Vana maja soojaks: renoveeri terviklikult!
Üllar Alev
80% soojustagastusega ventilatsioonisüsteemi kasutamine vähendab kogu maja soojusenergia kulu 15%. | Shutterstock

Kui pealkirjas toodud soovitust ei viitsi järgida, on otstarbekam pealiskaudse soojustamise asemel puid ahju lisada.

Maja ideaalne soojustamine eeldab põhjalikku planeerimist. Soovitud lahenduse peab läbi joonestama ja arvutama kogenud insener, kes on varemgi vanade majade soojustamisega tegelenud. Vanade majade renoveerimise ja nendele projektlahenduste pakkumise kogemus on oluline, kuna vanad majad on enamasti unikaalsed ja riiulist võetud lahendus ei sobi igale majale.
 

Parem õhk, soodsam elu
 

Majaomanike kaks peamist soovi soojustamise ettevõtmiseks on parem sisekliima ja väiksem küttekulu, rahvakeeli väljendades peab tuba olema ühtlaselt soe minimaalse küttepuude (või muu kütteenergia) kuluga. Selleks, et pärast soojustustöid vastaks ruumide tegelik sisekliima ootustele ja tagatud oleks ka värske õhk, tuleb soojustamist võtta kui maja terviklikku renoveerimist. Selleks tuleb koostada ka terviklik renoveerimisprojekt koos eriosadega.

Eriosadena on vajalik soojustamisega koos läbi lahendada küttesüsteem, vee- ja kanalisatsioonisüsteem, ventilatsioon ja elektrisüsteem. Küttesüsteem on arusaadavalt oluline ja mõni majaomanik on end kurssi viinud ka ventilatsioonisüsteemi vajalikkusega hästi soojustatud majas. Eelnevast loetelust pole nii selgelt mõistetav elektri- kanalisatsiooni- ja veesüsteemi seos soojustamisega. Enamik vee- ja kanalisatsioonitorusid paiknevad põranda all soojustuse sees, sestap ei saa neid eraldi käsitleda. Pärast soojustatud põranda ehitust ja viimistlemist on nende ringi tegemine või täiendamine väga keerukas.

Kuna kaasajal soovitakse enamik elektrikaablitest ära peita, on mõistlik osad elektripistikute kaablid põranda alla paigaldada ning kaablite seina sisse paigaldades tuleb vältida aurututõkkekihi vigastamist. Kokkuvõtval tähendab see, et elektriprojekt peab arvestama soojustuslahendustega ja vastupidi ning elektrisüsteemide paigaldus käib paralleelselt üldehitustöödega.
 

Mida tähendab "hingav” maja?
 

Ventilatsiooni kohta ütlevad vanade majade omanikud sageli, et "maja hingab piisavalt ja mulle pole täiendavat ventilatsioonisüsteemi vaja". Väidetakse, et ventilaatorid võtavad pidevalt töötades palju elektrit. Selline hinnang näitab tervikpildi puudumist maja soojuslikust toimivusest. Kui maja jääb nii, nagu see sajand tagasi ehitati ehk seda ei soojustata ega tihendata ja tuul puhubki läbi seinte, on majas tõesti värske õhk ja ventilatsioonist polekski palju kasu, kuna seinast läbi liigub rohkem õhku – rahvakeeli maja "hingab". Samal ajal kurdavad elanikud tuuletõmbuse ja külmade põrandate üle, samuti on hommikul ruumid väga jahedad – need on "hingava" maja paratamatud kõrvalmõjud. Kogenud vanade majade elanikud on need lahendanud kampsuni ja villaste sokkidega, kuid kõikidele inimestele pole see lahendus meeltmööda.

Hõredaid aknaid ma teadlikult ventilatsiooni osana ei maininud, kuna nende mõju kogu palkhoone õhuleketes on suurusjärgus 10% ega mõjuta lõpptulemust väga palju.

Artikli täismahus lugemiseks osta värske ajakiri poest või telli ajakiri TM Kodu & Ehitus.

Artikli märksõnad