Välisviimistluse kuum trend – söestatud puidufassaad
Signe Kalberg
Kartus, et söepind pole ilmastikukindel, on põhjendamatu. | Yakisugi.ee

Jaapanist pärinevast yakisugi-tehnikas söestatud puidust fassaad annab ehitisele uudse ja omapärase välimuse, aga ka vastupidavuse peaaegu sajaks aastaks. Söestunud pind ei mädane, hoiab eemale puidukahjurid, on vastupidav ilmastikumõjudele ja UV-kiirgusele ning on tulekindlam kui tavaline värvitud laudis.

Söestatud laudadega välisfassaadid on majade viimistluses uus kuum trend, mis tekitab ka vastakaid arvamusi. On neid, kes ei mõista, miks peab korralikku fassaadilauda põletama, sest sellega tundub ju laud kahjustuvat, teised aga leiavad, et musta värvi söestunud pind on efektne ja omapärane. Tallinnas on söestunud laudadega välisfassaadi näha näiteks Valgevase tänaval asuval kolmekorruselisel büroohoonel ja Suur-Laagri tänava kortermajal. Uudne välisviimistlus on aga populaarsust võitmas üle Eesti ning lisaks välisfassaadidele kasutavad disainerid seda ka siseviimistluses.

 

Vanim puidu kaitsmise viis


Puidupinna söestamine on üks maailma vanimaid puidu kaitsmise viise. Kui põlemine piirdub ainult puidu pindmise kihiga, tähendab see seda, et orgaanilisest ainest toituvatel organismidel ei ole sellest pinnakihist enam midagi söödavat võtta, mistõttu on söestunud pinnaga puit väliskeskkonna mõjudele oluliselt vastupidavam. Teadaolevalt võtsid selle tehnoloogia kasutusele Jaapani mungad ligi 800 aastat tagasi. Jaapanlastel on selleks isegi oma nimetus – yakisugi, mis otsetõlkes tähendab „põletatud seedripuu lauda“.

 

Ilmastikukindel söepind

 

"Pintslitõmmete ja värvi asemel põletatakse profiillauda, kuni saavutatud on piisav söekiht. Seejärel kantakse peale kaitsev viimistluskiht, mis muudab pehme söepinna tugevaks ja lisab ilmastikukindlust,"  ütleb Kais Wood OÜ juht ja asutaja Karl Käis. Kalli seedripuu asemel kasutatakse tavapärast mändi ja kuuske, nõudlikumad kliendid aga ostavad siberi lehisest fassaadimaterjali. Kartus, et söepind pole ilmastikukindel, on põhjendamatu. Käis kinnitab, et söepind ise juba annab puidule kaitse nii ilmastiku kui ka päikese eest. "Aga kasutades õigeid ilmastikukindlaid viimistluskihte, saame väga stabiilse toote, suurema kaitse mehaaniliste vigastuste eest ja määrdevaba pinna.

Artikli täismahus lugemiseks osta värske ajakiri poest või telli ajakiri TM Kodu & Ehitus.

Sarnased artiklid