Terrassi ehitamine. Terrassi laudise erinevad võimalused

Ari Lahti ja Kirsi Laamanen
Alustalade korrasolekut kontrollides tuleb vaadata ka seda, et talad oleksid kindlasti loodis. | Rakennusmaailma

Enne, kui terrassilaudu hakata vahetama, tuleks kontrollida, et alustalad oleksid korras ja nende jaotus uue terrassilaudise jaoks õige. Vajaduse korral võib alustalasid lisada.

Immutatud terrassilaudadele peaks alustalade vahe olema 600 mm jaotusega, aga komposiitlauad vajavad, et alustalade vahe oleks väiksem – 400 kuni 450 mm.
Terrassi alustaladeks kasutatakse tavaliselt immutatud puitu. Kui uuendatava terrassilaudise alustalad on muust materjalist, tasub need välja vahetada. Immutatud puitu on A- ja AB-kaitseklassiga. Puitterrasside puhul kasutatakse alustaladena AB-immutusklassiga puitu, kuna terrass paigaldatakse otse maapinnale. A-immutusklassiga puitmaterjal on mõeldud enamasti maasse paigaldatavate konstruktsioonide puhul.

Alustalade korrasolekut kontrollides tuleb vaadata ka seda, et talad oleksid kindlasti loodis. Väikeste puukiiludega saab talad lihtsalt loodi ajada. Kui talad on rohkemalt kiivas, siis raskendab see laudise paigaldamist ja kuskil võivad terrassilauad liiga kummi jääda ja eriti paljajalu terrassil kõndides võib sellistes kohtades kergesti varba ära lüüa.

Kui terrassi alustalad tuleb välja vahetada, peaks uued talad olema vähemalt sama suure ristlõikega kui vanadki. Kui vana terrass on läbi vajunud või on teada, et uus terrass tehakse katusealusena, tasub terrassi alustalad valida suurema ristlõikega.

Terrassi alustalade ristlõige on vahemikus 48 × 98 mm – 48 × 198 mm ja terrassi alustalade tugede hulgast sõltub, millise laiusega prusse kasutatakse.
Terrassiehitamise suhtes tasub planeerimisel küsida alustalade suhtes kindlasti nõu asjatundjalt, et terrass tuleks piisavalt tugev.

 

Igale materjalile õige kinnitusvahend

 

Terrassi laudise suhtes on erinevaid võimalusi. Immutatud puidust terrassilaud on odavaim ja ehk ka üldisemalt kasutatud materjal. Immutatud terrassilauda on müügil erineva paksusega ja laiusega ja eri värvitooniga; kas siledapinnalisena või ühelt küljelt soonelisena.

Immutatud terrassilauad kinnitatakse üldiselt pealtpoolt rdt- või pinnakattega terrassikruvidega. On ka selline kinnitamisviis, mille puhul kruvipead näha ei jää – terrassilaua servas on soon, millesse kinnitatakse vastav klamber, mis omakorda alustalale kinni kruvitakse. Sellise kinnituse puhul jääb terrassilaua pealispind kruvipeadest rikkumata ja ei teki pindusid, mis võiksid paljajalu terrassil kõndimisel jalga torgata. Igale immutatud materjalile ja lauaprofiilile on oma vastav kinnitusvahend, mis määrab ka kinnituskruvi suuruse.

Immutatud puidust terrass vajab aeg-ajalt hooldust ehk pesemist ja õlitamist. Immutatud puidust terrassi ei pea hooldama kohe terrassi valmimise järel, vaid teha seda alles umbes aasta pärast. Puit peab olema täielikult kuiv, enne kui seda hakata puhastama ja õlitama. Toonitud või toonimata terrassiõli tohib võõbata vaid kuivale puhtale pinnale. Õli kaitseb puitu ja hoiab ära puidu lõhenemise ning sellest pindude tekkimise.

 

Kivipuust terrass on hooldusvaba

 

Põhjanaabrite juures on üks uuematest võimalustest terrassi ehitamiseks kodumaisest männist toodetud nn kivipuu. Tootmisprotsess on täielikult mürgivaba ja puidu töötlemisel on kasutatud muuhulgas puuviljamahla ja liiva.

Töötlemine meenutab fossiliseerumist, mis toimub looduses aja jooksul – mineraalid imenduvad puidusse, mistõttu puit muutub ilmastikumõjudele väga vastupidavaks. Fossiliseerumise tõttu on kivipuust materjalid võrreldavad mitteorgaanilise ainega ehk siis kivipuust terrassilaudade vahed hiljem enam ilmastiku niiskusmuutuste tõttu ei muutu.

Kuigi kivipuust valmistatud terrassilaudades on mineraalaineid, kasutatakse lõikamisel tavalisi puidulõikamise vahendeid. Värskena on kivipuust materjal toonilt hele, aga päikese ultraviolettkiirguse toimel muutub see kuivanud puu sarnaselt halliks. Kivipuust ehitatud terrass on täiesti hooldusvaba ehk siis seda ei ole vaja töödelda terrassiõliga – piisab tavalisest põrandapesust. Soovi korral võib kivipuust terrassi üle võõbata mustust hülgava kaitsevahaga.

 

Komposiitlaud muutub päikesega heledaks

 

Lehiselaudadest terrass ei vaja samuti suuremat hooldust – piisab tavalisest terrassipesust. Lehisepuidu üks omadus on, et vananedes muutub see kaunilt hallitooniliseks.
Komposiitterrassilaudadest või termokomposiit-terrassilaudadest terrassid on peaaegu hooldusvabad – piisab vaid voolikust vee laskmisest ja harjaga hõõrumisest või survepesuri nõrga survega pesemisest. Komposiitlauad muutuvad päikese ultraviolettkiirguse mõjul üsna kiiresti heledaks. Heledaks pleekimine sõltub sellest, kuivõrd suures osas terrass on päikesevalguse käes.

Kõnealuse terrassi puhul tehti terrassilaudis juba tootja poolt tehases valmisõlitatud termotöödeldud männilauast. Terrassilaudade kinnitamiseks kasutati Profix 2 Plus-klambreid, mille puhul kinnituskruvid peitu jäävad lauavahedesse ja terrassilaudade aluspind jääb alustaladest kõrgemale, mistõttu kogu terrassikonstruktsioon tuuldub paremini ja on seetõttu pikaealisem.

Termopuidu puhul kasutatakse kinnitamiseks samuti kas rdt- või pinnakattega terrassikruvisid. Terrassi valmimise järel saab seda kohe kasutada, kuna ei ole vaja mõelda terrassi õlitamise peale. Tavatingimuste korral piisab sellest, kui terrassi õlitamine ette võtta alles järgmisel suvel.

Sarnased artiklid