Miks on suus soolane maitse?

Kodutohter
Maitsmishäiretest vabanemiseks ravitakse haigust, mille kaasnähuna nad esinevad. | Shutterstock

Inimese keele ja neelu limaskestas paiknevad maitsmispungad, milles asetsevaid maitsmisrakke ärritavad vedelikus (süljes) lahustunud ained. Maitsmisrakkude ärritus kandub närvikiudude kaudu peaajusse ja kutsub seal esile maitseaistingu.

Põhilisi maitseaistinguid on neli: magus, hapu, kibe (mõru) ja soolane.

Kõik muud maitsed on põhimaitsete segud mitmesuguses vahekorras. Soolast maitsmisaistingut tekitab keele külgedel paiknevate maitsmisrakkude ärritus.

Mitmesuguste tervisehäirete tagajärjel võivad maitsmisaistingud nõrgeneda, tugevneda või moonduda. Nii tekivad väärmaitsetunded: magus maiustus tundub mõrkjana, maitsetu sülg soolasena jne.

Limaskestamuutustega seotud maitsmishäireid põhjustab maitsmissibulate kahjustus. See võib olla tingitud näiteks põletikust, kiiritus- ja keemiaravist või Sjögreni sündroomist, mida iseloomustab sülje- ja pisaraerituse vähenemine; samuti B12-vitamiini- või rauapuudusest, ravimite kõrvaltoimest, ka suu kuivusest jm.

Piirdenärvisüsteemiga seotud maitsmishäired võivad olla tingitud näiteks hulgiskleroosist (sclerosis multiplex), suhkurtõvest, närvipõletikest, aga ka peaaju närvide kahjustumisest näiteks paiksel tuimastamisel hambaravis või kurgumandlite eemaldamisel.

Kesknärvisüsteemi haigustest võivad maitsmishäireid põhjustada ajukasvajad, neurodegeneratiivsed haigused, depressioonid ja skisofreenia ning aju ja kolju vigastused.

Maitsmishäiretest vabanemiseks ravitakse haigust, mille kaasnähuna nad esinevad. Teistest haigustest sõltumatult tekkinud väärmaitsetunne allub raskesti ravile, kui enamasti, 2/3 juhtudest, tõmbub see iseenesest tagasi umbes kümne kuu jooksul.

Kui võõras maitse suus häirib, tuleb perearstiga nõu pidada.

Sarnased artiklid