Ultraheliandurid ja nutikad terad
Husqvarna robotmuruniidukid on tõeliselt targad abimehed ratastel, millel enamik funktsioone on muudetud automaatseks ja nutikaks. Husqvarna Eesti OÜ turundusjuht Kati Plaamus toob näiteks, et uuemad mudelid on varustatud GPS-juhtimisega navigeerimisvõimekusega, mis joonistab niidetavast alast kaardist ja on võimeline hiljem kaardilt lugema, kust on vähem niidetud, ning suunama niiduki automaatselt sellele alale.
Suuremate alade niitmiseks mõeldud mudelitel on aga ultraheliandurid. Suuremate alade niitmiseks peab masin liikuma kiiremini. Tänu ultraheliandurile tunnetab niiduk eesolevat takistust ja võtab hoo maha, et kokkupõrge takistusega oleks võimalikult pehme.
"Olenevalt konkreetsest mudelist on robotniidukid võimelised pöörduma laadimisjaama signaali abil, järgides piirdekaablit või ka mööda juhtkaablit liikudes. Juhtkaabli olemasolu on patenteeritud lahendus just Husqvarna robotmuruniidukitele," mainib Kati Plaamus.
Kuna niiduki terasid tuleb kontrollida soovitatavalt paar korda kuus, on ka see kasutajate jaoks lihtsamaks tehtud. Kui masin avastab, et terad on tasakaalust väljas, nt kui tera on kahjustatud või kogemata on paigaldatud topelttera, annab niiduk sellest ise märku.
Niiduki terade puhul on mõeldud ka turvalisusele – niiduki tõstmisel seiskuvad niiduki terad kohe. Lisaks on Husqvarna Automower® robotitel väikesed pöörlevad terad, mis tõmbuvad sisse, kui lähevad millegi vastu. See funktsioon säästab nii terasid kui ka asju, mille vastu terad põrkuvad. Kuna terad asuvad korpusest kaugel, ei ulatu nendeni ka inimeste jalad.
Niiduk kuulab ilmateadet
Husqvarna robotniidukite seadistamine on tehtud võimalikult lihtsaks. Saab valida erinevate keelte vahele või vaadata lihtsalt piktogrammide järgi, millest masin märku annab. Husqvarna Automoweri niidukid on ühendatavad rakendusega Automower® Connect, mille kaudu saab niidukit kontrollida ja seadistada. Tänuväärne on see, et kui niiduk varastatakse, saab seda rakenduse abil ka jälitada!
Tänasel nutiajastul on paljudes kodudes erinevad nuti- ehk targa kodu lahendused. Google Home’i ja Amazon Alexa lahendused on ühendatavad Husqvarna Automower® niidukiga, nii saab oma nutikat niidukit juhtida ka häälkäskluste abil – nt saata seda parkima või tööle, vaadata, mida niiduk hetkel teeb jne. Kui ühendada Husqvarna Automower® Philips HUE nutipirnidega, näitab pirnide värvus, kas niiduk niidab (põleb roheline tuli), on pargitud (põleb sinine) või esineb tõrge (põleb punane). Ühendades oma niiduki ilmarakendusega, saab masin aru, millal on torm ja äike ning siis ei lähe ta niitma.
Akuniidukitel
Akuniidukite kõige suurem uudis on, et sellest aastast on saadaval ka professionaalseks kasutamiseks mõeldud akuniidukid. Varasematest mudelitest erinevad nad selle poolest, et lisatarvikuna on niidukil võimalik kasutada ka seljakott-akut, mis pikendab oluliselt niiduki tööaega.
"Nutika lahendusena on niidukid varustatud PowerBoost funktsiooniga, mis muudab tera pöörlemiskiirust vastavalt muru tihedusele. See funktsioon aitab hoida energiat kokku ja pikendab oluliselt masina tööaega," ütleb Kati Plaamus.
Lisaks on akuniidukitel mõnevõrra tavapärasemad mugavusfunktsioonid nagu selge ja suurte klahvidega juhtpaneel, kust on võimalik näha ka akude laetuse taset ning võimalus reguleerida niidukõrgust mugavalt ühe käega. Ka liikumiskiirust saab reguleerida vastavalt kasutaja vajadustele.
Raideritel
Raideri kõige innovaatilisem uuendus on paar aastat tagasi tutvustatud kogumisfunktsioon. Koguja asub raideri taga ning niidetud murumass toimetatakse sinna tiguvõlli abil, mis omakorda jätab väga puhta niidutulemused ning samal ajal pressib niitmisjäägid kogumiskastis kokku, et mahutada rohkem ja vähendada vajadust kogumiskasti tühjendamiseks. Kogumiskasti täitumisel annab masin sellest ise helisignaaliga märku ning tühjenduskohta jõudes saab tühjendada koguja mugavalt, istmelt tõusmata. Kui kogumiskast saab täis, lülitab raider automaatselt tiguvõlli välja ja jätkab niitmist multšimisfunktsioonil.
Manööverda mugavalt
John Deere’i niidukite ametliku edasimüüja Eestis Baltic Agro tootejuht Tõnis Metstak toob välja nende müüdavate masinate olulised uuendused. Tootejuhi sõnul väärib märkimist revolutsiooniline õlivahetus murutraktoril X166 – John Deere “Easy Change”. 30sekundiline õlivahetuse süsteem saadab tavalise õlivahetuse ajalukku. "Uus filter mahutab ise 40% rohkem õli, mootor töötab tänu suuremale õlikogusele madalamal temperatuuril ning kogu vahetusprotsess on kiire, lihtne, tööriistavaba ja puhas. Nutika ehitusega süsteem vähendab õli mahavoolamise ohtu ja automaatselt sulguv õlifiltri klapp takistab filtreeritud osakeste tagasivoolu seisvasse mootorisse," räägib tootejuht.
John Deere’i "Easy Change" õlifiltriga varustatud masinatel on vaja teha esimene õlivahetus tavapärase 8 töötunni asemel 50 töötunni järel.
Kui niidetaval alal on palju takistusi – puid, põõsaid, peenraid jne –, siis selleks puhuks on John Deere’i mudelivalikust ideaalsed masinad 0-pöörderaadiusega murutraktorid ehk JD keeles Ztrakid.
"Nende eripära seisneb selles, et masinatel puudub rool ja juhtimine toimub juhtkangide abil. Tänu sellisele ehitusele saab masina kohapeal ringi keerata nii, et traktori alla ei jää ühtegi niitmata kohta. Võrreldes tavapärase murutraktoriga, millega ümber pöörates jääb maha niitmata rohu ring. Näitena olukord: kui muruplatsil on palju puid ja iga kord nende ümbert niites tavalise murutraktoriga peab tegema vähemalt 2 ringi, vahel ka 3, siis Ztrakiga saab ühe korraga hakkama," seletab Tõnu Metstak.
Lisaks on Ztrakide raskuskese väga madal ja vedavate rataste teljevahe lai, mis muudab nad väga stabiilseks ebatasastel ja mägistel pinnastel. Tänu sellele, et mõlemal vedaval rattal on oma mootor, on neil masinatel pidev nn diferentsiaali lukk, mis väldib ebatasasel pinnal kiikuma jäämise. Tavalisel murutraktoril tekib kiikumise efekt siis, kui vedav ratas ei puutu maapinda ja pöörleb tühjalt. Ztrakidel aga veavad mõlemad rattad pidevalt.
Võimsamate Ztrakidega saab niita ka väga kiiresti, näiteks Z540R mudeli puhul rohkem kui 14 km/h. See on võimalik tänu väga kvaliteetsele niidudekile, mis on stantsitud tervest metallplaadist. See tagab ilma teravate nurkadeta pinna, kuhu murujäägid ei saa koguneda ja juhitakse läbi väga suure väljaviske ava niidudekist kiirelt välja, mis tagab masina suure jõudluse ja võime efektiivselt niita.
Nutikad murutraktorid
Kui aiapidaja siiski pelgab kangidega juhtimist või tahab murutraktorit ka näiteks talvel lume lükkamiseks kasutada või järelkäru külge haakida, aga niidetaval alal on ikkagi palju puid, põõsaid ja muid takistusi, siis on John Deere’il pakkuda uued nutikad 4 ratta pööramisega murutraktorid X354 ja X584! Esmapilgul täiesti tavalistele murutraktoritele on lisatud ka tagumiste rataste pööramine, mis teeb nendega manööverdamise ülimalt lihtsaks ja enam ei pea ka murutraktoriga puu ümbruse niitmiseks mitu ringi tegema, piisab ühest nagu Ztrakide puhul.
Tugev robotniiduk
John Deere’i mururobotiga Tango ei pea kompromisse tegema, sest see niidab muru teie eest ära. Tangot on lihtne programmeerida tänu suurele ekraanile, loogilistele juhtnuppudele ja eestikeelsele menüüle. Saad ise määrata, millal ja kui kaua ta niidab. Lisaks on võimalik määrata näiteks muru kasvu järgi 5 eri piirkonda aias, kus niiduk tihedamini ja kus harvemini niidab.
Tango on väga vaikne, ta võib segamatult niita ka öösel. Saab hakkama ka suuremate küngastega aedades (kuni 36% kallakud). Masin ei kurda ilma üle – elektroonikat, akut ja niidutera kaitseb tugev kahekihiline korpus, mis muudab masina täiesti ilmastikukindlaks, võimaldades niita ka vihmaga. Koduaeda saab kujundada golfimuruga või jätta see pikemaks, et ka murulilled õitseda saaksid, niidukõrgus on lihtsasti reguleeritav 19–102 mm.
Tangol on tugev karastatud terasest niidutera, mis püsib teravana kogu hooaja ja saab edukalt hakkama ka käbide ja õuntega. John Deere’i mururobot ei jäta niitmisjääke, jääb ära tüütu riisumine ja jalanõudega ei kanna ka tuppa mustust.
Nutikell käsutab masinat
Mis teeb iMow’ niidukid eriliseks, sellest räägib lähemalt STIHLi hooldusspetsialist Alari Jüriöö.
iMOW C ja PC mudelid on ülimalt kasutajasõbralikud. Robotniiduki seadistamist saab teostada äpi kaudu ning esinenud tõrke ning roboti hetke staatuse kohta saadab robot vastava info automaatselt äppi, olgu selleks kas vihma tuvastamine või soovimatu kõrvaline sekkumine.
"Samuti on C ja PC mudelid varustatud GPS-antenniga, mis võimaldab kasutada soovitud tsoonis niitmist ning kuvab ka iMow’ asukohta äpis. Soovitud tsoonis niitmine tuleb kasuks pindadel, kuhu roboti juhuslik sattumine on raskendatud ning soovitakse seetõttu piirata ka roboti lahkumist pinnalt. Selleks määratakse robotile käivituspunkt ning sellele raadius, milles robot GPS-antenni kasutades püsib. Raadius on oluline pinna suuruse arvutamiseks, mille põhjal teab robot arvutada vajaliku aja tsooni niitmiseks," seletab Alari Jüriöö.
Kasutajamugavust annab ka äpi ja nutikella sidumine. Sobivad seadmed: Apple’i nutikellad OS4.2<, Apple’i nutitelefonid OS 10.0, Androidi nutikellad Wear OS 1.0, Androidi nutitelefonid 6.0<, nutikell Tizen 4.0<.
Nutikella kasutamiseks tuleb kell enne siduda nutitelefoniga. Sellisel juhul saab robotile käsklusi anda ka nutikella kasutades, näiteks: niitmise alustamine, ääre niitmise alustamine ja laadimisjaama sõitmine. Samuti kuvatakse nutikellal niitmiste statistika, aktiivajad ja teate sõnumid, mida robot saadab.
Amazon Alexa nutikodu lahenduste kasutajatel on võimalus anda iMow’ juhtimiseks ka häälkäsklusi. iMow’ äpp ühildub järgmiste Amazoni toodetega: Amazon Echo, Echo Dot, Echo Spot jms ning vajalik Amazon Alexa äpp toodetega sidumiseks. Häälkäskluse toetatud keeled: inglise, saksa, prantsuse, itaalia ja hispaania keel.
Näidiskäsud, mida saab Alexale öelda: Alexa, send iMow to mow the lawn – Alexa, mow the lawn with iMow – Alexa, iMow mow the grass – Alexa, start mowing with iMow –Alexa, iMow cut the grass.
Muruniidukite innovatsioon
Nutikuse kõrval pole vähe tähtis tootekvaliteet, alustades jäigast ja vastupidavast kerest kuni monokäepidemini välja. Kere jäikus tagab kere pika eluea. STIHLi kõik metallist kerega niidukid on kaetud vastupidava pulbervärviga, plastkorpusega niidukid aga spetsiaalsetest materjalidest, mis taluvad ka kõige tugevamaid lööke.
Toote disainimisel lähtutakse ka kasutajamugavusest ning et sellega tehtud töö oleks kvaliteetne. See on ka põhjus, miks ei leia STIHLi valikust väljaviskega muruniidukit. Parima muru kvaliteedi saavutab kas kogumise või multšimise teel. See aga ei tähenda, et niidukeid saab kasutada ainult multšimiseks või kogumiseks. Kõigi kogumiskorviga muruniidukitel on võimalus korvi eemaldamisel kasutada väljaviset. Seejuures peab ära märkima, et väljavise toimub masina taha ning kasutaja turvalisuse ja puhtuse tagab vedru pinge all olev ava kate.
Optimaalne õhuvool
"STIHLi muruniidukite korpused on disainitud selliselt, et kogumiseks või multšimiseks oleks tagatud optimaalne õhuvool. Multšimise korral tuleb seejuures kasutada multšitera. Samuti peab ära märkima, et üks õhuvoolu elemente on ka kogumiskorv. Kogumiskorvid on varustatud lihtsa, kuid toimivad mehaanilise täitumisnäidikuga, mis töötab tera poolt tekitatud õhuvoolu mõjul. Kui korv täitub, kaob ära ka vajalik õhuvool ning klapp sulgub, mis annab kasutajale indikatsiooni korvi täis saamise kohta. Korvid on valmistatud vastupidavast plastist, mis on lihtsasti puhastatav ning tühjendamise lihtsustamiseks on korv valmistatud kahest osast," kirjeldab Alari Jüriöö.
STIHL RMA 235 ja 339 akuniidukid on varustatud lennuinseneride testitud teraga, mille aerodünaamiline kuju vähendab takistust ja turbulentseid õhuvoole. Pealegi on Stihli RMA 235 ja 339 niidukid varustatud intelligentse mootorijuhtimisega. Teisisõnu töötab mootor vastavalt koormusele kahe erineva režiimiga. Käivitamisel käivitub elektrimootor 3350 pöördega, kui juhtmoodul aga tuvastab 10 sekundi jooksul madala takistuse teral, siis aktiveeritakse aku energia säästu eesmärgil ECO režiim, mille tulemusel alandatakse mootoripöörded 2900 pöördeni. ECO režiimi rakendumist on võimalik vajadusel ka välistada ühe nupu vajutusega. Tänu aerodünaamilisele terale ja ECO režiimiga pikeneb ühe laadimise korraga niitmise kestus kuni 25%. Lisaks kõigele eelnevale on seda tera ka lihtsam teritada. Kui kõiki muid niidukiterasid teritatakse pealtpoolt, mis eeldab tera eemaldamist, siis RMA 235 ja 339 tera teritatakse altpoolt. See tähendab, et tera teritamiseks ei pea tera niiduki küljest eemaldama. Siiski soovitatakse tera eemaldada ja pärast teritust kontrollida tera tasakaalu, et vähendada vibratsiooni, mis on ebameeldiv eelkõige kasutajale, kuid on ka kahjulik seadme enda detailidele.
Kasutajamugavust lisab ka tugev, vastupidav ja lihtsasti reguleeritav monokäepide, mis tagab kogumiskorvi lihtsama eemaldamise ja paigaldamise. Nii bensiinimootoriga kui ka akuniidukite valikus on veoga niidukid, mille veokiirust saab niitmise ajal lihtsasti käepidemelt reguleerida. Trossi lükates või tõmmates muudetakse veorihmaratta läbimõõtu ja seeläbi muutub veo kiirus, see on mugav näiteks tõusudel, kus on raskem niidukiga sammu pidada, või ka vanematel inimestel, kes soovivad, et niiduk ise veaks, aga kõik see toimub liiga kiiresti. Nendel mudelitel on liikumiskiirus 2,4–4,6 km/h.
Samuti ei saa märkimata jätta ka niidukite lihtsat kõrguse reguleerimist. Kõigi nelja ratta kõrguse muutmiseks on vaja kasutada ainult ühte kätt ja ainult ühe korra. Reguleerimishoob on ühendatud kõigi ratastega ning muruniiduki kaalu kompenseerimiseks varustatud vedruga, et kõrguse tõstmine oleks lihtsam.