Puitvoodri värvimisel on omad nipid
Kyosti Isosaari
Põhiliselt kasutatakse värvimisel pintslit, mis on voodrilauast veidi laiem. Paljud pelgavad kasutada suurt ja laia pintslit, kuid ka laia pintsliga pääseb üllatavalt ahtatessegi kohtadesse ligi, kui vaid julgeda pintsli asendit käes muuta. | TM Rakennusmaailma

Puitvoodriga eramu välivärvimine tehakse tihtipeale oma jõududega või talgukorras. Kui suuremaid eksimusi vältida, saab ka algaja majavärvimisega hakkama.

Ei värskendus- ega ka esmavärvimist tasu edasi lükata. Kui alusvärviga värskelt kaetud vooder või ka vana värvipind on liigselt luitunud ja pleekinud, tähendab see ees ootavat ülemäärast tööd enne uut värvimist. Värskendusvärvimine on mõttekas teha pigem aasta varem kui liiga hilja.
Kui põhivärvimist õigeaegselt teha, siis kruntvärvitud majavoodri puhul muud polegi teha, kui vaid lahtine puru ära pühkida. Aga vana värvikiht, mis on terve ja tugevalt voodrilaudadel kinni, vajab fassaadipesuvahendiga pesemist ja lihvpaberiga lihvimist.

Just värskendusvärvimisega jäädakse pahatihti liiga hilja peale. Kui esimesed pinnavigastused on voodril näha juba sügisel ja nende parandamine lükatakse edasi kevadele, siis kevadel värvimistööde hooaja alates ootab ees kraapimis- ja lihvimistöid ning muud pinna ettevalmistamist, mille suhtes ei tasu läbi sõrmede vaadata. Luitunud ja pleekinud puidule ja vanale lahtisele värvile uus värvikiht lihtsalt pidama ei jää.
Ükski värv, olgu see millist tüüpi tahes, ei paika puidu vigastusi. Värv isegi ei täida auke ega lõhesid. Kui värvivärskendust saavalt puitpinnalt peab vana värvikihi eemaldama kuni puiduni välja, tuleb sellistele pindadele teha uus alus- ja kruntvärvimine. Ja päris hukka läinud voodrilauad tuleb vajadusel tervenisti uute vastu ümber vahetada.


Vaid kuivale pinnale ja pilves taevaga
 

Laudvoodri värvimisel tuleb alati järgida värvi valmistaja antud juhiseid. Õigetele ainetele ja võõpamiskordade arvule lisaks peab silmas pidama ka seda, millised on ilmastikuolud värvimistöö ajal. Ka nende kohta on värvide kasutusjuhistes tihtipeale märge.
Teatud põhilised rusikareeglid kehtivad kõigile värvitüüpidele. Värvitav puit peab olema kuiv; vastasel juhul kummub värv pinnalt lahti hämmastavalt lühikese ajaga. Kui värvi suhtes ei ole järgmiste värvikihtide puhul määratud, et uue kihi võib kanda märjale värvipinnale, tuleb värvitud pindadel lasta kuivada piisavalt kaua, enne kui uus värvikiht peale kanda.

Artikli täismahus lugemiseks osta värske ajakiri poest või telli ajakiri TM Kodu & Ehitus.

Artikli märksõnad