Saunaukse valikul tea olulisi asju

kodus.ee
Sauna leiliruumile on sobilikud klaasist uksega ja puidust lengiga uksed. | Shutterstock

Me kõik oleme kogenud, et mõni ruum on mugavam ja meeldivam kui teine ning sageli me ei adugi, mis just mõne ruumi olustiku rikub. Näiteks vales suunas avanev uks või ukse avanemise kohale planeeritud mööbliese võivad teha ruumi kasutamise ebamugavaks.

Kui eluruumide tubadevahelised siseuksed saab valida lähtudes meeldivast mudelist ja viimistlusest, siis pesuruumide uste valikul peab arvestama ka keskkonnamõjusid. Pesuruumide uksed peavad taluma keskmisest kõrgemat õhuniiskust ning olema hõlpsasti puhastatavad. Lisaks peab silmas pidama konkreetse ruumi eripära – kas tegemist on sauna leiliruumiga, dušširuumiga või vannitoaga.

Sauna leiliruumile on sobilikud klaasist uksega ja puidust lengiga uksed. Klaasist uks on valmistatud 8 mm paksusest karastatud klaasist ja sobib kasutamiseks kõrge temperatuuri ning õhuniiskusega ruumides. Klaaspind talub otseseid veepritsmeid ning seda on kerge hooldada käepäraste vahenditega.

Saunauksed paigaldatakse seinaavasse põrandast kõrgemale nii, et põranda ja ukse vahele jääks ventilatsiooniks piisav ruum. Eestis on levinud 5-10 cm vahe, maksimaalselt kuni 20 cm.
Saunaukse moodulmõõdud on antud vastavalt lengi välismõõdule, seega ostke saunauks seinaava mõõdust 1-2 mooduli võrra madalam (näiteks 9 x 21 M seinaavasse soovitame ukseplokki moodulmõõduga 9 x 20 M või 9 x 19 M, siis jääb vahe lengi ja põranda vahel vastavalt  10 cm 9 x 20 M mooduli ja 20 cm 9 x 19 M mooduli puhul). Saunaustel lävepakku ei kasutata.

Saunauksed on valikus nii ühevärvilise klaasiga kui ka mustriga ning enne ostu otsustamist mõelge läbi, kui palju on teile vastuvõetav ukseklaasi läbipaistvus – kas klaas paistab terve ukse ulatuses läbi, ainult mustri kohas või ei paista üldse läbi.

Saunauste standardkomplektis on ümar puidust käepide, kuid soovi korral saab tellida ka horisontaalset või vertikaalset käepidet, mis on valmistatud lengiga samast materjalist. Spetsiaalsed saunaukse hinged avavad ukse ruumisäästlikult, 9 M laiuse ukse avamisel 90⁰ on läbikäiguava vähemalt 800 mm.

Soovides paigaldada horisontaalset käepidet peab jälgima, et ukse hingedepoolse lengi ja ristuva seina vahel oleks vähemalt 30 mm vaba ruumi – vastasel juhul ei mahu uks 90⁰ ulatuses avanema.

Kodustele pesuruumidele saab ukse valida nii klaasist ukselehega toodete hulgast kui ka puituste valikust. Puituksed on visuaalselt sarnased tavaliste sile- ja tahvelustega, kuid nende tootmisel on kasutatud spetsiaalseid materjale tõstmaks ukse niiskuskindlust. Näiteks ukselehe serv on viimistletud kõigist neljast küljest akrüüliga – see takistab niiskuse pääsu ukselehe sisse.

Vaatamata niiskuskindlamate uste erilisele ehitusele tagab ukse pikaajalise hea säilivuse korralik ventilatsioon. Kuiva õhu juurdevoolu tagamiseks on kaks lahendust – sile lävepakk või ventilatsioonirest. Sile lävepakk jätab läve ja ukse vahele 8 mm vahe, teise võimalusena tuleb paigaldada ukselehe alaosasse ventilatsioonirest.

Klaasist ukselehega koduse spaa uksed on valmistatud, nagu saunauksedki, 8 mm paksusest karastatud. Klaasist spaa uksed on head just nendes kasutuskohtades, kus vahemaa duššini on väiksem kui 1,5 m. Samas tasub klaasukse valikul meelespidada, et klaasist uks nõuab ettevaatlikku käsitlemist ning on teravate löökide korral kerge purunema.

Seega kaalu hästi enne klaasuste kasuks otsustamist juhul kui peres on väikesed lapsed või koduloomad. Klaasuksi paigaldades järgi ohutusnõudeid, kasuta vastavaid kindaid vältides klaasi libisemist ning ära lase uksel kukkuda nurga peale. Kindlasti kontrolli, et ukse lõpuni avanedes ei puutu ukseleht põrandat.

Kui ruumi napib, siis on heaks lahenduseks klaasliuguks.
Satiinklaasist ukseleht talub niiskust ja ka otseseid veepritsmeid ning seda on kerge hooldada. Satiinklaasist liugust saab sobitada teiste satiinklaasist ustega.

Enne uste ostu mõtle läbi, milline ukse käelisus on sobiv. Ukse käelisust määratakse seistes ukse ees ja avades ust enda poole. Kui hinged on vasakul ja link paremal, siis on vasaku käe uks.
Kui hinged on paremal ja link vasakul, siis on parema käe uks. Mõned saunauksed ja spaa klaasuksed on universaalse käelisusega, kuid üldjuhul pakitud parema käe uksena. Sellise ukse käelisust vahetades vahetage lengi horisontaali asukoht lävepaku kohaga. Klaasuksel ei ole lävepakku ning lävepaku asemel on pakendis  puidust liist, mis hoiab lengi transpordi ajal koos.

Kõikide uste, ka pesuruumide uste, paigaldamisel jälgi, et seinaava oleks loodis ning paigalduse käigus kontrolli, et lengi diagonaalmõõdud oleksid võrdsed. 

Kuidas sauna valida sobiva võimsusega keris, sellest loe siit.
 

Artikli märksõnad: 

Sarnased Artiklid