Nägus ja vastupidav looduskivi nii sees kui ka väljas
Jaana Veikkola-Virtanen
Looduskivi on pilkupüüdev nii sees kui väljas. | Tootja

Igikestva ehitusmaterjalina sobib looduskivi kõikjale – põrandakatteks, seinakatteks või erinevatesse kohtadesse köögis töötasapinnaks või mujale.

Looduskivi on paljudes kodudes hakatud sisustuselemendina kasutama just alates köögist, kus seda on kasutatud köögi töötasapinnana ja köögikappide all põrandana. Looduskivi kasutusvõimalused on muidugi tunduvalt laiemad. Graniiti, voolukivi ja kiltkivi saab kasutada mitmel otstarbel.

 

Kiviehituses on abikäed vajalikud

kuva_1_tuomo_blomqvistin_saunan_kiviseinn.jpg

Sauna sein.
Jaana Veikkola-Virtanen

Pildil näha olev saunasein on ehitatud 80–120 kg raskustest graniitplaatidest, mis on mustast klombitud graniidist. Saunas on tunne, justkui oleks graniitkaljust osa sauna seinaks. 100kilosed kiviplaadid on seina kinnitatud nurkraudadega – kolm nurkrauda iga kiviplaadi kohta. Lisaks on kõigi kõrvutiolevate kivide nurkades metalltugevdused.

 

Looduskiviplaadid on paigaldatud nii, nagu paigaldatakse klinkerplaategi

 

Eramus on kasutatud rohkelt looduskivi nii põrandaks, seinteks kui ka köögis. Siseruumides on 40 ruutmeetrit looduskivipõrandat ja umbes 20 ruutmeetrit looduskiviseina. Köögi ja koridoride põrandad on 60 × 80 cm graniitplaatidest. Ka köögikappide all on samad plaadid.

 

Kivipõranda alla põrandaküte

 

Eramus on nii seina- kui ka põrandaplaadid paigaldatud suurtele kiviplaatidele mõeldud remondiseguga. Põrandaplaatide all on põrandaküte. Kivi juhib soojust hästi ja selliselt on kivipõrandatki jalatalla all mõnus tunda.

Kergemate kivist materjalide, nagu näiteks põrandaliistude ja aknalaudade kinnitamiseks on kasutatud polüuretaanliimi Sikaflex.

Maja soklis on tavaline must graniidist müürikivi, mis on saadud hauakivivalmistuse jääkidest.

Sokkel laoti tavalise kivimüüritisena musta mördiga. Soklit on hea viimistleda looduskividega müürilaotisena. Kivid on giljotiiniga klombitud umbes 10 sentimeetri paksusteks, nende kõrgus on 15 sentimeetrit ja pikkus 15–60 sentimeetrit.

 

Voolukivi kõlbab ka pesuruumi

 

Traditsiooniliselt on põhjanaabrite juures voolukivi kasutatud ahjude ja kaminate tegemisel, kuna see kiviliik on hea soojuse salvestaja. Tänapäeval kasutatakse voolukivist tehtud plaate ka eramute niisketes ruumides.

Voolukivi sobib niiskete ruumide seina- ja põrandamaterjaliks, kuna see ei ole ka märjana libe. Voolukivi salvestab hästi soojust, kui põrandas on põrandaküte. Voolukivi on ka tiheda struktuuriga, mistõttu mustus ei imbu kivisse. Näiteks rasvased plekid saab voolukivilt maha Fairy lahusega. Paakunud mustuse jaoks on olemas voolukivitoodete firma Tulikivi oma puhastusaine.

 

Graniit on kulumiskindel

 

Marmor on rabedam kivim kui graniit. Marmorit on saadaval valgena, hallina, mustana, pruunina, koorevärvi, rohelisena ja punasena. Väikeste lastega peredele on kodu põrandaks siiski sobilikum graniit.

Kauakestev ja vastupidav graniit on materjalina soliidne ja temas on loomulikku värvivaheldust, mille tõttu plekid ei ole teravalt märgatavad ja graniitpindu ei ole vaja ka liiga tihti puhastada. Ka välistrepil on graniit vastupidav materjal.

 

Graniit, voolukivi ja kiltkivi

 

■ Põhjanaabrite juures on põhilised eramuehituses kasutatavad kiviliigid graniit, voolukivi ja kiltkivi. Soome graniiti on lisaks punasetoonilisele ka sinise-, roheka-, hallitoonilist ja musta.

Kiltkivi kasutatakse õuekujunduses, aga ka näiteks niisketes ruumides ja kaminate-ahjude või seinte ja maja fassaadide vooderdamisel.

Erinevaid looduskiviliike on näha ja saadaval vastavates spetsiaalsetes kauplustes, esitluskohtades ning ehituskauplustes. Peale kohalike kivitoodete on saadaval ka erineva hinnaklassiga välismaiseid looduskivitooteid – näiteks standardsuurusega kiviplaate Hiina punasest või hallist graniidist või Itaalia marmorist. Valik on lai ja hinnakäärid suured.

Kivide  viimistlusvõimalusigi on mitmeid: köögi töötasapinnaks võib olla poleeritud graniit, maja välistrepiks sobib põletatud graniit ja klombitud graniit sobib viimistluseks näiteks soklisse.

Sarnased artiklid