Vesihein – toidu- ja ravimtaim

Kodutohter
Vesiheina kasutatakse nii toidu- kui ka ravimtaimena. | Shutterstock

Mida teha kuivatatud vesiheinaga? Kas sellel on mingeid ravitoimeid? Nõu annab Loodusravispetsialist, bioloog Annika Nellis.

 

Vesihein on meil laialt levinud ja sellega on kokku puutunud pea iga inimene, kes kunagi kättpidi mullas olnud. See niisket ja viljakat maad eelistav taim võib vaibana katta rohimata peenraid ja põllumaad ning kasvada metsateede ja teeservade ääres. Vesiheina helerohelised roomavad või poolpüstised taimed, mis on haprad ja mahlased, võivad kasvada 10–30 cm kõrguseks. Taimedel on väikesed munaja kujuga lehed ning tillukesed valged tähte meenutavad õied.

Vesiheina kasutatakse nii toidu- kui ka ravimtaimena. Värskelt on taim meeldivalt mahe, mahlane ja krõmpsuv, mistõttu on seda hea panna leivale, salatitesse ja hautistesse. Värskel vesiheinal on ravimtaimena tugevalt jahutav, rahustav ja põletikku alandav toime. Teda on hea kasutada mitmesuguste nahaprobleemide korral: aitab paraneda haavadel, leevendab sügelust ja ekseemiga kaasnevaid vaevusi, jahutab põletust ning põletikust punetavat nahka. Vesiheinakompress mõjub kuumade liigesepõletike, podagra ja roosi korral leevendavalt. Lahjendatud taimemahlaga loputatakse ka põletikulisi sügelevaid silmi.

Kuivatatud vesiheina saab kasutada nii toidu sees kui ka ravimina. Kuivatatud taimest tehtud tõmmist võib nahaprobleemide korral lisada vannivette. Jahtunud tõmmisega loputatakse veenilaienditest vaevatud jalgu.

Reuma ja podagraga kimpus olevad inimesed võiksid juua kuivatatud vesiheinast valmistatud teed või lisada jahvatatud vesiheinast saadud rohepulbrit igapäevaselt näpuotsaga oma toidule. Samuti võivad vesiheinajahu tarvitada dieedil olijad, kuna väidetavalt toetab vesiheina tarbimine kaalulangetamise protsessi. Mõningatel andmetel aitab vesihein vähendada halva kolesterooli sisaldust ja suurendada hea kolesterooli sisaldust veres.

 

Mida teha?

 

Tee. Võtta 1 tl peenestatud kuivatatud vesiheinaürti, valada see üle 1 kl keeva veega ning jätta 10 minutiks tõmbama. Seejärel kurnata. Enne tarvitamist lasta jahtuda 40–50 kraadini. Päevas võib juua 2–3 klaasi teed.

Tõmmis. 2 kuhjaga sl kuivatatud vesiheinaürti valada üle 0,5 l veega ning lasta tõmmata 30–40 min. Seejärel kurnata ja lisada vannivette või loputada jalgu / probleemset nahapiirkonda.

Rohejahu tegemiseks tuleb krõbekuiv ürt peenestada kas käte vahel või kohviveskiga peeneks pulbriks. Valmis võib korraga teha koguse, mis tarvitatakse ära paari-kolme nädala jooksul. Rohepulbrit saab lisada võileivale, putrudesse, suppidesse, hautistesse jne.

NB! Kuna taim sisaldab suures koguses saponiine, ei ole hea taime ohtralt ja pikka aega järjest tarvitada. 2–3-nädalase tarvitamise järel tuleks teha vähemalt nädalane paus. Vesiheina ei soovitata seespidi kasutada raseduse ja imetamise ajal.

Sarnased artiklid