Tapeedi asemele värvitud pind

Jorma Piisinen
Tõelist jama saab kogeda see, kes peab maha võtma mitu kihti tapeeti, mille vahel on veel ka ülevärvitud tapeeti. | Shutterstock

Moodi on läinud tapeetseinad värvitud seinte vastu vahetada, aga paljud pelgavad tapeedieemaldamistööd ja sestap värvivad tapeedi lihtsalt üle või liimivad kes teab mitme kihi tapeedi peale veel ka ülevärvitava seinakatte. Nii keeratakse kokku aga paras käkk.

Kui kavatsetakse hakata remonti tegema, on esimene küsimus tavaliselt see, et kuidas saaks kõige kergemini töö tehtud. Vastus on: ära tee mitte midagi – nii pääsed asjast kõige hõlpsamalt... Muidugi jääb sellisel juhul ka eesmärk saavutamata. Aga kui üldse midagi teha, siis ikka korralikult! Ja alati saab tulemuse odavamalt ja kergemalt, kui kohe hankida õiged vahendid ja tööriistad ning teha töö või siis lasta see teha, nagu kord ja kohus.
 

Tapeeti ära üle värvi!
 

Tapeedi ülevärvimise põhirisk on, et värv võib tapeedi aluskliistri niiskeks teha ja seinakate tuleb lahti. Niiskunud pabertapeet paisub, selle alla tekivad õhumullid ning tapeedi pind muutub kühmuliseks. Kui värv ja tapeet kuivanud, võivad kühmud küll taas sirgeks kuivada, aga neil kohtadel jääb tapeet siiski seinast lahti. Selle tajub ära seinapinna silitamisel vastavatel kohtadel tekkiva kahina kaudu. Tapeedil, mis on aluspinnal kinni, silitamisel sellist kahinat ei teki.
Hoopis suurem probleem on aga see, et tapeedi paaniservad jäävad püstiste joontena värvipinnal selgelt nähtavaks. Sellised püstjooned jäävad aimatavaks ka siis, kui tapeet katta ülevärvitava seinakattega.
 

Alati eemalda vana tapeet!
 

Tõelist jama saab kogeda see, kes peab maha võtma mitu kihti tapeeti, mille vahel on veel ka ülevärvitud tapeeti. Sellisel juhtumil saab rääkida rasketest tööoludest ning seetõttu peabki asju arutama pikemas perspektiivis.
Ära tapetseeri kunagi vana tapeedi peale – juhtuda võib sama nähtus, nagu tapeedi ülevärvimisel: vana tapeet tuleb seinalt lahti. Selge on seegi, et iga uus tapeedikiht raskendab hilisemat tapeedieemaldustööd.
Suurem probleem ületapeetimisel on see, kui seda tehakse õhukese tapeediga – aluspind peab olema tingimata kogu seina ulatuses ühevärviline; kirju vana tapeet jääb aga õhukesest uuest tapeedist päikesevalguse käes läbi kumama.
 

Erinevad tapeedid
 

Tapeete on mitmesuguseid: õhukesi pabertapeete, paksemaid reljeefse pinnaga, vinüüliga kaetuid ja tekstiiltapeete. Üldiselt on kõik kliistriga liimitud tapeedid kergesti seinalt eemaldatavad. Kui aga tapeet on kinnitatud liimiga, ei tasu eemaldamistöö peale aega raisata. Sama pädeb ka vanaaja kombel seinale pandud tapeetide suhtes, kui kliistri hulka on segatud puiduliimi – tapeeti lahti ei saa.

Reljeefsed ja vinüültapeedid tasub eemaldada sedasi, et rebida kõigepealt maha niiskumist takistav pinnakiht. Selle, mis lahti pole tulnud, saab juba tunduvalt lühema ajaga lahti leotada.
Ülevärvitud tapeedi eemaldamisel tasub enne ogarulliga töödelda tapeedipind auguliseks, et niiskus pääseks tapeedi alla seda lahti leotama.

Tekstiiltapeedid tulevad aluselt lahti harva. Nendega on kõige lihtsam, kui rebida lahti see, mis lahti tuleb, ja kui alusliimi jääb sinale kinni, peab seinad lihtsalt üle pahteldama. Teine variant on katta seinad 6 mm paksuse remondikipsplaadiga, mille plaatide liitekohad kaetakse vuugilindiga ja kruvipead pahteldatakse.
Selliste seinte puhul, kus valgus paistab otse piki seinapinda, tasub teha ülepahteldamine, sest kipsplaatidega ei saa nii sirget seina, et vuukide kohad valguses näha ei jääks.
 

Ettevalmistavad tööd
 

Enne tapeetimistöö algust tasub juba eelmisel päeval neis ruumides, kus on radiaatori- või põrandaküte, vähendada temperatuuri, nii et see töötegemise päeval oleks temperatuur 15 °C kandis.

Artikli täismahus lugemiseks osta värske ajakiri poest või telli ajakiri TM Kodu & Ehitus.

Sarnased Artiklid