Kuidas suudab peiulilli aias kahjureid hävitada?

Kaja Kurg
Nematoodide hävitamisel on kõige tõhusama toimega madal peiulill. | Shutterstock

Ära unusta ette kasvatada peiulilli! Miks? Aga sellepärast, et neid suvi läbi väsimatult õitsevaid päikeselisi lilli saab rakendada ka loodussõbralikku taimekaitsesse.

Nimelt sisaldavad peiulilled mitmesuguseid keemilisi ühendeid, mida paljud putukad ei talu. Tugev lõhn peletab eemale lehetäid, kedriklestad, karilased, sääsed ja kärbsed. Kui kapsaste ja porgandite lähedal kasvab peiulilli, kaob suur-kapsaliblikal ja porgandikärbsel isu muneda.

Peiulilledega saab ravida ka nematoodide ehk ümarussidega saastunud mulda. Nende eritised põhjustavad varte, lehtede, viljade ja juurte moondumisi, rikkudes saagi.

Peiulilled sisaldavad ühendeid, mis meelitavad nematoode ligi. Kahjurid tungivad taime, see vallandab aga biokeemilised reaktsioonid, mille tulemusena tekkivate  ainete mõjul kaotavad sissetungijad paljunemisvõime. Tasapisi ümarusside populatsioon hääbub.

Nematoodidest võivad koduaias pahandust teha näiteks maasika-närbuss (kahjustab ka begooniaid, pojenge ja priimulaid), krüsanteemi-närbuss (kiusab ka astreid, päevakübaraid ja daaliaid), peedi-kiduuss rikub peedid, sibulaingerjas söögisibula ja küüslaugu, kurgi- ja tomatijuurtel imevad taimede elujõudu pahk-kiduussid ehk pahknematoodid.

Uuringute põhjal on selgunud, et nematoodide hävitamisel on kõige tõhusama toimega madal peiulill (Tagetes patula). Külvist õitsemiseni kulub peiulilledel paar-kolm kuud. Kärbi istikutel latvu, et kasvaksid tihedad ja hästi harunenud puhmikud.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid