Vastupidava vinüülpõrandakatte paigaldus

Ari Lahti
Kirsi Laamanen
Vinüül on tugev ja kulumiskindel materjal, aga kui keset põrandat mingi laud saabki vigastuse, on sellise laua väljavahetamine ka lihtne: keera viltuselt kruvi vigastatud laua nurka. | Arto Wiikari

Vinüüliga kaetud põrandakatteid on plankudena, rullmaterjalina, plaadina ja korgist. Vinüülkatete plussid on hea kulumiskindlus ja kerge hooldatavus. Vinüülpõrand sobib nagu rusikas silmaauku just ühiskondlikesse ruumidesse ja sellistesse kodudesse, kus põrand on tugevama kulutuse all – näiteks väikelastega ja koduloomadega peredes.

Tekstiilalusel vinüülvaipkatteid toodavad mitmed firmad. Mustreid on tohutult ja valikust leidub sobilik põrandakate nii elutuppa, magamistuppa kui kööki.
Vinüülvaip on erinevatest põrandakattevalikutest kõige lihtsama paigaldusega, kuigi ruumi suurus ja kuju mõjutavad paigaldamise ladusust tunduvalt. Tänu tekstiilalusele tundub vinüülvaip jala all soojana ja selle pinnatöötlus kas siledapinnalisena või reljeefsena on ka jalatalla all tajutav. Kvaliteetne vinüülvaip paigaldatakse põrandale nö ujuvkattena, et seda ei peaks aluspõrandale kinni liimima.
Vinüülvaipkate on mitmekihiline millel tekstiilaluse ja kulumiskindla pealiskihi vahel on ka veel tugevduskihid. Vinüülvaipkatte paksus võib olla 2–3 mm. Eelmainitud omaduste tõttu ei jää kvaliteetsele vinüülkattele kergelt vajutusjälgi ja ka paigaldamine erinevatele aluspindadele on lihtne.
 

Ökoloogilised vinüülpõrandakatted
 

Keskkonnasäästmise teema on positiivselt mõjutanud ka vinüülkatete tootmist. Nende taaskasutatavus ja tootmisel kasutatavad biolagunevad materjalid on muutnud vinüülvaipkatete kasutusturvalisust. Vaipkatete tootmisprotsessis kasutatakse isegi samu aineid, mis saanud heakskiidu ka toidupakendite tootmiseks. Vinüülvaipkatted ja vinüülpõrandalauad on põhiliselt M1 klassiga, mis tähendab, et neist ei lendu ruumiõhku mingeid kahjulikke aineid.

Siinkirjeldatud põrandakatmistöös kasutatud vinüülvaipkate on Gerflorin Texline, mille ökoloogilisus tuleneb ka muuhulgas selle vinüülkatte tekstiilaluskihist.

Artikli täismahus lugemiseks osta värske ajakiri poest või telli ajakiri TM Kodu & Ehitus.
Artikli märksõnad: 

Sarnased Artiklid