Ära osta mootorsaagi töömahu ja lati pikkuse järgi. Nõuanded, millest võiks lähtuda

kodus.ee
Kui asud metsa tegema, aga pole varem saagi kasutanud, võiks esialgu osta väiksema ja käepärasema mudeli. | Shutterstock

Millal siis veel metsas puid teha, kui mitte külma ilmaga. Mootorsaagide valik on nii lai, et iga kasutaja jaoks on turul olemas midagi, mis talle omadustelt, kaalult või muudelt tingimustelt sobib.

Mootorsaed on viimastel aastakümnetel teinud läbi meeletu arengu, kaasaegsed mudelid on kergesti käsitsetavad, kaaluvad esivanematest vähem ning valik on väga lai.  Millele sae valikul tähelepanu pöörata?

Esiteks, ära osta saagi ainult töömahu ja lati pikkuse järgi, ehk – kas suurem on parem? Tegelikkuses päris nii ei ole. Suured saed on kohmakamad ja turvaliselt nendega ümber käimine võtab ka tunduvalt rohkem energiat.

Alusta alati otsuse tegemisel küsimusega: mida ma selle saega tegema hakkan?

Kui vastuseks on koduaias okste lõikamine ning võib-olla teinekord saunapuude parajaks lõikamine, siis on kindlasti õigem valik kerge, käepärane ja mugav tööriist. Suur pluss siinkohal on ka see, et need maksavad tunduvalt vähem.

Teine oluline asi on kindlasti valida tuntud tootja kaubamärk. See on üks põhitõdedest, mille võiks iga tööriista soetav inimene meelde jätta! Asi on selles, et odavatel "no-name" toodangutel üldiselt puudub igasugune järelteenindus. Varuosade saadavus on nõrk ning tihti ei pruugigi neid leiduda.

Kolmas ja võib-olla kõige olulisem on valida saag vastavalt enda oskustele ja võimetele.


Tee poes kuiva trenni
 

Proovi erinevaid saage käes hoida. Asi on selles, et erinevatel saagidel on isemoodi tasakaalustus, käepideme kuju, kaal jms. Saag peab käes tunduma mugav ja käepärane.

Ära karda poes saagi kätte võtta ja nö „kuiva trenni“ teha. Proovi saagi hoida nii horisontaalselt kui vertikaalselt saega töötamist imiteerides/ justkui päriselt saagides. Kas saag tundub mõnusalt kätte sobivat või on esimene ots liialt raske? Kui keegi ei vaata, proovi ka pea kohalt oksi saagida. Kas ulatud ilusasti gaasi andma?
Esialgu võib saega poes vehkimine naljakas tunduda, aga kuna tegemist on tööriistaga, mida kasutate arvatavasti lausa mitmeid tunde järjest, siis on need nüansid vägagi olulised.

Mootorsaagi käsitledes ei tohi ära unustada, et tegemist on masinaga, millel kümneid teravad hambad tiirlemas ümber pika terasest lati. Kõik see vaid loetud sentimeetrite kaugusel sinu sõrmedest, jalgadest ja teinekord isegi näost. Saag ei tee vahet, kas lõikab puitu või toetub juhtplaat sinu jala peale.

Kui asud metsa tegema, aga pole varem saagi kasutanud, võiks esialgu osta väiksema ja käepärasema mudeli. Kerge saega on lihtsam harjutada töövõtteid ning saada kogemusi, et hiljem suurema saega probleemideta toime tulla.


Ketipidur – parim leiutis
 

Ketipidur on asi mis tundub meile elementaarne, olgugi, et esimesed saed tehti täiesti ilma nendeta. Ketipiduri ülesanne on ennekõike tagada meie ohutus tagasilöögi korral. Nimelt tagasilöögi korral lükkab käsi automaatselt ketipiduri peale, mis seiskab koheselt ka sae keti.
See on üks parimaid leiutisi mis sae juures kunagi tehtud on. Tänapäevastel saagidel on ka inertsiga ketipidurid olemas, see tähendab, et kui saag peaks näiteks maha kukkuma, rakendub ketipidur samuti automaatselt, välistades suurema kahju tekkimise. Turvalisuse kaalutlusel soovitaksin saagi millel on need mõlemad olemas.

Sae kett on peale vaadatuna üsna lihtne ja loogiline, teravad hambad, mis isuga puidust oma osa võtavad. Aga päriselt see nii lihtne ei ole. Näiteks kodukasutaja saagidel on üldiselt kasutusel väikese hambaga ketid. Kette on disainitud selliselt, et nad vibreeriksid võimalikult vähe ja tagasilöögi oht minimaalne.
Saeketi juures tuleb meeles pidada ennekõike seda, et ketti peab teritama tihti ka töötegemise vahel. Nüri kett koormab saagi ja võib rikkuda ka juhtplaadi.


Õige õli ja kütus
 

Keti juures on oluline ka jälgida, et kasutate kvaliteetset ketiõli.  Asi on selles, et õlid on totaalselt erinevad ja teistsugustele nõudmistele vastavad. Kehtib kuldreegel – paagitäis bensiini kohta kulub paagitäis ketiõli. Samas on teatud saagidel ka ketiõli pealevool reguleeritav. See on vajalik kuivade ja ekstreemsete saagimiste puhul, kus tavalisest õlitusest ei pruugi piisata. Sel juhul peab aga kindlasti meeles pidama, et ketiõli kulub rohkem ja see lõpeb enne, kui bensiin paagis.

Tänapäevastel saagidel kasutatakse üldiselt 2-taktilisi mootoreid. Need eeldavad õliga segatud bensiini, mida tuleb kindlasti meeles pidada. Variant on osta valmis 2-taktilise bensiini, kuid teadaolevalt on ka nendega vahetevahel probleemi olnud. Kõige kindlam on segu teha ise kasutades kvaliteetset 2T mootoriõli. Kergeim on aga osta valmis bensiin.

Spetsiaalset 2-takti õli lisatakse bensiini sisse suhtega 50:1, ehk siis 5 l bensiini kohta 100 ml õli. Kui on raske täpselt mõõta, siis soovitan õli lisada pigem veidi rohkem kui vähem, kuigi kumbki pole päris hea. Kindlasti tasub meeles pidada, et õliga segatud bensiini ei tohiks jätta kauaks seisma. Tehke korraga niipalju segu, kui plaanite päeva-paariga ära kulutada


Hobujõust olulisem on jõumoment
 

Suure kaalu ja madala võimsusega saag ei ole just parim valik. Populaarsemad saed on ennekõike väiksemate mõõtude ja kaaluga saed, millest on suuremad võimsuse näitajad kätte saadud.
Hobujõust olulisem on sae jõumoment nende pöörete juures, kus saag reaalselt tööd teeb(saed). Vähe kasu on suurest võimsusest maksimaalsetel pööretel, kui tegelikkuses saagi kasutades me kunagi neid ei saavuta.

Kui saagi hakkab tõenäoliselt kasutama ka mõni vanem inimene või naisterahvas, on kindlasti abiks kergkäivitusest. Kõikidel saagidel seda peal ei ole, seega tasuks kindlasti seda üle küsida.

Allikas: Stokker

Vaata, kuidas teritada saeketti.

 

Kuidas teritada kettsae ketti

Sarnased artiklid