Palkidest aiamööbel sai uue ilme

Ronja Uusikylä
Ilmastiku käes olnud lauapind ja pingid olid sügavate vagudega. Puukiud olid hästi esile tulnud ja kiulisust pindadel oli palju. | Ronja Uusikylä

Ilmastikust kuluma hakanud katuseta palkidest aialaud ja pingid said uue elamise. Lõpptulemus oli pärlhall.

Suvilaõues olnud tugev palkidest piknikulaud pinkidega oli juba mõnda aega oodanud kordategemist. Aastate jooksul oli aiamööbel saanud ilusa halli tooni, aga samas ka nukra ja hooldamata üldilme. Lõhestatud männipalkidest olid tehtud pingid ja lauaplaat.

Laud ja pingid olid kokku pandud ilma naelte ja kruvideta. Lauaplaadipalkidesse oli tehtud lohud ja need oma suure kaalu tõttu püsisid hästi paigal; jalgadeks olevad palgid olid ühendatud tappidega.
Puhastustöö suhtes oli hea see, et lauaplaadipalgid sai kõrvale tõsta, mis hõlbustas hästi nende puhastamist, et sai igalt poolt kergesti ligi.

Tegelikult on nii, et selliseid tugevaid palkidest tehtud maamajade ja suvilate õuedesse sobivaid istumiskohti ei olegi mõtete mingite peenemate võõpadega töödelda, vaid las ilmastik ja loodus ise kujundavad neid aja jooksul. Aga suvilakrundi piknikulaua komplekti võib siiski kergelt uuendada.

 

Vaigujäljed on loomulikud

 

Okaspuust tehtud esemete puhul on alati see oht, et kuskilt hakkab vaiku erituma. Arvatavasti ka kõnealuse piknikulaua pinkidelt on mõnigi istuja saanud endale vaiguse jälje tagumikule, aga elukogenud inimene ei lase end sellest heituda. Okaspuude olemus ongi selline, et nad ajavad vaiku välja ja seda kerkib puidu pinnale niikaua, kuni vaiku puidus leidub. Kiviajainimeste närimiskummiks väidetakse olevat olnud vaik. Rahvaravitsemises on vaik olnud tuntud ravim ja mõni vaiguga tembitud rohi on võinud sattuda ka omaaegsete apteekide riiulitele.

Päikeselise ja sooja ilmaga tasub okaspuupalkide puhul eriti tähelepanelik olla, sest siis ajavad need vägagi jõudsalt vaiku välja. Ja sooja külgehakanud vaiku niisama lihtsa nokkimisega lahti ei saa. Vaigujooksu lõpetamiseks võib katsetada küll erinevaid nippe, aga aeg on see, mis vaigu kuivatab.

 

Ilmastiku eest varju

 

Kõnealune aiamööbel oli üsna uuena võõbatud üle värvitu puidukaitsevahendiga. Pererahva mõte oli olnud, et aiamööbel säilitaks männipuu heleduse. UV-kiirgus aga kollastab puidu üsnagi kiiresti. Värvitutest, ilma pigmendita puidukaitsevahenditest päikesekiirguse vastu kaitsjat pole.
Lageda taeva all olevad puiduvõõbad ja puit ise kuluvad ja muutuvad ilmastiku toimel.

Kõnealuse aiamööbli kunagine kaitsekiht oli pea kogunisti ära kulunud. Rõhtsatel pindadel olid puidu süüd selgelt esile tulnud ja reljeefseks kulunud. Kogu puidupind oli kiuline ja karvane ja oksakohad olid tõeliselt palju vaiku välja ajanud.

Aga jätkuvalt otsustati lauda mitte katusega katta, "talvekattega" või muu sarnasega, vaid mingi puidukaitsevahendiga. Väikeste arutluste tulemusena valiti võõbaks puitu kaitsev Osmo Color lasuurõli. Kuna soov oli, et aiamööbel saaks loodusliku tooni, võõbatigi laud ja pingid pärlhalliks. Värvitooni lõppilme sõltubki sellest, millised on töödeldav pind ja selle puuliik.

Kui värvitooni suhtes ei ole selgust, tasub esialgne võõpamine teha vähemmärgataval pinnal, misjärel oodatakse, kuni koht on täielikult kuivanud, ja alles siis selgub võõba õige toon.

Selle aiamööbli uuendamisel sooviti rõhku panna just ilmastiku vastu kaitsmisele, aga siiski võimalikult keskkonnasõbralikult. Osmo lasuurõlid on taimeõlidepõhised ja nad annavad piisavat kaitset ilmastikuolude vastu.

 

Viimase peal!

 

Üldiselt on nii, et kui mingit kohta hakata remontima või puhastama, siis muud ümberringi paiknevad ja samuti hooldust vajavad asjad hakkavad veelgi rohkem silma paistma. Kõnealuselgi juhul toimis sama nähtus – kui aiamööbel oli korda tehtud, torkasid silma sammaldunud ja viltuvajunud betoonplaadid laua all.
Pererahvas korraldas talgud ja laud koos pinkidega tõsteti eemale, et laua all olevat plaatpõrandat  korrastada. Betoonplaadid tõsteti oma kohalt ära ja puhastati, aluseks laotati geotekstiil, millele kruus; plaadid paigaldati kruusale vaaderpassi ja kummivasara abil.

Tasub meeles pidada, et hooldusest hoolimata on kõnealune aiamööbel ikkagi männipuidust ja vaiku võivad palgid edaspidigi välja ajada. Suvistel piknikutel peaks viisakate rõivastega olles igaks juhuks istumise alla palkide peale mingi aluse panema.

 

 

Sarnased artiklid