1. Maitserohke ja tervislik toit - iga päev
Jahukaste, kartul ja viiner pole mitte ainult ühekülgne ja ebatervislik, vaid ka maitsevaene söömaaeg. Jaapanlased püüavad iga päev süüa nii, et söögikord oleks pidu maitsemeelele ja tervisele - neil on iga päev laula kuni 100 erinevat toiduainet, meie kasutame 20-30.
2. Korralik ja toitev hommikusöök
Nähtavasti järgivad jaapanlased seda vanarahva ütlust, et hommikusöök söö ikka endale. Nad alustavad päeva korraliku, toitva ja tervisliku söömaajaga, näiteks supiga, riisi ja kalaga vms. Meie muidugi kala ja riisi kohe hommikul sööma ei pea, ent hommikused võileivad või suhkrust pungil magusad helbed võiks asendada maitsva munaroaga.
3. Kala, riis ja soja
Neid kolme peetakse tervise ja ilu andjaiks: näiteks soja alandab kolesterooli, mõjub hästi südamele ja veresoontele jne. Mõni aeg tagasi toimus aga Eestis koguni riiklik kampaania “Kala teeb head!”, mille kohaselt kala söömine muudab inimesed ilusamaks, tugevamaks ja nutikamaks. Kampaania ellukustumise põhjuseks oli asjaolu, et eestlaste kalatarbimine on teiste mereriikidega võrrelduna suhteliselt vähene.
Kuigi meile on tuttavam valge riis, tasub siingi uut avastada: näiteks musta riisi peetakse tervisele kõige kasulikumaks. Hiina meditsiini järgi on must riis hea neerudele, maole ja maksale. Tänu heale kiudainete sisaldusele on must riis toitev ja mõjub seedimist soodustavalt. Kiudained on äärmiselt olulised, sest kiirendavad toidumassi edasiliikumist peensooles ja soodustavad kolesterooli väljaviimist organismist. Samuti aeglustuvad kiudained glükoosi imendumist, aidates vältida veresuhkru taseme liiga kiiret tõusu. Kiudained võivad aidata ennetada mõningaid vähivorme, samuti südame-veresoonkonnahaigusi ja II tüübi diabeeti.
4. Naudi igat ampsu
Lobi võimalikult kiire sissekühveldamine pole kindlasti nautimist väärt tegevus. Jaapanlased söövad aeglaselt, iga suutäit nautides. Pealegi sööb inimene pulkadega aeglasemalt kui noa ja kahvliga.
5. Grill, keetmine ja aurutamine
Unusta rohkes rasvas praadimine - grill annab näiteks lihale või kalale mõnusa maitse, juurvilju võid aurutada. Puljongis keetmine lisab aga täiendava mõnusa maitsenüansi.