Müüt või tõde? Ilma soolata toidusedel viib kiiresti tilgutite alla?

Kodutohter
Rohke soolasöömine viib organismist välja kaltsiumi, mis võib põhjustada osteoporoosi. | Shutterstock

Kas mõni erisool võib olla tervislik? Kas rohke soola söömine suurendab osteoporoosi- ja maovähiriski? Nendele ja paljudele teistele küsimustele saab vastused järgnevalt.

1. Kõik peavad soola sööma, sest see sisaldab joodi

Müüt. Kunagi näitasid uuringud, et inimestel on joodivaegus, ja sellepärast hakati soolale lisama joodi. Nüüd on selgunud, et joodi saamiseks pole vaja süüa soola. Seda saab vajalikus koguses mitmekülgselt toitudes: joodi on piimas, kalas, munas, teraviljatoodetes, köögiviljades ja merevetikates.
Kui taimetoitlane leiab, et saab joodi liiga vähe, siis peaks ta võtma juurde joodi sisaldavat toidulisandit. Merevetikaid sisaldavates toidulisandites võib olla joodi isegi liiga palju.

 

2. Ilma soolata toidusedel viib kiiresti tilgutite alla

Müüt. Vähesoolane toiduvalik ei kahjusta tervist, lisaks on väga raske soola täiesti vältida. On väike võimalus, et toidust ei saa üldse naatriumi, mis on ka soola koostisosa. Seda vajalikku mineraalainet on kalas, lihas, juustus, piimas ja köögiviljades.
Organism võib tõepoolest jääda vedeliku- ja naatriumipuudusesse, kui esineb pikalt oksendamist, kõhulahtisust või rohket higistamist. Siis peab palju jooma, võimaluse korral mineraalvett; rasketel juhtudel pannakse inimene haiglas tilguti alla.

 

3. Tervisesool on parem kui tavaline sool

Müüt. Niinimetatud tervislikud soolad, nagu roosa sool või kristallsool, sisaldavad sama palju naatriumi kui tavalised soolad, sellepärast pole need ka tervislikumad. Kõikidest sooladest imendub naatrium organismi ühtemoodi.
Reklaamides rõhutatakse enamasti, et mingid erisoolad sisaldavad rohkelt mineraalaineid. Tegelikult saab soolast mineraalaineid vähe, sest seda võib süüa vaid viis grammi päevas.
Mineraalsool, kus naatrium on korvatud kaaliumiga, on parem kui tavaline sool, kuid ka seda ei maksa kasutada rohkem kui tavalist soola. Ühtegi soola ei pea sööma sellepärast, et seda reklaamitakse kui tervislikku.

 

4. Soola võib kasutada maitsestamiseks

Tõde. Sool avab toidu maitsed. See rõhutab magusat ja peidab mõru maitset. Sool toob esile ka toidu aroomi. Sellest hoolimata tuleb soolaga maitsestamisel piiri pidada.

 

5. Maitsemeel harjub soolavaba dieediga nädala jooksul

Nii ja naa. Maitsemeele mugandumine on individuaalne. Tõenäoliselt kulub selleks mitu nädalat.
Vähenda soola kasutamist vähehaaval. Kõigepealt võiks vähendada leiva söömist ja valida kauplusest vähese soolasisaldusega tooteid. Tavaliselt on leibades keskmiselt 1,2 protsenti soola, kuid on ka soolasemaid tooteid, kus soolamäär on 1,5–1,6 protsenti.
Järgmisena võiks hakata vähendama soola toiduvalmistamisel. Paljudes retseptides on soolakogus liiga suur. Kasuta toiduvalmistamisel vaid pool retseptis märgitud soola-, sojakastme- või puljongikuubikukogusest.

 

6. Rohke soolasöömine suurendab osteoporoosi- ja maovähiriski

Nii ja naa. Rohke soolasöömine viib organismist välja kaltsiumi, mis võib põhjustada osteoporoosi. Soola liigne tarbimine võib põhjustada ka helikobakteri vohamist maos, ja nagu uuringud on näidanud, võib see omakorda viia maokasvajani. Põhjapanevad uuringud selle kohta veel kahjuks puuduvad.
Mõnedes Aasia maades, kus kasutatakse palju soola, esineb maovähki rohkem kui Põhjamaades. Nii et sojakastmes ujutatud sushi't ei maksa väga tihti süüa.

 

7. Madala vererõhuga võib soola julgelt süüa

Müüt. Kuigi 20–30-aastasel võib vererõhk olla madal, tõuseb see ebatervislike eluviiside tagajärjel hilisemas eas. 50- või 60-aastasena võib see olla juba väga kõrge.
Rohke soolasöömine suurendab ka südame-veresoonkonnahaiguste riski, kuigi vererõhk on normaalne. Ei maksa kunagi mõelda, et soola võib süüa palju.
Ka lagrits sisaldab palju soola. Lagritsaekstrakt hoiab naatriumi organismis kinni ja võib põhjustada hüpokaleemiat: see on seisund, kus vere kaaliumisisaldus väheneb ohtlikult palju. Kaalium on vajalik mineraalaine organismi rakkude toimimiseks, sellepärast ei tohiks rasedad üldse lagritsat süüa.

 

8. Soolakambris viibimine ja soola söömine aitab astmaatikuid

Müüt. Soola liigne tarbimine nõrgendab bronhide elastsust ehk ahendab neid. Astmaatikutel on niigi bronhide elastsus vähenenud, nii et soola ei tohiks nad kindlasti palju tarbida.

 

9. Soola vähendamine on raske, sest toiduainetes on palju peidetud soola

Nii ja naa. Praegusel ajal on umbes 80 protsenti soolast, mis me iga päev saame, peidetud kujul. Kuid seda saab vähendada, kui valida teadlikult vähesoolaseid tooteid. Selleks tuleb läbi lugeda kõik peenes kirjas olevad aineloetelud pakendil ja teha endale selgeks, millised tooted sisaldavad vähe soola. Liha, kala ja kana peaks ostma ilma maitsestamata ja marinaadita.
Heas valmistoidus on soolasisaldus alla 2 protsendi. Juustus võiks see olla alla 1,4 protsendi ja vorstis alla 2 protsendi.
Ka mõned külmutatud köögiviljad ja kõik purki pandud köögiviljad sisaldavad soola. Purustatud tomateid on saada nii soolaga kui ka soolata.

 

10. Need, kes palju higistavad, peavad soola sööma

Müüt. Higi sisaldab vähem soola kui ülejäänud organism. Kui kuuma ilmaga hakkab pea ringi käima, siis tuleb see ilmselt kuumusest ja vedelikupuudusest, mitte naatriumipuudusest. Tavaline söömine ja joomine sobivad ka higistajale.
Iseasi on aga ränk ja pikaajaline sportimine, nagu näiteks maratonijooks. Siis peab tõesti mõtlema, kuidas mineraalainete, sealhulgas naatriumi tasakaalu taastada. Kõige parem on seda teha mineraalveega.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid