Mida ütleb seadus: milliseid elektritöid tohid sa ise oma kodus teha?

kodus.ee
Elektripirni võid sa vahetada ilma pädevustunnistust omamata. | Shutterstock

Seoses viimase jõustunud ehitusseadustikuga on tõstatatud küsimusi ka elektritöödest. Näiteks: kas kodus elektripirni tohib vahetada omamata vastavat pädevustunnistust või litsentsi? Domus Kinnisvara kutseline maakler Kaupo Mõttus ütleb, et tohib küll, kui valgusti on välja lülitatud. Järgnevalt veidi lähemalt.

Seadus ütleb nii:

Tavainimesele lubatud elektritöö: kuni 230-voldise nimivahelduvpingega elektriseadmel pingevabas olukorras tavapäraselt kasutaja poolt vahetamiseks mõeldud tarvikute vahetamine lubatud nimiandmetega tarvikutega, milleks on näiteks valgusallikad, süüturid ja kaitsmed.
Siit võib edasi improviseerida ja väita, et kui sa ei ole kindel, kas lüliti on väljas või mitte, tuleks sul välja lülitada elektrikilbis paiknev vastav kaitselüliti (see on kilbiskeemilt leitav), mis on seadusega lubatud tegevus.

Seadus ütleb nii:

Tavainimesele lubatud elektritöö: igale isikule kasutamiseks lubatud automaatkaitsmete ja kaitselülitite sisse- ja väljalülitamine ning rikkevoolukaitselüliti rakendumise kontrollimine sisse- ja väljalülitamise kaudu

Nüüd, kuidas see kilbiskeem sinna kilpi satub? Sellepeale on seadusandja mõelnud ning andnud enda juhised järgmiselt:

Majandustegevusena elektitöid tegeval ettevõttel/ettevõtjal peab olema tõendatud kompetentsusega juhtiv isik, kes vastutab teostatud tööde korrektsuse eest.

Elektritöö tegija peab pärast elektritöö tegemist mõõtmis- ja katsetustulemuste, visuaalkontrolli ning dokumentatsiooni alusel veenduma, et elektripaigaldis ja seal tehtud elektritöö vastab nõuetele. Töö tuleb dokumenteerida. Eelpool kirjeldatud tegevused tagavadki selle, et elektrikilpi tekiks ka kilbiskeem.

Üldiselt võib seadusest välja lugeda, et tavainimene võib rahulikult vahetada kodumasinaid, elektripirne, kontrollida voolu pinget indikaatoriga kuni 230-voldise nimivahelduvpingega elektriseadmes, eemaldada pistikupesade ja lülitite kaasi pingevabas olukorras ning demonteerida elektrijuhtmeid ja seadmeid pingevabas olukorras.
Ülejäänud elekripaigaldisega seotud tööd tuleb teostada oma ala professionaali poolt. Kusjuures selle isiku pädevus peab olema dokumenteeritud.

Praktikas on küll nähtud üsna palju selliseid elektrikilpe, kus puudub kilbiskeem, mis omakorda viitab sellele, et nendes majades/korterites tehtud elektritööd ei pruugi olla korrektselt teostatud ning see omakorda võib olla väga ohtlik elektripaigaldise kasutajatele.

Allikas: Domus Kinnisvara

Sarnased artiklid