Tervis loodusest. Kase imepärased raviomadused

Kodutohter
Lehtede ravivägi olevat kõige suurem enne jaanipäeva. | Shutterstock

Enne kui kask vilu varju andma hakkab, pakub ta tervise kosutuseks mahla, pungi, urbi ja noori lehti. Õietolmuallergiast priid võivad kase raviväe ise järele proovida.

Kuivama koos okstega

Pungi on paras korjata paisumise ajal – just siis on nende toime kõige tõhusam. Pungi ükshaaval puu küljest noppida on lootusetu ettevõtmine, sellepärast on tark murda oksad ja need ühes võtta. Muidugi võõras metsas seda tehes võib puu tagant omanik välja hüpata ja püssi palge panna. Kui aga kusagil on juhtumisi äsja kask langetatud ja oksad jõude, ei keela küllap neid keegi. Koduõue kask lubab kindlasti mõne oksa omalt poolt sinu terviseks.

Kui oksad õnnelikult kodus, tee need enam-vähem ühepikkuseks. Juhul kui pungad on veel paisuma laisad, pista oksad ämbrisse vette edenema. Just enne seda, kui hiirekõrvad paistma hakkavad, tee värsketest pungadest tinktuuri. Ülejäänud pungadega oksad seo kimpudesse ja riputa välja tuulisesse varjulisse kohta tahenema. Paari nädala pärast roogi pungad küljest, lase veel nädalake toasoojas õhukese kihina kuivada, vala paberkotti ja hoia kuivas.

 

Peale pungade urbi ja lehti

Tinktuuri võib teha ka hiirekõrvul lehtedest. Kuivatada aga saab lehti alles siis, kui need enam ei kleepu.

Lehtede ravivägi olevat kõige suurem enne jaanipäeva. Lehed kuivata samamoodi vihta köidetuna, kuni need sõrmede vahel krõbinal puruks lähevad.

Liigesetinktuuri sisse sobivad ka värsked urvad, enne kui hakkavad tolmu ajama.

 

Liigse vee ja põletiku vastu

Pungadel on tugev uriinieritust soodustav mõju. Need viivad kehast välja üleliigset vett, alandavad turseid, panevad higistama ja rohkem sappi eritama, samuti ergutavad maksa ja neerusid paremini tööle. Peale selle võtavad vähemaks põletikku kuseteedes. Kui aga põletikuvalu on äge, siis pungad oma ärritava toimega ei sobi – sel juhul leiab mõistlikku abi pigem leheteest. Vanarahvas on uskunud sellessegi, et pungatõmmis paneb hoogsalt vere käima.

Nii pungad kui ka lehed aitavad organismi mürkainetest puhastada ja olevat abiks isegi kilode kaotamisel. Punga(urva)tinktuuriga tasub lohutada valutavaid liigeseid ja lihaseid; tõmmis aitab kinni hoida neid juukseid, mis veel peas on.

Kes aga juba võtab tohtri kirjutatud diureetikumi, ei peaks enam loodusabi kasutama, sest ega liigne vee väljaviimine pole ka mõistlik tegu.

 

Kuhu jääb kaseurvaplaaster?

Ei oska ka vanemad inimesed kosta, kas muiste kaseurbi valu võtmiseks plaastriks pandi, ent kaseurvaplaastrit kasutati küll – ehkki hoopistükkis valu tekitamiseks.

Nüüd kasvavad lapsed kenasti urvaplaastritagi. Kui aga juhtub, et vana kombe järgi on värske, veel pungadega kaseoks igaks juhuks kapi otsa valvele pandud, tasub see alla võtta, vaasi pista ja lasta pungadel paisuda – vähemalt ühe supilusikatäie tõelist plaastrit saab sealt ikka.

 

Ettevaatust!

Pungatee ja pungatinktuur on vastunäidustatud neeru- ja kuseteede ägeda põletiku ning sügava südame- ja neerupuudulikkuse korral; vähem ärritav ja nõrgema toimega lehetee aga sobib.

Nii urvad kui ka pungad on välistatud õietolmuallergia korral.

Pungapreparaate ei tohi kasutada alla kolmeaastased lapsed ega rasedad.

Mitte tarvitada üle soovitatud päevakoguse!

 

Pungatee

Vala 1 sl värskeid või kuivatatud pungi üle 2 kl keeva veega.

Lase 45 minutit tõmmata, aeg-ajalt sega; kurna.

Joo jahtunult 0,5 kl enne sööki 4 korda päevas uriinierituse soodustamiseks, kroonilise põie- või neerupõletiku leevenduseks, sapierituse parandamiseks ning gastriidi korral.

 

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid