Tegemist võib olla marrasknahaga piirnevate healoomuliste kasvajatega, millel on mitu ladinakeelset nimetust – Verrucae seborrhoica, Keratosis seborrchoica, Verruca seniles. Emakeeles ühe sõnaga väljendatuna on see vanaduskeratoos.
Sarvestunud krobelised naastud paiknevad valdavalt näol ja ülakehal, piirkondades, kus on rohkem rasunäärmeid, värvivarjundid helepruunist kuni mustani ja nende suurus varieerub poolest sentimeetrist kuni kaheni.
Mida vanemad tüükad, seda tumedamad ja krobelisemad need on. Tegemist ei ole sünnimärkidega, kuid kahtluse korral peab kindlasti kõiki moodustisi näitama nahahaiguste arstile, sest diferentsiaaldiagnoosina (eristusdiagnoos – diagnoosi valik kahe või mitme sümptomitelt sarnase haigusjuhu korral) tulevad arvesse ka tumedad basaalrakulised kasvajad ja pigmentrakuline pahaloomuline kasvaja melanoom.
Ravi taolised tüükad ei vaja. Eemaldada on mõtet vaid kahtlased tüükad, mis vajavad kudede uuringut. Võimalik on taolisi tüükaid ka külmutada vedela lämmastikuga, kuid selle protseduuri efektiivsus on väga lühiajaline – uued tüükad tekivad kiiresti tagasi.
Päevitamine ei ole vanaduskeratoosi puhul keelatud ja selle teke ei ole seotud valguskiirgusega.
Sünnimärgid eakal. Kas vanaduskeratoos on ohtlik?
Mida teha, kui kehale on aastate jooksul tekkinud palju nn sünnimärke. Alguses on need roosakad, siis lähevad pruunimaks, paar tükki on kõrgemad ja krobelised. Kas need on ohtlikud?