Palkmaja nurgad tihedaks ehk süstlanõel tuuletõmbuse vastu
Ullariitta Jarva
Peenikese süstlanõela saab hõlpsasti torgata ka kõige kitsamatesse palgivahedesse. | Juha Jarva

Paljudes hoones on väikeseid pragusid, millest tuul sisse puhub, nende tihendamine on tihtipeale tüütu töö ja nõuab leidlikkust. Aga abi võib saada kasvõi… apteegist!

Eelmise sajandi kaheksakümnendail aastail suvilaks ehitatud palkmaja paistab väljastpoolt täitsa korras olevat. Omaniku vahetusega on aga maja juures ilmsiks tulnud rohkelt pisivigu, millega endine eakas abielupaar ei olnud osanud midagi ette võtta. Üheksa ja poole sentimeetri paksustest höövelprussidest maja tundub olema justkui sinisel esmaspäeval tehtud või on tehase majapüstitusmeeskond omal ajal olnud ei-tea-missugustest oskajatest komplekteeritud, kuigi firma on tuntud palkmajavalmistaja.

Sellise suvila püstitamise ajal üle kolmekümne aasta tagasi olid suved veel soojad ja talved külmad. Nüüdisajal on suve asemel pigem mõne kuu pikkune lumeta ajajärk koos tuulte ja vihmadega. Seetõttu oligi vaja suvila palgivahesid hakata tihendama.

Akna- ja ukselengid olid takutatud juba varem, aga maja ristnurkades olid praod, kust valgust sisse paistis ja tuul ulus. Kui majas suudeti õhtuks õhk ka kahekümne kraadini kütta, siis hommikuks oli õhutemperatuur tares langenud enam-vähem välisõhu tasemele. Ja ilmastikumuutuse taustal polnud seda ju palju ka heinakuus.


Sissevehitud linatakk
 

Palkmaja seinapalkide vahele oli asjakohaselt pandud küll linatakutihendus, ent nurgatappide vahele poldud seda miskipärast pandud. Osad praod olid nii suured, et neist paistis valgus majja.
Remonditegija kontrollis igaks juhuks maja ristnurkade olukorda, puurides peenikese puuriga juhuslikesse kohtadesse palgivahedes. Kui palgivarades olnuks linatakku, oleks see oma pikakiulisuse tõttu puuri külge keerdunud – seda aga ei juhtunud.

Esimene mõte oli loomulikult hakata pahtlilabida abil takuga palgivahesid tihtima. See töö osutus aga väga aeglaselt sujuvaks ja raskeks. Osa pragusid olid sedavõrd kitsad, et ei õnnestunud neid takutada mingi kunstiga.

Artikli täismahus lugemiseks osta värske ajakiri poest või telli ajakiri TM Kodu & Ehitus.