Olgu öeldud, et neid “ülejäänud inimesed” on valdav enamus. Koristamise tulihingeline fännamine on ikka väga harv erand.
Paraku on tubade kraamimine tegevus, mida ei õnnestu parimagi tahtmise korral vältida. Kui ei ole koduabilist, siis tuleb igaühel endal selle tüütu aeganõudva ettevõtmisega ühele poole saada.
Kuna koristamine on vältimatu, siis tasub selle tegevuse hõlbustamisele mõelda juba kodu planeerimise faasis. Ettenägelik on kavandada tubade sisustus nii, et hiljem oleks lihtsam nii põrandalt kui mööblilt tolmu võtta, niiske lapiga üle käia ja tekstiile puhtana hoida.
Kapp-voodi
Sisseehitatud kappi käiv voodi teeb magamistoa koristamise äärmiselt lihtsaks. Voodi võtab enda alla väga suure osa põrandast ja sängi alla koguneb ka palju tolmu.
Kui voodi on jalgadel ja tolmuimejaga pääseb aseme alust tõmbama, on veel hästi. Aga kui voodi ja põranda vahele jääb sentimeeter või paar vahet, siis saab tolmurullid kätte ainult siis, kui mööbliese kohalt ära tõsta. Voodi ei ole aga asi, mida igapäevaselt nihutada.
Kappi sisse käiva voodiga tolmu kogunemise muret ei ole ja koristamise ajaks saab voodi lihtsalt eest ära lükata.
Vähe nipsasjakesi
Nipsasjad on ühed salakavalad esemed: need kattuvad aja jooksul tolmukihiga ja nii nende endi kui ka vidinate aluse aknalaua, riiuli, kapi või kummuti tolmukihist puhastamine on üks tüütu töö.
Ega siin muud head retsepti olegi, kui see, et nipsasjakesi, suveniire, mälestusesemeid ja muid taolisi sentimentaalse väärtusega asju olgu avatud pindadel võimalikult vähe.
Nende ükshaaval lapiga puhastamine võtab meeletu aja ja riiuli puhastamiseks tuleb kõik vidinad eest ära tõsta - see on eriti tülikas.
Kapid laeni
Laeni ulatuvad kapid on koristamise aspektist äärmiselt tänuväärsed. Kapi ja lae vahele jääb võibolla mõni millimeeter või ei jää sedagi, mistõttu ei ole sealt midagi koristada.
Lisaks kasutavad laeni ulatuvad kapid ruumi ökonoomselt ära (lae alla ei jää tarbetult tühja kohta) ning mahutavad oluliselt rohkem asju, kui nii-öelda poolikud kapid.
Köögis ning magamis- ja elutoas on sellised mööbliesemed igal juhul kindla peale minek.
Kinnised pinnad
Lahtiste riiulite viga on see, et siia koguneb kergesti toas lenduv tolm ja hallikas tolmukiht on ka hästi näha. Avatud riiuleid tuleb pea üle päeva puhastada. Lisaks tolmu võtmisele tuleb riiulitel olevaid esemeid laitmatus korras hoida, et riiul ei näeks välja nagu seapesa.
Kummuti sisemusse tolmukübemed ei jõua ja sahtlite või ustega kummuti sisu on siivsalt varjul. Kui sahtlis ei olegi asjad kõige korrektsemas virnas, siis seda ei ole väljast näha.
Erinevast materjalist ja isesuguse tegumoega kummutid on saadaval siin.
Pestavast kangast diivanipadjad
Eemaldatavad ja pestavast materjalist diivanipatjade ümbrised on väga tänuväärsed, sest võimaldavad pehmet mööblit lihtsa vaevaga puhastada.
Teine suhteliselt hooldusvaba materjal on nahk - nii ehtne kui kunstnahk. Kel pole aega pideva küürimisega jännata, võiks elutuppa valida sohva, millel on lukuga padjad või siis nahast diivani.
Mõlemat tüüpi diivaneid pakub Kaup24.ee veebikaubamaja.
Televiisor seinale ja kaabeldus peitu
Juhtmete ja olmeelektroonika peale ja ümbrusse koguneb alatasa tolmu. Kui vähegi võimalik, tasub kõikvõimalikud kaabeldused peita seina sisse ja panna teleri seinale või paigaldada televiisorile jalg.
TV-alusel seisva teleri taha ja alt tuleb iga päev tolmu võtta ning kui siin on veel pundar juhtmeid, siis nende pealt ka. Seinale kinnitatud teleri ja seina taha peidetud juhtmetega seda muret ei ole.