Nimelt generaator toimib kui iseseisev toiteallikas, mis muudab mitteelektrilise energia, ehk mootorist tuleneva energia, elektrienergiaks ning mida üldjuhul kasutatakse siis, kui mingil põhjusel peamine elektriallikas ei tööta. Küll aga tasub teada, et igasse majapidamisse iga generaator ei sobi - kuidas siis leida elektrigeneraator, mis sobiks keskmise elektrivajadusega majja?
Tee kindlaks elektritarbimine
Esmalt tasuks veenduda, kui palju Sinu peres elektrit kasutatakse. Enamasti vajavad suuremad kodud palju rohkem energiat kui väiksemad, kuna kasutatakse rohkem seadmeid, mistõttu läheb majapidamises vaja ka rohkem voolu ehk vaja on suuremat ja võimsamat generaatorit. Nimelt on generaatoritel erinevad võimsused ja kütusepaagid, millest oleneb generaatori tööaeg.
Võimsuse indikaatorit on võimalik ise arvutada - kui palju seadmeid kodus on, kui palju võite majas kasutada ning lisada tuleb puhver ehk võimalikud tuleviku kulud. Lisaks pea meeles, et ükski generaator ei suuda hetkega taluda kogu koormust, vaid umbes 50-70% sellest, mistõttu tuleks alles ülejäänud seadmed ühendada generaatoriga alles hiljem. Kindlasti tuleb generaatori valimisel lisaks pöörata tähelepanu parameetritele nagu pideva töö kestvus ja süsteemi käivitamise viis.
Eelista diiselgeneraatorit
Diiselgeneraatorit on vastupidavad ja usaldusväärsed, mis ei vaja sagedat hooldamist ning neil on pikk eluiga. Võrreldes bensiinigeneraatoriga on nad ka oma ehituselt väiksemad, mistõttu on seda kerge hoiustada. Lisaks on nad kütusesäästlikumad ja turvalisemad - kütus ei ole nii tule- või plahvatusohtlik nagu seda on bensiinigeneraator. Bensiinigeneraator sobib pigem ehitustöödele ja lühiajaliselt, kus vajatakse korraga suuremas koguses elektrivõimsust, et tööd saaks tehtud.
Eelista jahutussüsteemiga generaatorit
Suurema võimsuse ja pideva kasutamise puhul võib generaator kiiresti üle kuumeneda ning sellest tuleneda generaatori rikked, plahvatusoht või muud probleemid. Kui plaan on elektrigeneraatorit pidevalt kasutada peamise vooluallikana, tasuks kindlasti leida just jahutussüsteemiga elektrigeneraator. Pea meeles, et üldiselt suudavad generaatorid töötad 12 tunni kohta maksimaalsel võimsusel vaid 1 tund, mistõttu on siiski oluline kinni pidada ka generaatori töövõimest.
Eelista ühefaasilist generaatorit
Tavatarbijal soovitatakse pigem kasutada ühefaasilist elektrigeneraatorit, mis on üldiselt sobilik valguse jaoks. Kriisiolukorras saab koos pikendusjuhtme abiga ühendada generaator ka näiteks külmkapi ja televiisoriga. Nii ei pea Sa kulutama suuremaid summasi generaatorite peale, mis on mõeldud tegelikult tööstuse jaoks.
Müratase
Odavate generaatorite müra jääb vahemikku 72 kuni 77 dB, mida võib võrrelda ruumiga, kus palju inimesi on koos ja omavahel räägitakse, tootmistsehhidega või sõiduautoga, mis liigub 15 meetri kauguselt. Vaiksemad mudelid teevad müra umbes 51 kuni 54 dB. mida võib võrrelda vaiksema valjusega jutuajamist. Keskendumist hakkab otseselt segama müra, mis on üle 60 dB. Müra mõjutab ka mootori võimsus ehk mitu pööret minutis generaator teeb. Mida suuremad pöörded, seda rohkem müra. Diiselgeneraatorite müratase on võrreldes bensiinigeneraatoritega mõnevõrra suurem, seetõttu peaksid ka sellega arvestama - generaator tuleks hoiustada kohta, kus müra Sind ja Sinu tegemisi niivõrd ei mõjuta.
Suurem kütusepaak
Kui vool ära kaob, võib ka väiksemast kütusepaagist olla vähe kasu.Väiksemad kütusepaagid võimaldavad generaatoril töötada umbes 3-4 tundi. Seejärel tuleks seda taas tankida. Suuremad kütusepaagid lisavad generaatori tööajale paar tundi juurde, seega võib generaator oma tööd jätkata lausa kuni 10 tunnini. Suurem kütusepaak lisab generaatori hinnale juurde umbes 100 kuni 150 eurot. Just sellepärast on oluline, et Sul oleks alati tagavaraks kütust, mida vajadusel juurde lisada.
Leia sobiv tootja
Üsna palju mõjutab generaatorite hindu ka tootja nimi. Sageli kiputakse arvama, et mida tuntum tootja nimi, seda kvaliteetsem on toode. Tegelikkuses ka vähem tuntud brändid võivad pakkuda kvaliteetseid tooteid ja samade parameetritega mudeleid aga soodsama hinnaga. Seetõttu tasub kindlasti lähemalt tutvuda tootevalikuga siin ning leida oma sobiv variant, mis vastab Sinu eelistustele ja soovidele.
Elektrigeneraator on vajalik igasse koju, kus on oht, et tekkida võivad elektrikatkestused või muud elektrivoolu puudutavad probleemid. Kuna iga generaator igasse majapidamisse ei sobi, tuleks veenduda eelnevalt välja toodud punktides, et leida just enda keskpärase elektritarbimisega koju vajalik elekter.