Laudpõranda paigaldamise põhimõtted

kodus.ee
Põrandalauad tuleb enne kinnitamist tihedalt üksteise vastu suruda. | Shutterstock

Erikuivatusest tulnud põrandalauad võivad olla kuivuse tõttu veidi väändunud ja laudade põrandale paigaldamisel tuleb vahel jõudu kasutada.

Põrandalauad tuleb enne kinnitamist tihedalt üksteise vastu suruda. Tööd hõlbustab palju, kui kasutada on selleks tööks vastavad spetsiaalsed tööriistad. Kui lasta põrand ehitada vastaval asjatundjal, saab selle ka kiiremini valmis ja pole eeldatavalt vaja ise endale osta ka harva kasutatavaid kalleid spetsiaaltööriistu.

Kinnituskruvid peavad olema piisavalt pikad ja eriti just kõvast puidust põrandalaudade puhul tasub kruvide jaoks auk ette puurida. Kui see tööetapp vahele jätta, võib juhtuda, et põrandalauad hakkavad lõhenema ja punn-nuutühendus ei pruugi ideaalselt kokku sobida.

Igat põrandalauda peaks enne selle kinnitamist hoolikalt kontrollima. Põranda paigaldamise ajal tuleb laudu ka sorteerida ja kui mingi laud vastavasse kohta hästi ei sobi, tuleb see kõrvale tõsta ja leida sobilikum laud. Ja erinevat tooni lauad peaks katsuma ühtlaselt põrandale ära jaotada ja kui mingi põrandalaud oma toonilt tugevalt teistest erineb, ei maksa seda ruumi keskele panna.

Põrandatellimuses võiks olla lisalaudu selle jaoks, et kui põranda paigaldamisel tekib vajadus mingeid laudu mitte kasutada, et oleks sobilik asenduslaud kohe võtta. Põrandalauas võib olla ka rikutud kohti, mille saab enne laua paigaldamist ära saagida.

 

Valikuvõimalusena laudparkett

 

Ristliimitud laudparkett on samuti ehtsa puupõranda materjal, aga tunduvalt õhem ja kujupüsivam ning ei vaja alustalasid või aluspõrandaplaati, kuhu lauad kruvidega kinnitada. Laudparkett on üks võimalus põranda jaoks, kui soovitud paksudest ja laiadest põrandalaudadest põrandat tehnilistel põhjustel ei ole võimalik ehitada ja põhjuseks on tavaliselt liiga väike kõrgus, et pakse põrandalaudu saaks paigaldada. Ka põrandaküttega seonduvad omad probleemid.

Laudparkett valmistatakse samadest toorplankudest nagu põrandalauadki. Laudparkett on testitud, et see oleks vastupidav aastaaegadest tuleneva muutuva niiskusega siseruumides. Soome laudparkett on kolmekihilise konstruktsiooniga, erinevalt Euroopas toodetavatest odavamatest vineerikasutusega kahekihilistest laudparkettidest.

Laudparketi laud on lukustuva servaga, mis teeb selle paigaldamise lihtsaks. Väljanägemiselt meenutab laudparkettpõrand ehtsat laudpõrandat. Laudparketile laudpõranda robustsuse saavutamiseks on olemas eriviimistlusmenetlused.

Sarnased artiklid