Must sõstar kõige täiega
Üllar Ende
Musta sõstart peetakse tõhusaks toniseerijaks ja väsimatuks väsimuse peletajaksMusta sõstart peetakse tõhusaks toniseerijaks ja väsimatuks väsimuse peletajaks. | Shutterstock

Mustasõstramarjade C-vitamiini-küllus on kõigile teada, kuid ka lehed ja varred pakuvad kehakosutust ning tõvetohterdust.

Õnnelikud said või saavad oma mustasõstrapõõsad marjadest puhtaks noppida, ent mõnel pool, kus öökülm oli õisi näpistanud, otsi marju nagu tikutulega taga. See-eest jätkub küllaldaselt lehti ja varsi, mis kõik hapukurgipurkidesse ei mahu ja ootavad hoopis kohta ravimtaimekapis.

Musta sõstart peetakse tõhusaks toniseerijaks ja väsimatuks väsimuse peletajaks, sest selle marjad pakuvad eriti ohtralt C-vitamiini: umbes 400 milligrammi 100 grammis. Peale selle leidub neis B-rühma vitamiine, E-vitamiini ja muidki. Mineraalainetest saame kõige rohkem kaaliumi, aga ka näiteks rauda, fosforit, kaltsiumi, magneesiumi, seleeni ja tsinki.

Niisama rohkete toitainetega on õnnistatud ka mustasõstralehed ja isegi -varred. Kui need suvel-sügisel hapukurgipurki ei satu, siis jäävadki oma vitamiinikoormaga põõsa külge. Põõsas tahab harvendamist niikuinii ning siis on tark osa lehti ja varsi kas kohe kosutuseks ja raviks kasutada või talveks kuivatada.

 

Sobivad nii värskelt kui ka kuivatatult
 

Muidugi on kõige rohkem kasulikku värsketes marjades, mille toitained püsivad hästi sügavkülmaski. Kellel aga on sügavkülmiku uks punnis ja marju jätkub, see võib neid ka kuivatada: algul närvuta õhukese kihina päikese käes ja seejärel kuivata umbes 60-kraadises paokil uksega praeahjus. Ka kuivatatud marjadesse jääb tervisele tarvilikku alles.

Lehti saab koguda suvi läbi, kuivata need tuuletõmbuses varjulises kohas õhukese kihina. Oksi aga kasuta nüüd värskelt tõmmise tegemiseks: lõika kahe sentimeetri pikkusteks juppideks ja poolita pikuti. Kui soovid talveks varuda, närvuta tükid algul päikese käes ja kuivata siis 60-kraadises veidi avatud uksega praeahjus.

Artikli täismahus lugemiseks osta värske ajakiri poest või telli ajakiri Kodutohter.

Sarnased artiklid