Toimiv ja vastupidav vannituba
Jari Kupiainen
Kapid lisavad vannituppa panipaigakohti; samuti loovad kapid ruumimiljöö. | Tootja

Vannituba on korteris ja elamus üks kasutatumaid ja samas ka suurima koormuse all olevaid ruume. Vannitoas tuleb niiskustõke ja kogu muu sisseseade ehitada korralikult. Pesuruumi funktsioonid tasub planeerida võimalikult lihtsateks, siis sujuvad paremini ka muud argitoimingud.

Mida väiksem on kodu, seda tõenäolisemalt paigutatakse vannituppa ka pesumasin ja pesukuivati. Tihtipeale on seal ka WC-pott. Mugavam on muidugi siiski, kui WC asub omaette ruumis, mitte vannitoas. Ja pesumasin, kui vähegi on võimalik, võiks paikneda koduhooldusruumis, aga mitte vannitoas. Nii et uut ehitades tasub pesuruum teha võimalikult avar. Suurde ruumi on lihtsam paigaldada ja paigutada ruumi sisseseadet. Ka vana maja renoveerides võiks selgeks teha, kas saaks vannitoa funktsioone lihtsustada. Kavandada võib ise või siis saab nõu küsida vastava valdkonna toodetega tegeleva poe müüjalt.


Hoolikalt tehtud niiskustõke
 

Pesemisruum olgu mugav ja endale meelepärane, aga järgida tuleb ka ehitusnorme ja head ehitamistava. Vannitoa materjalideks sobivad kivimaterjalid, nagu betoon ja ehitusplokid, aga ka ehitusplaadid, kui need on õigesti paigaldatud. Keraamilistest plaatidest seinad ja põrand lihtsustavad ka pindade puhastamist. Vannitoa põrand peaks olema võimalikult vastupidavast ja kauakestvast materjalist.

Niiskete ruumide niiskustõke, kalded ja põrandatrapi paigaldus tuleb teha hoolikalt ja selliseid töid teostagu vastava sertifikaadiga asjatundja. Põrandatrapp võib olla kas seina kõrval või suisa seina alla paigutatud; sellisel juhul saab põrandal kasutada ka suuri keraamilisi plaate, ilma et neid peaks põrandatrapi pärast lõikama hakkama.

Sauna pesuruumis on ruumi konstruktsioonid eriti rasketes tingimustes: temperatuur kõigub suurtes piirides ja materjalid on kokkupuutes veega. Duši all käies pritsib vett laiali üllatavalt suurele alale ja kui pesuruumist saab kohe ka leiliruumi, levib leiliruumi kuumus ka sinna. Soojus küll kuivatab ja vähendab niiskuskahjustusi, aga samas kahjustab kuumus nt lavalaudist, laudlagesid ja mööblit.

Nii vannitoas kui sauna pesuruumis annab põrandaküte lisamugavust ning soodustab ka ruumi kuivamist. Põrandaküte võib olla lahendatud vesipõrandaküttena või siis ka elektrilise põrandaküttekaabli abil. Elektritööd teeb elektrik ja teda võib paluda paigaldada ka pistikupesad, niisketesse ruumidesse sobiva valgustuse ja rikkevoolukaitsme.

Vannitoa sisustuseks on mõttekas valida kvaliteettooteid ja hea on raha paigutada ühtse disainiga sisustusse. Veekraanideks võiksid olla säästusegistid, mille on ka termostaat, mis hoiab stabiilset veesoojust.


Kaks dušši vannitoas
 

Vannitoas peaks olema piisavalt panipaiku, mugav, kui on kaks kraanikaussi ja väikelastega pere kodus kaks dušši.

Artikli täismahus lugemiseks osta värske ajakiri poest või telli ajakiri TM Kodu & Ehitus.