Vastupidav, nägus ja hõlpsasti kasutatav õuevärav
Teija Aaltonen
Aed ja värav soblikus kerges stiilis. Värava käepide on mugav pihku võtta. | TM Rakennusmaailma

Krunti piirav aed vajab sisse- ja väljakäimiseks väravat, millest nii elanikud kui külalised mugavalt õuele pääseksid. Hea värav on selline, mis maja ja seda ümbritseva taraga harmoneerub, aga selle tähtsaimad omadused on vastupidavus ja kasutatavus.

Õuevärav on maja visiitkaart – kas kutsuv või tõrjuv aia osa. Pererahvas koos külalistega saab selle kaudu õuele ja seejärel sulgeb värav avali sissepääsu privaatseks õuealaks. Värava põhjal saab pererahva suhtes oletusi teha, et millist sõnumit asukad muule maailmale edastavad. Lillede või õueküünaldega ehitud kerge värav on justkui küllakutse. Paljud lisavad õueväravale ka kaunilt kujundatud majanumbri ja postkasti.Väravale kinnitatud turvakaamerasilt või koerapildiga silt "Mina valvan siin" annavad teada, et võõrad ei ole õuele oodatud.
Värav on tihedas kasutuses aastaringselt ja talvised heitlikud ilmad vihmade ja äkiliste külmadega panevad proovile ka luku- ja riivimehhanismid.

Õuevärav on vältimatu turvalisuse tagamisel – et lapsed ja lemmikloomad koduõuel püsiksid. Turvalisust ei tohi eelpool mainitute suhtes unustada ka õuevärava tüüpi valides – et üle värava ei saaks ronida, et seda ei saaks seestpoolt avada, et ka kõige väiksemad ei suudaks värava alt läbi pugeda või pead väravapulkade vahele pista.
Lahtiste kätega isetegija kogub ideid ümbritsevast keskkonnast ning meisterdab pikast puust isikupärase ja meeldiva värava. Pääseb väiksema vaevaga, kui osta raua- ja ehitustarvete poest väravaelemendid valmistoodetena. Müügil on ka immutatud puidust väravaosi, mille võib siis, kui puitosad piisavalt kuivanud, üle värvida.


Sõiduvärav
 

Auto koht õuel määrab ka sõiduvärava laiuse. Kui autoga sõidetakse õule, on vaja ka sõiduväravat. Sõiduväravale lisaks on mõistlik teha ka jalgvärav, kui samaaegselt võib sõiduvärava kaudu liikuda ka inimesi jalgsi või jalgrattal.

Artikli täismahus lugemiseks osta värske ajakiri poest või telli ajakiri TM Kodu & Ehitus.

Artikli märksõnad