Edukaks suure kärata
Vahendas Marika Vingissar
Töökohal on hinnas nn mõnusad tüübid, mis tavaliselt tähendab ekstraverte. | Shutterstock

Tänapäeval nõutakse töökohal head suhtlusoskust. Lisaks tundub paljudele, et kui oled tegija, pead olema pidevalt esil: konto mitmes suhtlusmeedia portaalis, lisaks blogid ja vlogid. Kuidas elus hakkama saada, kui oled hoopis uje ja häbelik?

 

Tihti võib lugeda töökuulutusi, kus otsitakse töötajaid, kel on hea suhtlusoskus, kes oskavad esineda ja naudivad meeskonnatööd. Ka tööintervjuu läbivad paremini jutukad ja avalad tööotsijad, seevastu häbelikku mõtlejat ehk introverti palgatakse harvemini.

Kuid see pole alati nii olnud, vaid on viimase aja ilming. Veel paarkümmend aastat tagasi oli töötaja otsinguil hinnas tagasihoidlikkus, vähenõudlikkus ja enesevalitsus. Keegi ei uskunud, et end enesekindlalt ja lärmakalt reklaamiv inimene võiks olla hea töötaja.

Meie praegused väärtused tulenevad äärmuslikust individuaalsuse rõhutamisest. Töökohal on hinnas nn mõnusad tüübid, mis tavaliselt tähendab ekstraverte, kes saavad energiat inimestega suhtlemisest. Tööle võetaksegi ekstravert, kes omakorda palkab endasuguseid, ja nii jääb introverte mõnedel töökohtadel üha vähemaks.

Tegelikult on see ohtlik tendents, kui iseloomuomadus saab tähtsamaks kui oskused, sest tööintervjuul edukad ei pruugi olla omal alal pädevad. Intelligentsusel, teadmistel ja oskustel ei ole midagi tegemist sellega, kas inimene on häbelik või seltskondlik.

 

Nohik või juhataja?
 

Tänapäeva maailm kuulub ilma igasuguse kahtluseta ekstravertidele: aktiivset, jutukat ja kiiret inimest peetakse tõhusaks töötegijaks. Kas introvert peab muutuma ekstraverdiks, et elus hakkama saada? Seda pole vaja ja see pole ka võimalik, sest tegemist on püsiva isiksuseomadusega.

Artikli täismahus lugemiseks osta värske ajakiri poest või telli ajakiri Kodutohter.

Sarnased artiklid