiski väga oluline.

Kui küsite uue võimaliku katusekattematerjali kohta, siis muidugi pakuvad tootjad ilmselt ennekõike oma materjali ehk siis näiteks plekki, kivi või bituumensindlit. Meie saame aga pakkuda puidust katusekatet. Valiku puhul lähtuksin mina ennekõike maitsest ja sobivusest, sest eks kõiki katuseliike saa korralikuks tehtud konstruktsioonidele panna, aga mõtlema peaks, kuidas see mõjub koos teiste kõrvalolevate katustega, millised ideed on tulevikku vaadates või kuidas soovitakse kogu kompleksi hiljem näha.


Erki Loigom, AS Toode

Lohku vajunud vanemate ja sageli väga suure sarikasammuga katuste korral tuleb alustada just aluskatuse toestamisest. Eesmärk on hilisem roovitus saada maksimaalselt tasapinnaliseks ja vältida edasisi konstruktsiooni vajumisi. Eriti oluline on see just metallist katusekatete korral, mis paigaldatakse enamasti pikkadest paanidest ja ebatasasused jäävad hiljem silmale häirivad.

Metallist katusekatete alla on kindlasti oluline paigaldada aluskate kondensniiskuse püüdmiseks. Sarnaste hoonete korral on teinekord mõistlik kasutada aluspinna tasapinnalisusele vähem nõudmisi esitavaid katusekatteid – näiteks puitsindlid või rookatus (linnakeskkonda viimast tavaliselt ei lubata!).

Kindlasti on soovitav visuaalselt jälgida sarnasusi hoonetekompleksi teiste katustega, kuid see on siiski pigem subjektiivne ja meeldivuse küsimus.

Koormusi kartma ei pea: sõltumata katusekattest on summaarne koormus lumest, aluskatusest ja katusekattest üsna sarnane nii pleki, eterniidi kui kivikatuse korral. Katusekonstruktsioon peab olema stabiilne nende kõigi korral. Vajadusel tuleb lisada sarikaid.


Tõnu Pari, Wienerberger AS

Selliste vanade hoonete puhul pelgalt pildist pole kasu. Kõigepealt tuleks seinad spetsialistil üle vaadata – kas palgid on terved. Sama kehtib ka sarikate ja pärlinite puhul.
Katuste arvestatavast kaalust moodustab siiski meie kliimavöötmes kõige suurema osa lumi ja tuul – lausa 76–79%.

Kui kandekonstruktsioonid üle vaadata ja vajadusel parendada, võib paigaldada igasuguseid katuseid. Plekk-katuseid on kiire ja lihtne paigaldada, aga tulevikus tuleb arvestada kolinaga, mida tekitavad sademed.
Eterniitkatust on samuti lihtsam paigaldada, kuna selle moodulid ei ole nii väikesed kui kivikatuse tükid. Tänapäeva eterniit on asbestivaba ja küllaltki vastupidav.

On olemas ka bituumensindel-katused. Nende puhul peab olema mõnevõrra ettevaatlik, sest esialgne hind võib tunduda odav, aga see katusekate vajab väga korralikku alust, mis tihti tõstab katuse hinna ka kivikatusest kõrgemaks; pealegi pole vastupidavuse osas see katusematerjal just tugevamate killast.

Betoonkivi võib nimetada muutuva raskusega katusekatteks, kuna see imab vett – vahel lausa kuni 23% oma mahukaalust; samuti ei püsi värvitoon väga kaua. Betoonkatus on ka abrasiivsem, mistõttu sammaldub kiiremini, aga lõppude-lõpuks sammalduvad kõik katusekattematerjalid.
Keraamilisel katusekivil niiskuse imamise ja värvitooni kadumise probleemi ei ole, aga tuleb alati jälgida korralikku tuulutust.
Katusematerjali valiku peate tegema ikkagi ise, sest hoonet annab teha mistahes katusevalmidusega. Soovitan kontakteeruda ehitajaga, kes ka katuseid on ehitanud, sealt saate kõige adekvaatsema info.

 

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid