Ehitaks endale puitmaja – aga millest?

Ants Vill
Tootja

Keegi ei vaidle vastu, kui väita, et parim elamu on puidust ehitatud maja. Samas ikkagi – millest ehitada? Kui varem oli põldudele linnade ehitajate soosikuks nn karkassmaja, siis nüüd on veelgi moodsamad ristliim-lahendused, aga ka vana head palki pole unustatud.

Karkassmaju ehitatakse muidugi hulgaliselt ka praegugi, sest see töö on paljudele selge, ka on karkassmajade puhul võimalik suur osa tööst teha ära eelnevalt, tehases. Puitkarkass, soojusisolatsioon, aurutõkke kile, tuuletõke, viimistlusplaadid nii sisse kui ka välja – kui kõik viisipäraselt teha, on tulemus vägagi hea.

Aga on ka kriitikuid: kui ehitaja eksib ega taga maja kehandi piisavat niiskuspidavust, kui projekteerija eksib ja ei taga ehitise piisavat ventilatsioonilahendust, on kiiresti tulemuseks rõskus ning seejärel juba nii inimeste kahjuks kui ka maja surmaks olev hallitus. Ja puitmajale iseloomulikku hingavust, seda, mille pärast paljud seda maja ihkavad, seda on nn pakketehnoloogia tõttu napilt. Ja puitu ei ole ka oma loomuliku mahedusega kusagilt silma paitamas.

Edasi lugemiseks

Sarnased artiklid