Moodsad trendid on sauna jõudnud

Teija Aaltonen
Rakennusmaailma

Millest tänapäeva saun tehtud on? Klaasist, plaatidest, leedtuledest, disainsaunalavatsist ja mustast mustemaks võõbatud. Üha rohkem inimesi tahab oma kodusauna juurde ka kõikide edevusvõimalustega spaad. Kõige A ja O on endiselt ikkagi hea leil.

Varasemalt oli keskmise tasemega saunas hele laudadest lavats, hele laudvooder, tavakeris ja  duširuumis valged kahhelseinad. Ka õuesaunad ja saunsuvilad olid ehitatud eelkõige praktilisest tarbest lähtuvalt. Tänapäeval nõutakse saunalt täpselt samu omadusi: hea leil, pesuruumid, puhkeruum.

Kui varemalt toimus saunaehitus üsna piiratud võimaluste raames, siis tänapäeval saab saunaehitaja ja -remontija valida sadade võimaluste hulgast.
Saunade jaoks on olemas pilkupüüdvaid materjale ja võimalik on ehitada väga kvaliteetselt. Paljude jaoks on modernne saun kvaliteetmaterjalidest esteetiline lõõgastumiskoht, mis sulandub stiilselt ja märkamatult kogu muu hoone olemusega.

 

Põhjanaabrid on saunade poolest Himaalaja tipus

 

Saunatraditsiooni muutusi jälginutele võib tekkida mõte, kas soomlased on jätkuvalt tuntuim saunarahvas. Kas on soomlased jätkuvalt saunaarenduses eelkäijateks või peaks Soomeski hakkama saunade puhul eeskuju võtma rahvusvaheliselt soositud spaade ja pesuruumide ehitamisest?

Sauna asjatundjad aga on veendunud, et nemad on saunakogemustelt sedavõrd muudest maadest ees, et seda võib võrrelda alpinistiga, kes on jõudnud Himaalaja kõrgeimasse tippu. Soome juba on Himaalaja lael ja muu maailm on kuskil kaugel all rohelistel nõlvadel.

Põhjanaabrid ongi tuntuim saunade, saunakultuuri ja saunade arendamise eksportija. Sealt saunatööstuse turgudel tulevad iseenesest arusaadavatel põhjustel saunlemise uusimad trendid väga hästi esile.

Sauna juures on tähtsaim hea leil ja kuidas saada hea leiliga sauna. Ja et sauna ja saunlemisega on asi selge ja korras, võib ju uute trendide valguses saunale hakata ka nii-öelda ehteid külge riputama ehk siis lisatakse sauna juurde koduspaa, mullivannid, erinevaid lõõgastumisruume ja mida tahes muud.

Sauna on tänapäeval üsna teadlikult hakatud pidama heaolu allikaks, kus inimesi köidavad sauna juures olevad lõõgastumisvõimalused ja mõju tervisele.
Sauna on hakatud rohkem kasutama ja saunade arendamisest on saanud inimeste vajaduste rahuldamine: saunu projekteeritakse erinevate vajadustega inimestele ja erinevate olukordade jaoks. Näiteks spordiga tegeleja tahab kiirelt soojaks minevat sauna lihaste lõõgastamiseks. Õuesaunas võivad olla kõrvuti nii puukütte- kui ka elektrikeris.

 

Täpsus materjalivalikutes ja projekteerimisel


Saunaehitajad ja -remontijad saavad internetist sotsiaalmeedia kaudu palju uusi ideid, aga neid ellu viima hakates tasub eelkõige mõelda toimivusele ja alles seejärel väljanägemise peale. Saun on teatud seaduspärasustel toimiv kooslus ehk siis – ei ole mõtet ratast uuesti leiutama hakata.

Keraamilised plaadid, klaas ja looduskivi on modernse sauna sisustuselementideks, millel on otsene mõju sauna toimivusele. Mida rohkem on saunaehituses kasutatud erinevaid materjale, seda keerulisem on sellist sauna saunana toimima saada. Hea leil on aga jätkuvalt saunlemise puhul põhieelduseks.

Saunaehitajad vahel rahalise kokkuhoiu mõttes loobuvad asjatundjate nõustamisest saunaehitamise suhtes, aga saunaehitusnõustamine maksab kindlasti vähem kui omaenese tarkusest tekkinud valede tellimuste ülesütlemine ja uute tegemine. Peab endale teadvustama, et sauna projekteerimine ja ehitamine vajab eriteadmisi ja -oskusi.

Sauna projekteerimine on eri valdkond; tavaline sisearhitekt alati saunaprojekteerimisega algusest lõpuni ei tegelegi. Sauna projekteerimisel peab teadma, kuidas suured kivi-, klaas- ja keraamilistest plaatidest pinnad mõjutavad leiliruumi kütmist ja leili niiskust ning milliste mõõtudega peaks keris olema, et ei juhtuks nii õnnetult, et see on võimeline vaid seinu soojendama.

Oma eramaja sauna kapitaalremondi puhul oleks saunaasjatundjate nõustamisteenusest palju kasu. Asjatundmatu inimene ei pruugi, kui ta internetis sauna kohta teavet otsib, kõike konstruktsioonidesse ja tehnikasse puutuvaid nõuandeid ja ideid leida. Ka raua- ja ehituspoodides ei pruugi sauna tarbeks olla kõike nähtaval ja näiteks keriseid võib olla näha vaid mõni üksik.

Saunade auditeerimisel on nähtud ilmseid valelahendusi. Näiteks kahhelplaatidega vooderdatud leiliruum ja lavats võivad puhastamise mõttes olla küll praktilised, aga saun tehakse siiski saunlejatele, mitte koristajatele. Kahhelpinnale ei ole mugav istuda ega nõjatuda; see-eest aga puu on tõestatult hügieeniline materjal.

 

Kütmine ja pikk saunlemine hakkab moodi minema

 

Moodi läinud leiliruumi klaasseina puhul võib küsida, kuhu suunas avarat vaadet leiliruumist soovitakse. Kui läbi klaasseina on leiliruumist näha näiteks WC uks, siis kas selline vaade on vastavat väljaminekut väärt klaasseina ehitamiseks.

Milline võiks olla tuleviku saun ja millises suunas saunaarendamine on liikumas?

Inimesed on hakanud algset hindama. Tulevikus ongi ehk see kõige modernsem saunakogemus, et saunas ollakse nagu vanasti – ilma, et inimesed oleksid sõltuvad oma tasku- ja nutitelefonidest.

Üha rohkem on inimesed hakanud saunlemise juures hindama sellega kaasnevat alates sauna kütmisest, millele järgneb pikk saunlemine vahelduvalt leilivõtmistega ja puhkeruumis või sauna ees jahtumisega ning mõnus lõõgastumine. Areng sellise saunlemise suunas on käimas.

 

Modernne õuesaun sobib eramukrundile

 

Tundub, et tänapäeval on valitsevaks muutumas trend, et eramusse sauna ei ehitatagi, vaid krundile ehitatakse eraldiasetsev õuesaun. Eramus kulub ruum ära muukski ja samas niiskete ruumide  pindala majas väheneb. Kolmas põhjus õuesauna kasuks on, et soovitakse oma õuele lõõgastumiskohta. Koroonaviiruse aastal õuesaunade tellimusi firmale New Sauna Oy tehtud väga palju ja järjekord on kuni kevadesse välja. Firma modernsed õuesaunad valmistatakse tugevast lamellplangust täielikult kodumaise käsitsitoodanguna.

Mis on õuesaunade juures muutunud endiste aegadega võrreldes? New Sauna soovis välja töötada eramupiirkondadesse sobiva tänapäevase õuesaunade tooteperekonna. Eesmärk on selgepiiriline modernne arhitektuur, mis kätkeb endas traditsioonilise palkehituse tavasid. Siseruumides on elamuslikkust püritud saavutada võimalikult suurte akendega. Kogu tooteperekonna põhijooni on pultkatus, millise katusega saunu praegusel ajal enim tellitaksegi.

Inimesed eeldavad, et saunas on hea leil ja et kogu saunahoone on kvaliteetselt valmistatud. Üha rohkem on neid, kes tellivad puusepa käsitööna tehtud stiilsed saunalavatsid, olgugi et need on hinnalt kallimad kui tavalavats. Paljud investeerivad pika ja niiske leili tarbeks ehk siis ostavad suure kividemahuga kerised.

Peaaegu kõik kliendid on sauna tellides soovinud, et saunahoones oleks kaminaga korralik puhkeruum, mitte vaid tavaline riietusruum pinkide ja nagidega. Ja muidugi üldilme peab kogu saunamajal hea olema.

Moes on, et saun peab väljast olema musta või siis väga tumedat värvi; ka leiliruumi seinapinnad ja lagi peavad musta värvi olema. Tulevikus on aga oodata, et puidu loomuliku tooni rõhutamine saunahoone puhke- ja muudes siseruumides kasvab järjest.

New Sauna modernse sauna üks omadusi on ka keskkonnast hoolivus – madala saastetasemega keris, plastikasutuse minimeerimine saunlemisel ning klientide nõustamine õige puidu kasutamiseks saunakerise kütmisel.

Firma tulevikuplaanides on ka looduse mitmekesisuse toetamine – kavas on mätaskatusega saun ja veel on mõte, et iga õuesauna juures võiks olla putukahotell.

 

Kerised

 

Tänapäeval panustatakse kogu saunaskäigu kogemusele. Koduspaa oma aurusaunadega ja hübriidsaunad on inimestes huvi äratanud. Hübriidsaunades on tavasauna juures ka infrapunasaun, mis mitmekesistab sauna kasutamist. Ka auru tekitavad Combi-kerised on soositud, millega saab sauna tekitada mõnusa niiske ja pehme leili. Osal keristel on ka olemas oma mahuti, kuhu saab valada leiliaroomivedelikku.

Sauna kasutamine on püütud võimalikult lihtsaks teha ka selle kaugjuhtimise kaudu. Sauna saab tööle panna nutiseadme abil, millega ühtlasi säästetakse ka energiat, kui saun saab saunlemiseks valmis just selleks ajaks, kui tahetakse. Sauna kaugjuhtimine eeldab, et saunas on kaugjuhtimiseks sobiv elektrikeris koos kõigi liidestega ja juhtkeskusega ning vajalik turvavarustus ja nutiseadmes on kaugjuhtimist võimaldav nutirakendus.

Lisaks praktilisusele on keriste puhul panustatud ka välimusele. Tihti on leiliruumis keris nähtavamaks tehtud valgustusega. Must värv saunasisustuses on moes ja Harvial on selleks puhuks  Black Steeli tooteperekond.

Keriseid arendatakse üha vähem süsinikusaastet tekitavateks. Harvias on puuküttega keriste süsinikusaaste tekitamist ja puu põlemisprotsesse kerises uuritud aastaid. Arendustöö tulemusena on tootmises muu hulgas ka Harvia Legend GreenFlame, millel on varasemate mudelitega võrreldes viiendiku võrra väiksem mikroosakeste saaste ja vingugaasi tekib 70 protsenti vähem. Väiksema saastetasemega kerise tunneb ära korstnast tõusva suitsu hulga ja värvi järgi. Vähese saastetasemega kerise suitsu õieti näha polegi. Lisaks on põlemisprotsess sellises kerises rahulik ja kontrollitud

Sarnased artiklid