Millest ehitada terrass?
Priit Valge
Rehau profiilid koosnevad kõrgväärtuslikust polüpropüleenist ja vähemalt 50% puidukiust. | Tootja

Terrassi tehes on kõige olulisem leida selleks sobilik materjal, mis peaks vastu siinsetes ilmastiku- ja kasutustingimustes.

Surveimmutatud puit

 

Kõige enam levinud terrassimaterjal on surveimmutatud puit. Terrassi ehituseks sobiva immutusklassiga puitu on rohekat ja pruuni. Puit peab olema immutatud vastavalt immutusklassile AB (Põhjamaade immutusnormid) või vastama kasutusklassile 3.2 Euroopa standardi järgi. Nendele normidele vastav puit ei tohi olla pidevas kokkupuutes vee ega maapinnaga.

Tavapärane rohekas terrassilaud. Puit on immutatud veepõhise puiduimmutuskemikaaliga, mis sisaldab vaseühendeid ja orgaanilisi biotsiide (asoole).

Pruuni värvi immutatud terrassilauad. Samuti immutatud vastava puiduimmutuskemikaaliga. Pruuni värvuse andmiseks on puidu töötlemisel lisatud värvainet. Sama värvi võib olla ka kuumtöötlusega terrassilaud, mistõttu tuleb valikut tehes hoolikas olla.

Kuna kvaliteetseima tulemuse saab mändi immutades, peab puidu ostja seda jälgima. Ehitusmaterjali turult võib leida ka surveimmutatud kuuselaudu.

 

Soovitusi terrassi ehituseks:

- Immutatud terrassilaudu on saada ristlõikega 28 × 95 (120; 145) mm ja 33 × 95 (120) mm.

- Alustalade samm õhema laua puhul on 400 ja paksema laua puhul 500 mm.

- Töökohal tehtud lõikepinnad tuleb töödelda tõhusa puidukaitsevahendiga.

- Kasutada võiks kuumtsingitud, messingist, vasest või roostevabast terasest kinnitusvahendeid. Kuumtsingitud toodete tsingikihi paksus peab olema vähemalt 90 mikromeetrit. Õhema tsingikihiga tooteid pole soovitatav kasutada.

- Kuna immutatud puit kaotab aja jooksul oma esialgse värvuse, võib seda hiljem katta erinevate välistingimustesse sobivate viimistlusvahenditega. Viimaste pealekandmisel tuleb oodata, kuni puidust on välja kuivanud sinna immutusprotsessi käigus lisandunud niiskus.

 

 

Termotöödeldud terrassilaud

 

Termotöödeldud terrassilauad on käinud läbi spetsiaalse termoahju paarisajakraadise kuumuse, mis sulgeb puidu poorid ning teeb materjali ilmastikule vastupidavaks. Puidu tunneb ära pruunika värvi järgi. Pruuni värvi on ka surveimmutatud puitu, mistõttu tasub valikut tehes tähelepanelik olla.

 

Siberi lehis

 

Siberi lehis on tänu oma tihedusele ja ühtlaselt kõrgele vaigusisaldusele väga ilmastikukindel. Sobib välistingimustes kasutada ka immutamata kujul, teda võrreldaksegi vastupidavuselt immutatud puiduga. Siberi lehisest terrassilaudu soovitatakse kasutada ka sellistes kohtades, kus keskkonna- ja tervishoiutingimuste tõttu on immutatud puidu kasutamine ebasoovitav.

Materjal mõõtmetega 28 × 145 mm.

 

Eksootilised puidud

 

Cumaru’t  ehk Brasiilia tiikpuud peetakse üheks maailma vastupidavamaks ja ilusamaks terrassipuuks. Sellest puidust terrass on sama hästi kui hooldusvaba. Säilitamaks oma rikkalikku tooni, võib teda üle teha värvitu õliga. Terrassi kasutusaeg on umbes 50 aastat (juhul kui on tehtud korralik paigaldus).

Massaranduba dekoratiivne terrassilaud sobib hästi ka põhjamaade kliimasse. Kasvab Lõuna-Ameerika troopilises piirkonnas ning sellest on tingitud tema eriline vastupidavus niisketes tingimustes.

Ipe, teise nimega raudpuu, kasvab samuti Lõuna-Ameerika troopilises osas, mistõttu on väga vastupidav niisketes tingimustes.

Itauba – terrassi postide ja raami materjal, puitudest üks vastupidavamaid. Kasvab Lõuna-Ameerika troopilises osas. Eriti vastupidav pinnasega kokkupuutel.

Teak (suur tiikpuu) – dekoratiivne terrassilaud, mis on õlide sisalduse tõttu üks vastupidavamaid terrassi puite.

Bangkirai ehk balou pärineb Indoneesiast. Tegemist on väga stabiilse ja ilmastikukindla puitmaterjaliga. Bankirai’d võib kasutada ka immutamata ja pinnatöötlusteta.

 

Plasti sisaldavad terrassilauad

 

PLASTREXi terrassilaud on toodetud peamiselt kodumajapidamises tekkivatest kuumtöötluse läbinud toiduainetööstuse plastpakenditest. See ei mädane, ei ima niiskust ning on lihtsalt puhastatav.

Profiilid on nelja põhivärvi: hall, pruun, roheline ja must. Soovi korral ka ülevärvitavad ning taluvad hästi ilmastikku.

Töötlemise seisukohalt on materjal sarnane puiduga, see on saetav, freesitav, kruvitav, lisaks on naelühendused isegi tugevamad kui puidus.

- PLASTREXi terrassilauda soovitatakse paigaldada spetsiaalsele PLASTREXi profiilist aluskarkassile ristlõikega 95 × 95 mm.

- Soovituslik aluskarkassi samm 400 mm.

- Laudade ristlõige 138 × 32 mm.

- Kuna terrassilauad paisuvad ja kahanevad temperatuuri kõikudes, kinnitatakse need aluskarkassi külge spetsiaalsete klambritega.

- Valmis terrass ei vaja järeltöötlust.

 

ECO-Decki puitplastist terrassilaud

 

Puitplast on loodussäästlik taaskasutatud materjal, mis koosneb puidu ja plasti segust.

Koostises olev plast ei ima vett ja kaitseb lauda välistingimuste ning kahjurite eest. Puit annab materjalile pehmuse, soojuse ja libisemiskindluse.

Puitplast ei vaja lisahooldust õlide ega puidukaitsevahenditega.

- Väga vastupidav, ei mädane ning on vastupidav kahjuritele.

- Ei märgu ja lauad ei muutu vihma käes libedaks.

- Ei eralda pinde (tähtis eriti laste mänguplatside ja rannarajatiste puhul).

- Ilmastikukindel, kannatab temperatuuri kõikumist vahemikus –40…+60 °C.

- Paisub ja kahaneb temperatuuri kõikudes max 2% oma mõõdust (seepärast on oluline ka kinnitus vedruklambritega).

- Lihtne paigaldada ja puhastada – rasvaplekkide eemaldamiseks sobib tavaline kodukeemia.

- Hea UV- ja värvikindlus, vähese pleekimisega.

- Laua mõõtmed 25 × 150 mm, pikkus 2,9 m; kahepoolne madalasooneline pinnastruktuur. Alustalade vahekaugus 36–42 cm; kinnitatav klambritega; laudise kulu ruutmeetrile 6,4 jm.
 

Relazzo – Rehau terrassisüsteem

 

Profiilid (terrassilauad ja aluskonstruktsioon) koosnevad kõrgväärtuslikust polüpropüleenist ja vähemalt 50% puidukiust. Seda materjalikombinatsiooni nimetatakse Wood-Polymer-Composite’iks ehk lühidalt WPCks.

Puidukiu lisamisega polüpropüleenile ühinevad nii plasti kui ka puidu parimad omadused. Profiil on naturaalse välimusega. Toodetakse kuute värvitooni.

Terrassiprofiilide pealispinna harjamisega saavutatakse veidi karmim pealispind, mis toob toote loomulikkuse veelgi esile. Peale selle paraneb oluliselt libisemiskindlus võrreldes puitmaterjaliga. Eeliseks täispuidust terrassipõrandate ees on muu hulgas väiksem puhastusvajadus, pikem vastupidavusaeg ja püsivam mõõtmete stabiilsus.

Relazzo kahepoolselt kasutatav profiil võimaldab valida kahe erinevalt profileeritud pealispinna vahel. Üksikud profiillauad ühendatakse terasest metallklambrite abil, mistõttu on monteerimine lihtne ja konstruktsioon stabiilne.

- Profiillaua mõõtmed 4,5 ja 6 m, 140 × 30.

- Alusprofiili mõõtmed 40 × 60.

- Tugipostide samm alusprofiili all 400 mm.

- Tugede vahekaugus terrassi ehitamisel max 500 mm.

 

 

Mis on kruvivundament?
 

Tegemist on väga suures mõõdus kruvidega, mis pinnasesse keeratakse. Kui kruvid on maasse keeratud, ongi vundament valmis. Kasutusvaldkondi on kruvivundamendil laialt - näiteks on staadionite varikatuseid paigaldatud lausa 3-meetriste maakruvide abil.
Terrassiehitajal läheb aga vaja lühemaid, U-kujulise aasaga maakruvisid. Aasade vahele saab kergesti ja mugavalt kinnitada puuprussid. Kasutades kruvivundamenti, puudub vajadus kaevata pinnasesse suur auk. Nii ei lõhuta murukamarat, samuti ei teki kruvivundamendi paigaldamisel ehitusprahti.

Kui betoontööde tegemist võib takistada pidev vihmasadu, siis kruvivundamendi saab maasse paigaldada lihtsalt vihmahoogude vahel. Väiksema terrassi jõuab kruvivundamendi abil valmis ehitada isegi ühe päevaga. U-kruvi maasse keeramiseks piisab vaid kangist või prussijupist. Kes soovib ise terrassi valmis ehitada, siis tänu maakruvidele on see pika ettevõtmise asemel kiire ja mõnus protsess. Kruvivundamendile rajatud terrass on vastupidav nii ajale kui maastikule - maasse vajudes surub maakruvi pinnase laiali, seda samal ajal tihendades ja stabiliseerides.

 

Sarnased artiklid