Arukas planeerimine teeb remonditöö sujuvaks

Ain Alvela
Töid planeerides tuleb silmas pidada, et näiteks kui eelkõige vajab renoveerimist põrand, siis ka üksnes seda remontides tolmutame täis ka lae ja seinad. | Shutterstock

Pikad pimedad õhtud on mõistlik sisustada oma kodule seestpoolt värskema ilme andmisega. Seal ju vihm ja madal temperatuur tööd ei sega.

Olgu siis tegu pelga n-ö kosmeetilise sanitaarvärskenduse või põhjalikuma kapitaalremondiga – igapäevarütmi häirivate töödega tahetakse ikka võimalikult kiiresti ühelepoole saada. Et kõik sujuks, tasub ideed paberile visandades teha remondi eelarve kõrvale ka tööde järjekorra plaan, sest kui kõiki erinevaid etappe teha loogilises järjekorras, väldime topelttööd: näiteks juba viimistletud pindu ei tule uuesti lahti katkuda lihtsalt sellepärast, et mingi juhe või toru jäi paigaldamata, nii et leiad end piltlikult öeldes uimase põrandavärvija nurkaaetud olukorrast.
 

Värskenduskuur argielu kõrvalt
 

Sanremont ei tähenda põhjalikumat ümberehitustööd – torustikud-juhtmestikud jäävad paika, põrandaid üles ega seinu lahti ei võeta, aknaid-uksi välja ei vahetata. Põhiliselt puudutab see krohvi-, pahtli- ja värvimistöid ehk ka mõningate pinnakattematerjalide väljavahetamist, sisustuse ümberpaigutamist, mõne sisseehitatud mööblitüki eemaldamist või uue paigaldamist. Selle võib tingida otsene vajadus, kui pinnad on määrdunud või n-ö väsinud, või näiteks veeavarii, aga ka lihtsalt soov anda ruumidele värske väljanägemine.

Sisetööde kuluarvestus lähtub kõigepealt sellest, kas plaanid teha töö oma jõul või on kavas kogu remont või selle mõni etapp teenustööna tellida.
Värskendav remont hõlmab üldjuhul lae värvimist, seinte kohtpahteldust ja ülevärvimist või tapetseerimist või nende viimistlemist mõne muu kattematerjaliga ning põranda remonti. Viimane võib kapitaalsemal juhul tähendada puitparketi või põrandalaua lihvimist ja hilisemat viimistlemist, vana parketi väljavahetamist uue vastu, aga see võib piirduda puitpõranda puhul lihtsalt õlitamise või lakkimisega. Teinekord on vaja ka mõned liistud uuendada ja need ühtlaselt kas üle värvida, lakkida või õlitada.


Poolik töö pole lahendus
 

Töid planeerides tuleb silmas pidada, et näiteks kui eelkõige vajab renoveerimist põrand, siis ka üksnes seda remontides tolmutame täis ka lae ja seinad. Sama kehtib küttekollete remondi puhul, eriti kui vana ahju asemele ehitatakse uus ja selle ümber jääva uue laeviimistluse kõrval jääks vana ilma uue viimistluseta silma riivama. Nii et üks tingib teise – toa alumises osas tehtavad tööd rikuvad ülemisi pindu niikuinii ja sestap tasub sellistel puhkudel ikka kogu ruum ette võtta. Ka ei ole mõistlik seinu üle värvida või uue tapeediga katta, lage samal ajal puutumata jättes – kontrastid tuhmunud valge lae ja värske ilme saanud seinte vahel tulevad veelgi silmariivavamalt esile. Küll aga, kui põrandaga on kõik korras, võib remontida vaid lae ja seinad.

Igal juhul tuleb remondi korral arvestada elu ajutiste ümberkorraldustega, et remonditavasse ruumi lihtsalt niisama ei minda. Ruum tuleb kõigest segavast tühjaks teha, soovitav on mööbel ja muu sisustus teise tuppa tõsta; kinnikatmine on tunduvalt tülikam ja ka siis pole välistatud värvipläraka sattumine soovimatusse kohta.

Artikli täismahus lugemiseks osta värske ajakiri poest või telli ajakiri TM Kodu & Ehitus.