Kui palju kaltsiumi ja magneesiumi peaks luuhõrenemise korral võtma?

Kodutohter
Soovitatav oleks kolm-neli korda nädalas 30–40 minutit järjest rahulikult liikuda, treenida. | Shutterstock

Kui palju peaks 50-aastane naine kaltsiumi ja magneesiumi päevas võtma, kui on juba algstaadiumis luuhõrenemine? Kas kaltsium imendub paremini koos magneesiumiga või ilma selleta? Või mis on kõige õigem variant? Apteeker Kerli Valge annab nõu.

Kui on tuvastatud algstaadiumis luuhõrenemine (osteopeenia), tasub ravi- ja ennetusvõimaluste asjus nõu pidada oma perearstiga, sest peale toidulisandite on sel juhul võimalik ka hormoonasendusravi. Menopausi korral võib see ravi leevendada mõlemat probleemi.

Apteek saab aidata erinevate kaltsiumipreparaatidega, kusjuures tavapärane annus on 1200–1500 milligrammi ööpäevas. Seejuures tuleb kaltsiumi tarvitada kindlasti koos D-vitamiiniga, sest see aitab kehal üldse kaltsiumi vastu võtta. D-vitamiini tavaannus 50. eluaastates naisterahval on 20–25 mikrogrammi ööpäevas.

Konkreetset magneesiumiannust, mida oleks soovitatav tarvitada osteopeenia või osteoporoosi korral, ei ole. Tavaline päevane magneesiumiannus on kuni 375 milligrammi, kuid selle vajadus võib olenevalt elustiilist olla ka suurem. Kui aga silmas pidada eelkõige luuhõrenemist, siis on esmatähtsad ikkagi kaltsium ja D-vitamiin üheskoos, mitte kaltsium üksi.

Lisaks toidulisandite tarvitamisele saate oma tervise heaks teha muudki head. Näiteks on tähtis õige toitumine: tuleb jälgida, et saaksite söögi-joogiga piisavas koguses kaltsiumi ja D-vitamiini (piimatooted, kala ja kalatoidud). Tehke korrapäraselt füüsilist treeningut, sest see aitab säilitada luukude, ennetades olukorra tõsisemaks muutumist.
Soovitatav oleks kolm-neli korda nädalas 30–40 minutit järjest rahulikult (vähese intensiivsusega) liikuda, treenida.

Need, kes suitsetavad, peaksid sellest loobuma, ning ka alkoholi tuleks tarvitada vähem või üldse mitte – mõlemad kahjustavad luukoe taastumist.

Sarnased artiklid